Dnes Středa - jasno 19°C
Zítra Čtvrtek - polojasno 18°C
Středa 5. 10. 2022
Svátek má Eliška
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Dočasný pokles cen pronájmů vystřídá do konce roku návrat k cenám před pandemií
Pražský životKomerční sdělení
Ilustrační foto: www.123rf.cz

Dočasný pokles cen pronájmů vystřídá do konce roku návrat k cenám před pandemií

Růst cen nemovitostí obvykle znamená také růst cen pronájmů. Pandemie přinesla na trh s bydlením nečekaný vývoj. Oproti mnoha předpovědím se po počáteční nervozitě vrátily ceny všech typů nemovitostí k rostoucímu trendu. Ceny pronájmů ale zejména ve větších městech klesaly. Jak se bude vyvíjet trh s nájemním bydlením do konce roku? Jaké faktory a okolnosti budou mít vliv na trh s pronájmy v dlouhodobějším horizontu? 

„Prvotní šok a následné utlumení aktivit jsme loni na jaře zaznamenali i v realitních službách, včetně pronájmu nemovitostí. Lidé se obávali nemoci, zastavily se prohlídky. Majitelé bytů ke krátkodobým pobytům vyčkávali, jak se situace vyvine. Po této stagnaci, která byla cítit napříč obory, došlo na realitním trhu postupně k uvolňování těchto bytů do nabídky pro bydlení. Rostoucí nabídka bytů k dlouhodobému pronájmu ve městech a lokalitách, které jsou závislé na krátkodobých pobytech, ať už jde o turistiku, studium, lázeňství nebo pracovní cesty, postupně vedla k poklesu cen pronájmů. V centru Prahy došlo ke snížení nájemného až o 60 procent,” říká Ing. Jan Hájek, realitní odborník z Quantum reality – Realitní kancelář Praha.

Do konce roku se trh s nájemními byty vrátí na ceny před pandemií

Podle odborníků z Odhad-zdarma.cz dojde postupně do konce roku v těchto studijních a turistických lokalitách ke snížení nabídky a k návratu většiny majitelů zpět ke krátkodobým pronájmům. „I když veřejně ještě změna nemusí být vidět, tedy nabídka se ještě nemusí snižovat, reálně už k ní dochází. Na trhu je patrné vyčkávání majitelů na návrat sezony, turistů a studentů. Nejen soukromí majitelé, ale i některé hotely se rozhodly v době pandemie část pokojů uvolnit pro dlouhodobé pronájmy, třeba i na jeden rok. Tuto nabídku však už nyní stahují,” vysvětluje Jakub Zámiš, realitní odborník z kalkulačky Odhad-zdarma.cz, která na základě dat z trhu, umělé inteligence i revize odborníků umí on-line určit tržní výši bytů i domů.

Krátkodobé pronájmy ekonomicky výhodnější

Zejména v turisticky atraktivních lokalitách, například v centru Prahy, pronajímali majitelé byty s určitým plánem návratnosti a ziskovosti. Byty a nemovitosti pořízené na hypotéku tak na své majitele vyvinuly tlak na stanovený rozpočet a krátkodobé pronájmy vycházejí výhodněji. Čistý výnos z krátkodobého pronájmu bytu byl v době před pandemií v průměru o 30 % vyšší. Postupné stahování bytů z nabídky je tak zcela logickým a nevyhnutelným krokem. Zejména s blížícím se uvolňováním pravidel pro cestování, návratem studentů do škol a opětovným probuzením pracovních cest.

Podíl nájemního bydlení v poměru k vlastnictví nemovitosti dlouhodobě poroste

Poměr nájemního bydlení vůči vlastnímu bydlení je v západním světě oproti České republice výrazně vyšší. V budoucnu se očekává zvýšení poměru lidí bydlících v nájmu i v České republice.   

„Domnívám se, že k růstu podílu nájemního bydlení bude přispívat více vlivů. Zaprvé k tomu povedou vnější faktory a pak také změna vnitřní, která je už nyní viditelná v jiném myšlení a nákupním chování u nastupující mladé generace. K vnějším faktorům můžeme počítat například nedostatečnou nabídku nemovitostí,“ uvádí Jakub Zámiš. 

