Dnes Pondělí - jasno 23°C
Zítra Úterý - skorojasno 21°C
Pondělí 29. 5. 2023
Svátek má Maxmilián a Maxim
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Zpravodajství

Dohoda Prahy 2 s provozovateli zavádí pravidla pro bikesharing na území městské části

Zástupci městské části Praha 2 a bikesharingových společností společně podepsali Dohodu o provozu bikesharingu na území Prahy 2, která zavádí jasná pravidla jeho provozování v této městské části. Svým podpisem se zástupci společností zavázali k jejich dodržování. Informovala o tom v tiskové zprávě mluvčí Prahy 2 Andrea Zoulová.

„Těší mě, že jsme po zdlouhavých jednáních konečně dosáhli společné dohody. Pevně věřím, že nám jasné nastavení pravidel pomůže zajistit větší pořádek a bezpečnost, lepší průchodnost chodníků, a přinese i kýžený klid v parcích a jiných odpočinkových lokalitách. Uzavření dohody vnímáme jako dočasné řešení lokálních problémů, na které nás občané opakovaně upozorňovali. Nadále trváme na tom, že je potřeba hledat systémové řešení a prosadit legislativní změny, které posílí pravomoci měst a obcí. V tomto směru spolupracujeme i s ostatními městskými částmi a magistrátem hlavního města Prahy,“ uvedl radní pro oblast dopravy Tomáš Halva (TOP 09).

Dohoda o provozování bikesharingu na území druhé městské části Praha 2 vymezuje konkrétní místa, kde bude možné sdílená kola a elektrokoloběžky odložit, a zároveň definuje lokality, kde bude jízda zakázána nebo povolen průjezd sníženou rychlostí. Primárně se jedná o parky a vybraná náměstí. Součástí dohody je také zákaz používání akustických signálů k lokalizaci v nočních hodinách. Nejzásadnějším bodem této dohody je pak zřízení a provozování infolinek pro nahlašování nesprávně odložených kol a elektrokoloběžek i možnost případného odtahu takových překážek. 

„Zřízení a provozování infolinek považujeme za klíčové. Naši občané tak získají nástroj k okamžitému nahlášení problému a rychlejšímu vyřešení situace. V případech, kdy nedojde ze strany bikesharingových společností ke zjednání nápravy ani po nahlášení události, jsme připraveni přistoupit i k odtahům, jejichž náklady budeme účtovat provozovateli,“ dodal Tomáš Halva. Účinnost nastavených pravidel bude radnice ve spolupráci s provozovateli bikesharingu pravidelně vyhodnocovat. 

O regulaci, resp. systémové řešení a nastavení jasných pravidel pro sdílené dopravní prostředky typu elektrokoloběžek a kol usilovala radnice Prahy 2 už od roku 2018. Opakovaně jednala s bikesharingovými společnostmi, s magistrátem, policií i ministerstvem dopravy, ale bez podle Halvy bez větších úspěchů.

Během loňského podzimu, kdy se situace v ulicích Prahy 2 už stala neudržitelnou, vzala radnice aktivitu do svých rukou a začala situaci řešit alespoň na lokální úrovni. Iniciovala sérii jednání se zástupci bikesharingových společností a začala připravovat společnou dohodu. Ve spolupráci s Policií ČR vytipovala desítky stanovišť vhodných pro odkládání elektrokoloběžek a kol, a začala s jejich označováním.

Přehled stanovišť pro odkládání sdílených kol a koloběžek v Praze 2: https://bit.ly/cyklomista-p2


Autor: TZ, red

V Praze 11 zasedne kontrolní výbor, radnice zveřejnila program

25. května 2023 v 10:44 | Aktualizováno 24. května 2023, 10:44

Jednání kontrolního výboru jedenácté městské části je veřejné, koná se ve středu dne 31. května od 17 hodin v zasedací místnosti Vidimova v budově Úřadu MČ Praha 11.

Na protidrogové programy ve školách dá Praha 18 letos 75 tisíc korun

25. května 2023 v 08:37

V rámci primární protidrogové prevence osmnáctá městská část podporuje jednotlivé školy příspěvky na protidrogové programy podle individuálního výběru základními nebo mateřskými školami. Pro letošní rok je v rozpočtu počítáno s částkou 75 tisíc korun. Informovala o tom místostarostka Prahy...

Další články
Nahoru