Dnes Úterý - jasno 28°C
Zítra Středa - polojasno 19°C
Úterý 3. 10. 2023
Svátek má Bohumil
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Do zvonice kostela svatého Jiljí bude 3. září vynesen zvon Štěpán Maria
Zvon Štěpán Maria bude vytažen na věž na slavnost sv. Jiljí v neděli 3. září ráno. Foto: Klášter dominikánů Praha

Do zvonice kostela svatého Jiljí bude 3. září vynesen zvon Štěpán Maria

Do zvonice pražského kostela svatého Jiljí v pražské Husově ulici bude v neděli 3. září brzy ráno vynesen nový zvon Štěpán Maria. Zaplní místo původního zvonu Maria, který v roce 1942 zrekvírovali nacisté. Začátek instalace zvonu je naplánován na 06:00 a poprvé se rozezní v 08:45. ČTK to řekl předseda spolku Sanctus Castulus a pražský zvoník Ondřej Boháč.

Nový zvon doplní ty stávající, které se jmenují Dominik a Jiljí, a bude navíc připomínat památku loni zesnulého zvoníka Štěpána Valenty, jehož přátelé, sousedé, farníci a rodina se na odlití zvonu složili.

„Vytažení zvonu a jeho instalace je naplánována od 06:00 do 08:00, ale uvidíme, jak dlouho to bude přesně trvat. První zvonění zvonu Štěpán Maria je zamýšleno na 08:45. Pokud by se jej podařilo nainstalovat dříve, než je naplánováno, tak by se rozezněl poprvé již v 08:30," řekl Boháč.

Zvon byl již vysvěcen převorem Filipem Boháčem a poprvé se rozezní na svátek svatého Jiljí. Jakmile se před devátou ranní rozezní, postupně se k němu přidají také zvony Dominik a Jiljí a v 09:00 zvonění skončí.

Zvon je laděn do Fis1, váží 760 kilogramů a má průměr 107 centimetrů. Odlila jej rakouská zvonařská dílna Grassmayr, jejíž tradice sahá až do konce 16. století a která již v minulosti vyrobila pro Prahu řadu zvonů včetně památečního téměř desetitunového zvonu #9801.

Spolek Sanctus Castulus sdružuje pražské zvoníky a v minulosti už nechal obnovit zvony do kostela svatého Havla a svatého Haštala nebo zmíněný zvon #9801 připomínající zrekvírované zvony.


Autor: ČTK

Bazárek v Modré škole

Dnes v 11:34

Tradiční bazárek se koná v sobotu 14. října od 9 do 16 hodin v prostoru atria a školní jídelny v Modré škole ZŠ Kupeckého v Praze 11.

Praha 6: Den zvířat na faře

Dnes v 09:45

Mši s požehnáním zvířatům, divadlo pro děti a táborák nabídne Den zvířat, který se bude konat na faře u sv. Matěje v Dejvicích.

Procházka s prohlídkou: O brutalismu a tak

Dnes v 09:44

Poznávat pražské brutalistické stavby vznikající v 70. a 80. letech 20. století můžete v neděli 8. října v 16:30 hodin.

To nejlepší z Apenin míří do Prahy

Dnes v 09:29

To nejlepší z italské pouliční kuchyně bude k mání v Holešovické tržnici v rámci nové gurmánské série představující kuchyně všech druhů a vůní světa. Koncept Pop-up dnů bude tentokrát zaměřen na Apeninský poloostrov, který však rozhodně není jen o světovém besteselleru pizze. A tak v Tržnici bude...

Papír Fest

Dnes v 07:25

Milujete vůni papíru? Jste vášniví sběratelé sešitů, bloků, plánovačů a dalších papírenských pokladů? Nenechte ujít podzimní edici Papír Festu, který spojuje lásku k papírnictví s originální lokální tvorbou.  

Setkání: Plánované proměny Prahy 4

Dnes v 06:59

Na základě veřejných diskuzí s obyvateli městské části zpracoval autorský tým všechny podněty a připomínky z řad veřejnosti a výsledkem je finální návrh proměn několika lokalit v Praze 4.

Swap oblečení a knížek v knihovně

Dnes v 05:32

Máte doma oblečení či knížky, které již nevyužijete? Přijďte je vyměnit za jiné. Stačí v sobotu 7. října dorazit do volnočasového centra H55.

Procházka: Barvitius a perly Olšanských hřbitovů

Včera v 09:39

Vydejte se v sobotu 7. října ve 14 hodin a procházku Olšanskými hřbitovy, které patří mezi největší pohřebiště v Čechách.

Praha 9 zve v říjnu do Plzeňky U Brabců

Včera v 08:49

Koncerty, soutěže, moderovaný program. Plzeňka U Brabců zve na říjnové akce.

Zítra: Svět podle Čapků

1. října 2023 v 10:52

V pondělí 2. října se od 18 hodin uskuteční v Prostě Kafe v Kodaňské ulici v Praze 10 Storytelling: Svět podle Čapků.

Nápad pro Šestku. Návrhy posílejte do konce října

30. září 2023 v 07:43

Bydlíte v Praze 6 nebo zde pracujete a máte nápad, jak život v šesté městské části zlepšit, můžete se přihlásit do Nápadu pro Šestku. Do 30 října své návrhy posílejte na adresu napadprosestku.cz.

Radnice a spolek budou na tržišti radit, jak správně kompostovat

30. září 2023 v 06:05

Na sobotu 30. září připravila radnice Prahy 10 ve spolupráci se spolkem Ekodomov poradnu k tématu kompostování.

Další články
Nahoru