Dnes Neděle - skorojasno -6°C
Zítra Pondělí - oblacno -10°C
Neděle 3. 12. 2023
Svátek má Svatoslav
Vánoční nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz, do konce roku za zvýhodněné ceny.
Dobrá sezóna: Návštěvnost koupališť se přes vyšší vstupné rovná roku 2019
Koupaliště Lhotka. Foto: archiv

Dobrá sezóna: Návštěvnost koupališť se přes vyšší vstupné rovná roku 2019

Koupaliště v Praze zatím v letošní sezoně navštívilo více lidí než loni. Tehdy ovšem návštěvnost ovlivňovaly restrikce související s epidemií covidu-19. Lidé k vodě vyráží i přesto, že vstupné podražilo. Dospělí nyní za návštěvu koupaliště zaplatí o deset až 15 procent více než v roce 2021. Důvodem pro zdražení byl růst cen energií, uvedli na dotaz ČTK provozovatelé koupališť v metropoli.

„Zdražili jsme přibližně o 15 procent. Například celodenní vstupné (pro dospělého) stálo loni 160 Kč, letos stojí 180 Kč," sdělil ředitel společnosti Sportovní a rekreační areály Prahy 3 (SARAP3) Václav Bartásek. Firma SARAP3, která je příspěvkovou organizací třetí pražské městské části, spravuje Sportovní a rekreační areál Pražačka.

Hlavním důvodem zvýšení vstupného je podle Bartáska zdražování energií. Koupaliště na Pražačce zasáhlo zvláště výrazné zvýšení cen plynu, protože i venkovní bazény v areálu jsou vyhřívané. Ceny narostly i u chemie do bazénu. Náklady na provoz tak podle ředitele vzrostly o 50 až 70 procent.

Pro společnost Anelis je provoz koupaliště Ládví v Praze 8 letos dražší o 40 procent, uvedli zástupci firmy. I tam proto návštěvníci musí počítat s vyšším vstupným.

Dospělí letos zaplatí za celodenní vstupenku 180 korun. Méně často proto podle zástupců koupaliště chodí stálí zákazníci. Zatímco dříve byli na koupališti obden, nyní se přijdou svlažit dvakrát do týdne.

Vyšší vstupné letos kvůli rostoucím nákladům na provoz platí také návštěvníci koupaliště Petynka ve Střešovicích a biotopu Lhotka v Praze 4. Dospělí návštěvníci Petynky nyní za celodenní vstupné místo loňských 160 korun zaplatí 180 korun a více zaplatí i děti či skupiny.

Platby za využití sportovišť a zapůjčení sportovního vybavení jsou ve stejné výši jako loni, informoval za společnost SNEO, která koupaliště provozuje, Lukáš Vesecký.

Vstupenku na koupaliště Lhotka pořídí čtyřčlenná rodina nyní za 400 korun. Loni by zaplatila 320 korun. Stejnou cenu jako v loňské sezoně nadále platí senioři, sdělil vedoucí koupaliště Lhotka Jakub Ott.

Celkovou návštěvnost si zatím provozovatelé koupališť v metropoli spíše pochvalují. Lidí chodí více než loni, někde jsou počty návštěvníků srovnatelné s obdobím před pandemií.

Platí to třeba pro koupaliště na Pražačce. To podle Bartáska obvykle za letní sezonu navštíví asi 40 000 lidí, loni to bylo o polovinu méně. Letos v červenci na koupaliště na Žižkově zavítalo asi 12 000 lidí, stejně jako o měsíc dříve.

Více návštěvníků dosud přišlo i na Petynku. V červnu a v červenci se v bazéně o délce 50 metrů svlažilo přes 70 000 lidí, v roce 2021 to bylo asi o 30 000 lidí méně.

Návštěvnost si pochvaluje i vedoucí koupaliště Lhotka. „Nejvíce návštěvnost venkovního koupaliště ovlivňuje počasí a předpověď. Ta do jisté míry zasahuje do rozhodování lidí, zda na koupaliště vyrazí či nikoliv. A letošní léto bylo teplotně nadprůměrné," uvedl Ott.


Autor: ČTK

Třicet pět let hasičem a třicet pět let nepřetržitě na jedné stanici

Včera v 06:45

Praha 4 ocenila dlouholetou činnost nadporučíka Jiřího Musila, velitele hasičské stanice číslo 6 v Krči, který zde občanům sloužil 35 let a dnes po dlouhé a věrné službě odchází do civilu.

Plechárna na Černém Mostě chystá na příští rok novinky

30. listopadu 2023 ve 21:17

V areálu volnočasového centra Plechárna na Černém Mostě se chystá několik novinek. Praha 14 o nich aktuálně informovala na svém webu.

Den otevřených dveří na FEL ČVUT přiblíží studium robotů, multimédií, energetiky či informatiky

29. listopadu 2023 v 07:03

Možnostmi studia nejmodernějších technologií v energetice, elektrotechnice, elektronice, ale i informatice, kybernetice a multimédiích provede středoškoláky a středoškolačky čtveřice tras během Dne otevřených dveří Fakulty elektrotechnické ČVUT. Akce se uskuteční v pátek 1. prosince 2023. Program...

PVK: Přehled plánovaných výluk vody na 49. týden

27. listopadu 2023 ve 12:20

Pražské vodovody a kanalizace zveřejnily plánované výluky v dodávkách pitné vody příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Na projekty vzdělávání učitelů a dětí dá Praha 6 v následujících dvou letech 9,5 milionu korun

26. listopadu 2023 ve 22:16

Radnice Prahy 6 vloží v letech 2024 a 2025 do školství na projekty vzdělávání pedagogů a dětí 9,46 milionu korun. Peníze vydá prostřednictvím svého místního akčního plánu (MAP). Projekty se budou týkat mimo jiné médií, umělé inteligence, práva či finanční gramotnosti. Zaměřit se radnice chce také...

Praha 4 pokračuje v přípravě revitalizace pěší zóny na Pujmanové

26. listopadu 2023 ve 20:23

Podklady pro zpracování projektové dokumentace na revitalizaci pěší zóny Pujmanové jsou hotové. Praha 4 již dokument předala ke schválení Odboru investic hlavního města Prahy a nyní se čeká na schválení zastupitelstvem. Městská část o tom informovala na svém webu.

Úspěšná Mikulášská sbírka v Praze 9

26. listopadu 2023 ve 12:24

Minulý týden se otevřely brány radnice Prahy 9 všem, kteří rádi pomáhají. Konala se charitativní sbírka pro potřebné.

Praha 1: Pro Euroklíč na radnici

26. listopadu 2023 v 10:52

Euroklíč je univerzální klíč určený pro osoby se zdravotním postižením, sloužící k dostupnosti WC, výtahů, plošin a podobných kompenzačních zařízení. K vyzvednutí je v budově radnice Prahy 1.

Další články
Nahoru