dnes
Pondělí - prehanky-snih-dest
6°C
zítra
Úterý - obcasny-dest
11°C
pozítří
Středa - zatazeno
11°C
Dobrý konec: Pražská zvířecí záchranka vykurýrovala poštolku, kterou srazilo auto
Poštolka se v září zranila při srážce s autem, nyní již je v pořádku. Foto: ČSOP

Dobrý konec: Pražská zvířecí záchranka vykurýrovala poštolku, kterou srazilo auto

Pražská zvířecí záchranka, kterou provozuje Český svaz ochránců přírody, poskytuje pomoc volně žijícím zvířatům na území Prahy a v jejím okolí. Divoká zvířata bývají nejčastěji zraněna v důsledku dopravních nehod, nárazů do velkých skleněných ploch a drátů vysokého napětí.

Pokud v Praze, a jejím okolí budete svědkem nehody zvířete nebo zraněné zvíře naleznete, zavolejte Pražskou zvířecí záchranku 774 155 185, která zvíře odchytí, poskytne mu první pomoc i následnou péči. Ve většině případů je to to jediné a přitom zásadní, co pro zvíře v nouzi můžete udělat.

V případech šťastného konce, kdy se zvíře uzdraví a je schopné vrátit se do přírody, je vypuštěno po ukončení léčby zpět na svobodu. Návratem do přírody skončil i případ dvouletého samečka poštolky, který byl nalezen v polovině září v Průhonicích.

Zranění křídla, které utrpěl zřejmě při dopravní nehodě, bylo naštěstí lehké. Jinak by se pravděpodobně do přírody už nevrátil. Ptákům totiž zlomeniny kvůli dutým kostem srůstají velmi špatně.

Sameček byl zhruba dva měsíce v péči zvířecích lékařů. Léčba byla úspěšná, „poštolčího kluka“ záchranáři vypustili nedaleko místa nálezu.

postolka-vypousteni-nahled

David Kočí, David Zítka a Eva Čížkovská (zleva)

„Když najdeme poraněného dravce, snažíme se ho vracet poblíž jeho teritoria. Pták si totiž vytváří návyk na prostředí, na které je fixovaný a může tam mít i různé vztahy s kolegy svého druhu,“ objasňuje David Zítka z Pražské zvířecí záchranky, který spolu s patrony dravce herečkou Evou Čížkovskou a hokejistou Davidem Kočím, vyprovodili poštolku na její cestě domů.

ČSOP je organizátor mezinárodní kampaně „Ukliďme svět!“, kterou dlouhodobě podporuje Nadační fond Veolia. Spolupracuje se společností Veolia, která na základě doporučení odborníků ČSOP upravuje areály svých provozů tak, aby byla maximálně podporována biodiverzita – přírodní různorodost.


Další články
Nahoru