Trend jiného myšlení a spotřebního chování je u mladších lidí vidět napříč službami a obory. Chtějí být flexibilní, nevážou se tolik na majetek, jedno místo a ani vlastnictví nemovitosti. Například průměrný věk majitele auta na operativní leasing je 26 let. Jiné chování a přístup je vidět také v zaměstnání, kam nepřicházejí s vidinou zůstat v něm na celý život. Už dnes se navíc ukazuje, že mladí lidé, kteří pořizují vlastní bydlení, se neobejdou bez pomoci rodiny. Do zástavy jde obvykle nemovitost rodičů. To vše jsou signály, které povedou k větší oblibě nájemního bydlení. I dlouhodobé plány developerů reagují na tento trend výstavbou a rozvojem nájemních bytů.   


Praha 11 se zapojila do kampaně 100 gramů pro přírodu

Včera v 17:52

Kampaň na podporu recyklace mobilních telefonů k umožnění opětovného využití surovin. V rámci grantu hl. m. Prahy a ve spolupráci se společností Remobil se k ní od 3. do 21. října připojila jedenáctá městská část.

Praha 1 zve na trhy, budou sýry

Včera v 16:05

Na Malostranském náměstí se ve čtvrtek 6. října opět konají trhy. Kromě běžné nabídky můžete nakoupit francouzské sýry, které už nějakou dobu na trzích schází, ale také vína, zavařeniny a další lahůdky.

Semínkovna oslaví narozeniny, už sedm let učí Čechy semenařit

Včera v 09:44

Iniciativa Semínkovna slaví. Už sedmým rokem si Češi mohou vyměňovat semínka v rámci semínkových knihoven neboli Semínkoven. Letošní rok je pro iniciativu v mnoha ohledech zlomový. Zájemci najdou semínkovnu již na více než 200 místech v České republice, a několik jich je také na...

Praha 6: Nejlepší učitelé převzali ocenění

3. října 2022 v 16:22

Radnice Prahy 6 pravidelně oceňuje nejlepší učitele ve svých základních školách. Titul Vynikající učitel převzali pedagogové, kteří do své náročné práce přinášejí něco navíc, ať už jsou to atraktivní metody práce, inovace, spolupráce s dalšími institucemi, integrace znevýhodněných žáků nebo...

Opatření pro pražské domácnosti ohrožené inflací

3. října 2022 v 08:30

Balíček pomoci Pražanům, kteří jsou nejvíce ohroženi chudobou či ztrátou bydlení, je připraven. Informoval o tom pražský magistrát.

Anketa a vycházky. Zapojte se do tvorby budoucí podoby Trojmezí

3. října 2022 v 07:11

Od 3. do 13. října mohou zájemci navštívit informační a participační kontejner, kde se dozví všechny důležité informace o návrhu podoby území tzv. Trojmezí. Zároveň se bude moci zapojit do jeho finální podoby prostřednictvím ankety, která bude připravena on-line i v papírové verzi a k dispozici na...

Dobročinný bazar v kapli sv. Václava

2. října 2022 v 09:03

V kapli sv. Václava ve Fakultní Thomayerově nemocnici v Praze 4 proběhne od čtvrtka 6. října do soboty 8. října Dobročinný bazar, kde si můžete nakoupit něco slušivého, potřebného nebo hezkého.

Hasičský bál v Malostranské besedě

2. října 2022 v 07:08

Sbor dobrovolných hasičů Praha 1 pořádá v sobotu 8. října v Malostranské besedě již desátý Hasičský bál.

Praha 14: Retro Party na Plechárně

30. září 2022 v 10:08

Přijďte si v pátek 7. října zatančit na Plechárnu, začíná se ve 14 hodin.

Praha 2 podporuje recyklaci starých telefonů

30. září 2022 v 09:56

Radnice Prahy 2 se zapojuje do podzimní kampaně neziskového projektu REMOBIL s názvem 100 gramů pro přírodu. Staré a nepotřebné mobilní telefony budou moci občané od 3. do 21. října odevzdat jak v prostorách úřadu městské části, tak i v místní knihovně na Vinohradské...

Dobrobazar: Darujte druhý život nevyužitým věcem

30. září 2022 v 07:29

Výtěžek z prodeje podpoří komunitní život Dolních Měcholup a okolí, akce se koná 8. října.

Zbraslav ožije festivalem ZbrasLOVE

30. září 2022 v 07:17

Široké spektrum kulturních, kreativních a komunitních programů čeká již tento pátek 30. září na všechny obyvatele a návštěvníky pražské Zbraslavi, kde se vůbec poprvé uskuteční pouliční festival ZbrasLOVE. 

Další články
Nahoru