Dnes Pondělí - zatazeno 27°C
Zítra Úterý - bourky 20°C
Pondělí 16. 5. 2022
Svátek má Přemysl
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Dočasný pokles cen pronájmů vystřídá do konce roku návrat k cenám před pandemií
Pražský životKomerční sdělení
Ilustrační foto: www.123rf.cz

Dočasný pokles cen pronájmů vystřídá do konce roku návrat k cenám před pandemií

Růst cen nemovitostí obvykle znamená také růst cen pronájmů. Pandemie přinesla na trh s bydlením nečekaný vývoj. Oproti mnoha předpovědím se po počáteční nervozitě vrátily ceny všech typů nemovitostí k rostoucímu trendu. Ceny pronájmů ale zejména ve větších městech klesaly. Jak se bude vyvíjet trh s nájemním bydlením do konce roku? Jaké faktory a okolnosti budou mít vliv na trh s pronájmy v dlouhodobějším horizontu? 

„Prvotní šok a následné utlumení aktivit jsme loni na jaře zaznamenali i v realitních službách, včetně pronájmu nemovitostí. Lidé se obávali nemoci, zastavily se prohlídky. Majitelé bytů ke krátkodobým pobytům vyčkávali, jak se situace vyvine. Po této stagnaci, která byla cítit napříč obory, došlo na realitním trhu postupně k uvolňování těchto bytů do nabídky pro bydlení. Rostoucí nabídka bytů k dlouhodobému pronájmu ve městech a lokalitách, které jsou závislé na krátkodobých pobytech, ať už jde o turistiku, studium, lázeňství nebo pracovní cesty, postupně vedla k poklesu cen pronájmů. V centru Prahy došlo ke snížení nájemného až o 60 procent,” říká Ing. Jan Hájek, realitní odborník z Quantum reality – Realitní kancelář Praha.

Do konce roku se trh s nájemními byty vrátí na ceny před pandemií

Podle odborníků z Odhad-zdarma.cz dojde postupně do konce roku v těchto studijních a turistických lokalitách ke snížení nabídky a k návratu většiny majitelů zpět ke krátkodobým pronájmům. „I když veřejně ještě změna nemusí být vidět, tedy nabídka se ještě nemusí snižovat, reálně už k ní dochází. Na trhu je patrné vyčkávání majitelů na návrat sezony, turistů a studentů. Nejen soukromí majitelé, ale i některé hotely se rozhodly v době pandemie část pokojů uvolnit pro dlouhodobé pronájmy, třeba i na jeden rok. Tuto nabídku však už nyní stahují,” vysvětluje Jakub Zámiš, realitní odborník z kalkulačky Odhad-zdarma.cz, která na základě dat z trhu, umělé inteligence i revize odborníků umí on-line určit tržní výši bytů i domů.

Krátkodobé pronájmy ekonomicky výhodnější

Zejména v turisticky atraktivních lokalitách, například v centru Prahy, pronajímali majitelé byty s určitým plánem návratnosti a ziskovosti. Byty a nemovitosti pořízené na hypotéku tak na své majitele vyvinuly tlak na stanovený rozpočet a krátkodobé pronájmy vycházejí výhodněji. Čistý výnos z krátkodobého pronájmu bytu byl v době před pandemií v průměru o 30 % vyšší. Postupné stahování bytů z nabídky je tak zcela logickým a nevyhnutelným krokem. Zejména s blížícím se uvolňováním pravidel pro cestování, návratem studentů do škol a opětovným probuzením pracovních cest.

Podíl nájemního bydlení v poměru k vlastnictví nemovitosti dlouhodobě poroste

Poměr nájemního bydlení vůči vlastnímu bydlení je v západním světě oproti České republice výrazně vyšší. V budoucnu se očekává zvýšení poměru lidí bydlících v nájmu i v České republice.   

„Domnívám se, že k růstu podílu nájemního bydlení bude přispívat více vlivů. Zaprvé k tomu povedou vnější faktory a pak také změna vnitřní, která je už nyní viditelná v jiném myšlení a nákupním chování u nastupující mladé generace. K vnějším faktorům můžeme počítat například nedostatečnou nabídku nemovitostí,“ uvádí Jakub Zámiš. 

