Dnes Neděle - skorojasno -2°C
Zítra Pondělí - oblacno -4°C
Pondělí 4. 12. 2023
Svátek má Barbora
Vánoční nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz, do konce roku za zvýhodněné ceny.
Pražský život

Dobrodružná hra ve městě. Konference představí hřiště, která si tvoří a staví děti

V pátek 3. listopadu se na Fakultě architektury ČVUT v Praze uskuteční čtvrtý ročník konference Architektura dětem. Věnovat se bude tématu dobrodružné hry ve městě, především konceptu Adventure playground, který najdeme v okolních evropských zemích, u nás však stále chybí.

Dnešní děti mají ve městě k dispozici produktové herní sestavy, poskytují jim ale tyto sestavy dostatečný prostor ke svobodné a tvořivé hře? Kde si mohou děti tvořit svůj vlastní svět, stavět, bořit, zkoušet vlastní sílu, odhad i limity?

„Zamysleme se nad podobou současného města z pohledu dětí: jsou děti rovnocennými uživateli veřejného prostoru? Jaké mají příležitosti ke hře? Prostory, které vymezujeme pro děti, mají často podobu jakési zlaté klece: klasická oplocená dětská hřiště se sériovými prvky děti od městského života spíše izolují a svým pojednáním do značné míry diktují nejen kde, ale i jak si mají hrát. Takové herní prostory ze své podstaty nemohou naplnit potřeby dětí, především potřebu volné, tvořivé hry,“ konstatují architektky Mirjana Petrik a Magdalena Smetanová ze spolku Město přátelské dětem a hlavní organizátorky konference. 

Koncept Adventure playground vznikl ve 40. letech v Dánsku a městským dětem dopřává to, co s rostoucí hustotou zástavby a dopravní infrastruktury postupně ztratily. Pracuje s myšlenkou, že inspirativní prostor pro hru by neměl být nikdy zcela hotový. Děti mají volnost, řídí si vlastní hru, staví, budují, řežou, motají, skládají, pracují s nástroji.

„Dnešní děti mají málo příležitostí pracovat s nástroji, ubývá míst, kde mohou volně tvořit a hrát si v prostředí, které si samy postaví. Dejme dětem do rukou nástroje a šanci být aktivními tvůrci svého herního prostoru, zvládnou to!“ říká metodička a pedagožka Carolina Sidon.

Konference si klade za cíl představit nové formy inspirativních herních prostorů jako samozřejmé součásti městského prostředí. Chce také podnítit debatu o možnostech vzniku prvního takového hřiště u nás a o dětech jako partnerech při navrhování, realizaci a užívání herních prostor.

Dopolední přednáškový blok bude zaměřen především na studující z FA ČVUT. Nastíní současnou situaci včetně legislativy a možnosti, jak přistupovat k integraci hry do veřejného prostoru města. Vystoupí Mirjana Petrik (Město přátelské dětem, FA ČVUT), Katarina Kockova (Metropolitný inštitut Bratislavy), Luděk Šebek (Fakulta tělesné kultury UP), Amica Dall (Assemble Studio, Velká Británie) nebo Yannick Roels (Cultureghem, Belgie).

Odpolední blok cílí především na odborníky na navrhování, zástupce státní správy i samosprávy, představitele volnočasových aktivit, ale na i aktivní rodiče, které koncept dobrodružné hry zajímá a rádi by se podíleli na podpoře a vzniku prvního Adventure playground v ČR.

V rámci kulatého stolu se představí také další, u nás méně známé či zcela neznámé koncepty herních dobrodružných prostorů, jakými jsou putovní hřiště („Spielwagen“), tvořivé hřiště („Tvořiště“) a Instantní hřiště („pop-up“ playground ). Následné debaty se zúčastní: Carolina Sidon (Muzeum Říčany), Helena Menezes (Risk Vision, Portugalsko), Justina Danišová (Svobodná hra), Vít Masare (Strana Zelených), Matěj Hájek (Skull studio), Petr Holý (Magistrát hl. m. Prahy), Kristina Ullmanová (IPR) a další.

Více informací o konferenci najdete na webu architekturadetem.cz.


Autor: Hla

Třicet pět let hasičem a třicet pět let nepřetržitě na jedné stanici

2. prosince 2023 v 06:45

Praha 4 ocenila dlouholetou činnost nadporučíka Jiřího Musila, velitele hasičské stanice číslo 6 v Krči, který zde občanům sloužil 35 let a dnes po dlouhé a věrné službě odchází do civilu.

Plechárna na Černém Mostě chystá na příští rok novinky

30. listopadu 2023 ve 21:17

V areálu volnočasového centra Plechárna na Černém Mostě se chystá několik novinek. Praha 14 o nich aktuálně informovala na svém webu.

Den otevřených dveří na FEL ČVUT přiblíží studium robotů, multimédií, energetiky či informatiky

29. listopadu 2023 v 07:03

Možnostmi studia nejmodernějších technologií v energetice, elektrotechnice, elektronice, ale i informatice, kybernetice a multimédiích provede středoškoláky a středoškolačky čtveřice tras během Dne otevřených dveří Fakulty elektrotechnické ČVUT. Akce se uskuteční v pátek 1. prosince 2023. Program...

PVK: Přehled plánovaných výluk vody na 49. týden

27. listopadu 2023 ve 12:20

Pražské vodovody a kanalizace zveřejnily plánované výluky v dodávkách pitné vody příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Na projekty vzdělávání učitelů a dětí dá Praha 6 v následujících dvou letech 9,5 milionu korun

26. listopadu 2023 ve 22:16

Radnice Prahy 6 vloží v letech 2024 a 2025 do školství na projekty vzdělávání pedagogů a dětí 9,46 milionu korun. Peníze vydá prostřednictvím svého místního akčního plánu (MAP). Projekty se budou týkat mimo jiné médií, umělé inteligence, práva či finanční gramotnosti. Zaměřit se radnice chce také...

Praha 4 pokračuje v přípravě revitalizace pěší zóny na Pujmanové

26. listopadu 2023 ve 20:23

Podklady pro zpracování projektové dokumentace na revitalizaci pěší zóny Pujmanové jsou hotové. Praha 4 již dokument předala ke schválení Odboru investic hlavního města Prahy a nyní se čeká na schválení zastupitelstvem. Městská část o tom informovala na svém webu.

Úspěšná Mikulášská sbírka v Praze 9

26. listopadu 2023 ve 12:24

Minulý týden se otevřely brány radnice Prahy 9 všem, kteří rádi pomáhají. Konala se charitativní sbírka pro potřebné.

Praha 1: Pro Euroklíč na radnici

26. listopadu 2023 v 10:52

Euroklíč je univerzální klíč určený pro osoby se zdravotním postižením, sloužící k dostupnosti WC, výtahů, plošin a podobných kompenzačních zařízení. K vyzvednutí je v budově radnice Prahy 1.

Další články
Nahoru