Dnes Úterý - zatazeno 28°C
Zítra Středa - oblacno 27°C
Úterý 16. 7. 2024
Svátek má Luboš
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Dobrovolníci seberou svíčky z pietního místa u budovy FF UK v pondělí 15. ledna
Zapalování svíček na schodech Filozofické fakulty UK. Foto: JP

Dobrovolníci seberou svíčky z pietního místa u budovy FF UK v pondělí 15. ledna

Svíčky, květiny a další předměty, které v uplynulých třech týdnech lidé položili na schody a před hlavní budovu Filozofické fakulty Univerzity Karlovy na náměstí Jana Palacha, budou dobrovolníci sbírat v pondělí 15. ledna. Předměty z pietního místa by se měly přidat k těm, které studenti uklidili z pietního místa před Karolinem minulý pátek. Ze svíček z obou pietních míst by měla vzniknout pietní připomínka tragické střelby na FF UK, při které student 21. prosince zastřelil 14 lidí. ČTK to řekla proděkanka pro vnější vztahy a další vzdělávání FF UK Michaela Slussareff.

Lidé v uplynulých třech týdnech položili za oběti tragické střelby na FF UK na schody hlavní budovy fakulty na náměstí Jana Palacha a kolem ní tisíce svíček. Na místo pokládali také vzkazy či květiny a obrázky.

Svíčky budou sbírat dobrovolníci. „Ta primární skupina jsou studující, ale s největší pravděpodobností jim budou pomáhat i jiné osoby z naší akademické obce," řekla Slussareff. Ze svíček by pak měla vzniknout trvalá pietní připomínka tragické události.

O tom, jak bude objekt vypadat, se zatím jedná. Na tvorbě by se podle dřívějších informací měli podílet studenti Vysoké školy uměleckoprůmyslové (UMPRUM).

Tvorbu a podobu pietní připomínky podle proděkanky řeší studenti, kteří se věnují akci Měsíc pro fakultu. „Ještě rozhodně nepadlo žádné finální rozhodnutí," řekla. Svíčky z pietního místa u hlavní budovy fakulty by se s největší pravděpodobností měly uskladnit také v prostorách univerzity, stejně jako svíčky z pietního místa před Karolinem.

Na Palachově náměstí jsou v plánu další akce Měsíce pro fakultu, která má podle webu akce záštitu pražského primátora Bohuslava Svobody (ODS). V plánu je například tradiční pietní akt, který v úterý 16. ledna připomene památku Jana Palacha.

Měsíc pro fakultu zahájili studenti pietním průvodem minulý čtvrtek, kdy symbolicky přenesli světlo ze svíček před Karolinem na náměstí Jana Palacha. Průvod prošel centrem Prahy, kolem sídla FF UK vytvořil symbolický lidský řetěz. Před hlavní budovou také zapálily děkanka FF UK Eva Lehečková a rektorka UK Milena Králíčková pietní oheň, který má připomínat oběti tragické střelby. Hořet by měl celý měsíc. O to, aby nevyhasl, se starají studenti.

Trvalá připomínka ze svíček z pietních míst vznikla i po smrti prvního českého prezidenta Václava Havla. Plastiku Srdce pro Václava Havla ze zbytků svíček zapalovaných po jeho smrti na pietních místech po celém Česku vytvořili Lukáš Gavlovský a Roman Švejda. Pro vznik plastiky se podařilo shromáždit zhruba 5000 kilogramů svíček. Z nich bylo získáno 2300 kilogramů vosku a 2700 kilogramů vytříděného odpadu.

Voskové srdce, do něhož jde vstoupit, bylo poprvé vystavené na piazzetě pražského Národního divadla. Následovala Litomyšl, hrad Grabštejn, brněnské Divadlo Husa na provázku, Zlín a zámek Uherský Ostroh. Časté stěhování plastiku poznamenalo, po restaurování ji autoři umístili nastálo v Litomyšli, kde je od roku 2014.


Autor: ČTK

Praha 9: Vyplnění dotazníku do 15. července

12. července 2024 v 16:08

Až do pondělí 15. července zve Praha 9 k elektronickému vyplnění dotazníku, jehož cílem je poskytnout prostor k vyjádření představ obyvatel městské části o rozvoji vstupního prostranství do parku Zahrádky po obou stranách ulice Ivana Hlinky.

Praha 4 hledá členy do volebních komisí při volbách do Senátu

12. července 2024 v 10:33

Radnice se rozhodla výrazně navýšit odměnu pro členy OVK. Za první kolo bude přidáno 500, v případě druhého kola pak dalších 1500 korun.

Skončilo pátrání po dívce, která utekla z bohnické nemocnice

12. července 2024 v 10:28

Pražští policisté ve čtvrtek odpoledne odvolali pátrání po třináctileté dívce, která dopoledne utekla z Psychiatrické nemocnice v Bohnicích. Podařilo se ji nalézt, je v pořádku. Informovala o tom policejní mluvčí Kristýna Soukupová. V nemocnici byla dívka hospitalizována z důvodu jejího...

Další články
Nahoru