Trend jiného myšlení a spotřebního chování je u mladších lidí vidět napříč službami a obory. Chtějí být flexibilní, nevážou se tolik na majetek, jedno místo a ani vlastnictví nemovitosti. Například průměrný věk majitele auta na operativní leasing je 26 let. Jiné chování a přístup je vidět také v zaměstnání, kam nepřicházejí s vidinou zůstat v něm na celý život. Už dnes se navíc ukazuje, že mladí lidé, kteří pořizují vlastní bydlení, se neobejdou bez pomoci rodiny. Do zástavy jde obvykle nemovitost rodičů. To vše jsou signály, které povedou k větší oblibě nájemního bydlení. I dlouhodobé plány developerů reagují na tento trend výstavbou a rozvojem nájemních bytů.   


Pražská Anglo-americká vysoká škola pořádá virtuální dny otevřených dveří

Dnes v 10:31

Od dubna do června se na Anglo-americké vysoké škole v Praze (AAU) konají virtuální dny otevřených dveří. Pražská AAU nabízí obory, jako jsou právo, mezinárodní vztahy nebo business, se špičkovou českou a americkou akreditací (WASC). Ta byla AAU přiznána jako první neamerické akademické...

Festival muzejních nocí na téma Velké Prahy v knihovně

Dnes v 09:42

Noční program pro celou rodinu připravila Městská knihovna v Praze na pátek 10. června 2022 v budově Ústřední knihovny na Mariánském náměstí. Výstavy, restaurátorský koutek, koncert, hraní her i vycházky po okolí knihovny čekají na návštěvníky od 17 do 22 hodin. Společným tématem je sté výročí...

Baráčnické vítání léta

Dnes v 09:05

Praha 15 zve na Baráčnické vítání léta v neděli 19. června. 

Faun a Rak zahájili letní sezonu

Dnes v 06:03

Historická pítka Faun na Jírovcově náměstí a Rak na Pošepného náměstí na Jižním Městě II. v Praze 11, obě z doby výstavby sídliště, dlouho nefungovala. Minulý týden je radnice přivedla opět k životu.

Májové slavnosti

Dnes v 05:46

V neděli 22. května se na Malostranském hřbitově konají komentované vycházky s návštěvou kostela. Zasazena bude růže u náhrobku zakladatele Májových slavností. Vstup je zdarma.

Praha 9 oslaví Světový den životního prostředí

Dnes v 05:44

Ve čtvrtek 26. května se na Proseku koná festival Mikroklina 2022. Vstup je zdarma a program pamatuje i na děti, pro které budou připraveny tvořivé dílny i skákací hrad.

Virtuálně do světa podzemních labyrintů

Včera v 09:30

Pražské vodovody a kanalizace připravily návštěvníkům nově otevřeného prostoru střechy nové vodní linky ÚČOV Praha na Císařském ostrově informační panely, které kromě informací o historii čistírny a čištění vody v území Trojské kotliny obsahují také QR kód. Když jej návštěvník nasnímá přenese se...

Strážníci slaví 30 let, zvou děti i dospělé

Včera v 08:34

Oslava se koná v sobotu 21. května ve Žlutých lázních. Den s městskou policií začne v 10 hodin.

Setkání nad mapou Prahy 9 na rohu ulic Čihákova a K Moravině

14. května 2022 v 18:22

Další ze setkání představitelů radnice Prahy 9 s obyvateli devítky nad mapou Prahy 9 se koná v úterý 17. května od 16 hodin.

Setkání nad mapou: Podoba bobové dráhy a přilehlé zeleně

14. května 2022 v 05:08

Další setkání s obyvateli devítky nad mapou Prahy 9 se koná ve čtvrtek 19. května v 16 hodin. S představiteli radnice se můžete podělit o nápady, jak zkvalitnit parter bobové dráhy a přilehlé zeleně a přeměnit tak tento prostor podle vašich představ.

Den linky 155 v Holešovicích

13. května 2022 v 19:59

Po dvouleté koronavirové odmlce slaví opět zdravotnické záchranné služby po celé republice naplno Den linky 155. Už tuto neděli, 15. května se ve většině krajů konají akce pro veřejnost, při kterých se velcí i malí návštěvníci seznámí s technikou a vybavením zdravotníků nebo si osvěží postupy při...

Další články
Nahoru