Dnes Sobota - oblacno 17°C
Zítra Neděle - polojasno 17°C
Sobota 22. 6. 2024
Svátek má Pavla
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Pražský život

Dobrodružná hra ve městě. Konference představí hřiště, která si tvoří a staví děti

V pátek 3. listopadu se na Fakultě architektury ČVUT v Praze uskuteční čtvrtý ročník konference Architektura dětem. Věnovat se bude tématu dobrodružné hry ve městě, především konceptu Adventure playground, který najdeme v okolních evropských zemích, u nás však stále chybí.

Dnešní děti mají ve městě k dispozici produktové herní sestavy, poskytují jim ale tyto sestavy dostatečný prostor ke svobodné a tvořivé hře? Kde si mohou děti tvořit svůj vlastní svět, stavět, bořit, zkoušet vlastní sílu, odhad i limity?

„Zamysleme se nad podobou současného města z pohledu dětí: jsou děti rovnocennými uživateli veřejného prostoru? Jaké mají příležitosti ke hře? Prostory, které vymezujeme pro děti, mají často podobu jakési zlaté klece: klasická oplocená dětská hřiště se sériovými prvky děti od městského života spíše izolují a svým pojednáním do značné míry diktují nejen kde, ale i jak si mají hrát. Takové herní prostory ze své podstaty nemohou naplnit potřeby dětí, především potřebu volné, tvořivé hry,“ konstatují architektky Mirjana Petrik a Magdalena Smetanová ze spolku Město přátelské dětem a hlavní organizátorky konference. 

Koncept Adventure playground vznikl ve 40. letech v Dánsku a městským dětem dopřává to, co s rostoucí hustotou zástavby a dopravní infrastruktury postupně ztratily. Pracuje s myšlenkou, že inspirativní prostor pro hru by neměl být nikdy zcela hotový. Děti mají volnost, řídí si vlastní hru, staví, budují, řežou, motají, skládají, pracují s nástroji.

„Dnešní děti mají málo příležitostí pracovat s nástroji, ubývá míst, kde mohou volně tvořit a hrát si v prostředí, které si samy postaví. Dejme dětem do rukou nástroje a šanci být aktivními tvůrci svého herního prostoru, zvládnou to!“ říká metodička a pedagožka Carolina Sidon.

Konference si klade za cíl představit nové formy inspirativních herních prostorů jako samozřejmé součásti městského prostředí. Chce také podnítit debatu o možnostech vzniku prvního takového hřiště u nás a o dětech jako partnerech při navrhování, realizaci a užívání herních prostor.

Dopolední přednáškový blok bude zaměřen především na studující z FA ČVUT. Nastíní současnou situaci včetně legislativy a možnosti, jak přistupovat k integraci hry do veřejného prostoru města. Vystoupí Mirjana Petrik (Město přátelské dětem, FA ČVUT), Katarina Kockova (Metropolitný inštitut Bratislavy), Luděk Šebek (Fakulta tělesné kultury UP), Amica Dall (Assemble Studio, Velká Británie) nebo Yannick Roels (Cultureghem, Belgie).

Odpolední blok cílí především na odborníky na navrhování, zástupce státní správy i samosprávy, představitele volnočasových aktivit, ale na i aktivní rodiče, které koncept dobrodružné hry zajímá a rádi by se podíleli na podpoře a vzniku prvního Adventure playground v ČR.

V rámci kulatého stolu se představí také další, u nás méně známé či zcela neznámé koncepty herních dobrodružných prostorů, jakými jsou putovní hřiště („Spielwagen“), tvořivé hřiště („Tvořiště“) a Instantní hřiště („pop-up“ playground ). Následné debaty se zúčastní: Carolina Sidon (Muzeum Říčany), Helena Menezes (Risk Vision, Portugalsko), Justina Danišová (Svobodná hra), Vít Masare (Strana Zelených), Matěj Hájek (Skull studio), Petr Holý (Magistrát hl. m. Prahy), Kristina Ullmanová (IPR) a další.

Více informací o konferenci najdete na webu architekturadetem.cz.


Autor: Hla

Praha 6: Budoucnost sportoviště na Macharově náměstí

Dnes v 06:47

Představitelé Prahy 6 zvou zájemce z řad místních obyvatel i širokou veřejnost na diskuzi o budoucnosti a způsobu využívání sportoviště na Macharově náměstí.

Praha 15: Letní zahradní slavnost

Včera v 11:09

Praha 15 ve spolupráci s CSOP Praha 15 vás zve na Letní zahradní slavnost, která se koná 25. června od 15:30 v zahradě Domu s pečovatelskou službou v Janovské ulici 486.

ZŠ Hostivař slaví čtyřicet let

20. června 2024 ve 14:04

Oslava výročí ZŠ Hostivař v Praze 15 se koná ve čtvrtek 25. června od 16 hodin.

České mozky léčí svět

20. června 2024 v 07:37

Výstava s názvem České mozky léčí svět přibližuje inovativní české postupy v oblasti veterinární péče, farmacie, chirurgie, protetiky, nanotechnologií, lázeňské péče a také v oblasti bádání a předávání informací. Národní technické muzeum představuje výběr předmětů ze své sbírky zdravotnické...

Happening na Patnáctce na Veronském náměstí

20. června 2024 v 06:15

Akce na Veronském náměstí se koná 20. června od 13 hodin.

Vítání léta na Sulické 2024

19. června 2024 ve 14:08

Domov pro osoby se zdravotním postižením Sulická zve na akci pro malé i velké. Děti se mohou vyřádit ve skákacím hradu, chybět nebude dětský koutek, malování na obličej a vrací se oblíbená škola klaunů.

Praha 10 otevře hřiště Sobotecká

19. června 2024 v 11:42

Praha 10 zve na otevření nově zrekonstruovaného hřiště Sobotecká na desítkových Vinohradech. Výslednou podobu této významné herní plochy ovlivnilo participativního setkání s místními občany. Architekt projektu do výslední podoby zapracoval maximum nápadů a podnětů.

Den pro zdraví

19. června 2024 v 06:52

Den pro zdraví se v Praze 10 koná 19. června od 9:30 hodin.

Praha 2: Koncerty na Bastionu pokračují i v druhém pololetí

18. června 2024 v 08:53

Cyklus Hudba na hradbách na Bastionu věnovaný převážně jazzu a dobré pohodě zve na další koncerty.

Komentovaná vycházka: Malešice v minulosti i současnosti

18. června 2024 v 08:11

Na vycházce v úterý 25. června od 17 hodin návštěvníci poznají historii této části Prahy 10 a zároveň se seznámí s osobnostmi, jejichž životní dráha je s Malešicemi spojena: s rodinou Malešických z Černožic, s Janem Milíčem z Kroměříže, s hrabaty Vratislavů z Mitrovic, komorním radou a...

Praha 6: Hanspaulský festival

18. června 2024 v 07:15

V neděli 23. června opět pod Hanspaulským zámečkem zazní hudba.

Praha 14 zve na Den nejen pro seniory

17. června 2024 ve 20:37

Akce se v Praze 14 koná v sobotu 22. června od 14 hodin v H55.

Veganské hody

17. června 2024 v 11:44

V parku Na Pankráci se 22. června uskuteční akce s názvem Veganské hody. Od 11 hodin jsou připraveny nejen veganské pokrmy, ale také přednášky či debata majitelů psů o rostlinné stravě.

Další články
Nahoru