Dnes Neděle - jasno 14°C
Zítra Pondělí - polojasno 14°C
Neděle 3. 3. 2024
Svátek má Kamil
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Do Zoo Praha poslouží jako vstupenka starý telefon, pomůže to gorilám
Mobilní telefon. Ilustrační foto: George Dolgikh / Pexels

Do Zoo Praha poslouží jako vstupenka starý telefon, pomůže to gorilám

Starý mobil za vstupenku do Zoo Praha mohou děti do 15 let v doprovodu dospělé osoby vyměnit v pátek 2. února, v den pololetních prázdnin. Akce starý mobil za vstupenku kromě odměny dětem za pololetní vysvědčení podporuje také projekt „Pomáháme jim přežít“ zaměřený na gorily nížinné. Z každého odevzdaného přístroje se na konto projektu přičte 20 korun.  

„Dle odhadů mají Češi doma více než 10 milionů nepoužívaných či již nepoužitelných mobilních telefonů. Ty se ale dají samozřejmě recyklovat, děje se to ovšem jen zcela minimálně. Když mobil skončí na skládce, dochází k uvolňování toxických látek. 

„Recyklací mobilů se získávají zpět vzácné kovy důležité pro jejich výrobu a těžící se právě v domovině goril nížinných, v Africe,“ uvedla Jana Komrsková (Piráti), náměstkyně primátora pro životní prostředí a klimatický plán.  

O ekologickou recyklaci starých mobilů ze zoo se postará neziskový spolek Remobil a společnost Asekol, společně z každého přístroje přispějí 20 korun na projekt „Pomáháme jim přežít“.  

„Pražané samozřejmě mají kam svá stará zařízení bezpečně odkládat. Buď u prodejců elektroniky nebo do červených kontejnerů Asekol, nejbližší si najdou jednoduše na stránce cervenekontejnery.cz. Bohužel této možnosti lidé příliš nevyužívají a mobily zbytečně leží doma v šuplíku. Akce zaměřená na děti, a hlavně oblíbené chovance zoo gorily nížinné, je skvělou příležitostí, jak důležitost recyklace starých mobilů připomenout,“ doplnila Komrsková.  

Dnes kriticky ohrožené gorily nížinné začala pražská zoo chovat již v roce 1963 a od té doby zde byly chovány dvě desítky těchto zvířat. Některé z nich se zde i narodily. Nejnovějším přírůstkem je mládě samice Duni a samce Kisumu, které se narodilo 2. ledna. 

Ve volné přírodě se za posledních 20 let snížil počet goril nížinných o 60 procent. Příčinou je především odlesňování deštných pralesů v Africe, které jsou jejich domovem. Děje se tak z velké části kvůli těžbě dřeva a dalších surovin, jako jsou vzácné kovy niob a tantal používané právě pro výrobu mobilních telefonů.

 


Autor: red

Praha 2: Setkání nad proměnou Sekaninovy ulice a Ostrčilova náměstí

Dnes ve 13:21

Setkání nad proměnou Sekaninovy ulice a Ostrčilova náměstí se bude konat v Boothill baru v Jaromírově ulici v úterý 12. března v 16 hodin.

Den otevřených dveří na Pražském hradě

Dnes ve 12:58

Pro návštěvníky jsou v neděli 10. března připraveny dva okruhy, které si budou moci projít a dostat se tak do řady běžně nepřístupných sálů a prostor v nichž se odehrávají nejvýznamnější státní, protokolární a společenské události.

PVK: Přehled plánovaných výluk na 10. týden

Dnes v 10:49

Pražské vodovody a kanalizace zveřejnily plánované výluky v dodávkách pitné vody příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Debata: Máma v práci

Dnes v 08:03

U příležitosti Mezinárodního dne žen se pátek 8. března koná debata Máma v práci – jak skloubit rodinu a práci. Vezměte s sebou i děti, na které bude čekat zábavný dětský koutek.

Setkání k revitalizaci parku Bělčická

Dnes v 07:36

Loni v říjnu prodiskutovala radnice Prahy 4 s veřejností možnosti proměny parku Bělčická. Na základě těchto podnětů a analýz provedených přímo na místě navrhli studentky a studenti Katedry zahradní a krajinné architektury České zemědělské univerzity možnosti, jak tento park...

Praha 9: Mezinárodní den žen na Kluzišti Střížkov

Dnes v 07:34

Vezměte manželky, maminky a babičky slavit a užijte si 8. března hezký den.

Nemocné a staré stromy v bubenečském parku nahradí nové

Dnes v 07:31

Zdravotní kácení v bubenečském parku Generála Lázaro Cárdenase si vyžádá úbytek čtrnácti starých stromů. Jako náhrada je uložena výsadba 21 stromů nových. Kácení proběhne v průběhu března.

Jak si vyrobit vlastní mobil nebo žabí budík poradí druhý ročník kurzu na FEL ČVUT

1. března 2024 v 10:11

Studijní program Kybernetika a robotika na Fakultě elektrotechnické ČVUT právě otevřel druhý ročník unikátního kurzu Jak vyrobit (téměř) cokoli. Koncept praktického vzdělávání v oblasti digitální výroby a rychlého prototypování není novinkou, řadu let ho razí prestižní americká univerzita MIT....

Praha 13 se zapojila do projektu Recykluj mobil

1. března 2024 v 09:23

Radnice Praha 13 se zapojila do projektu Recykluj mobil. Celý březen je v atriu umístěn sběrný box, kam lze staré telefony odložit. Kampaň Recykluj mobil podporuje neziskový spolek Silou hlasu věnováním 10 korun z každého odevzdaného mobilu. Cílem je sesbírat co nejvíce mobilních telefonů a...

Přednáška: Nejčerstvější objevy v antickém světě

1. března 2024 v 08:48

Archeologové ve Středomoří nepolevují v terénní práci, a tak se sezónu za sezónou na světlo světa dostávají pozůstatky antického období. Po tisíciletích strávených v zemi začínají ruiny staveb nebo různé movité předměty vyprávět své příběhy, odpovídat na otázky a někdy také klást...

V Praze 14 budou vítat jaro

1. března 2024 v 07:23

Pohádka pro děti, průvod i špekáčky. V neděli 17. března se bude vítat jaro a vynášet Morana.

Swap 7000 ve Florentinu

1. března 2024 v 07:08

Na výrobu jedněch džínů je zapotřebí až 7000 litrů vody. Akce s názvem Swap 7000 chce pomoct tuto spotřebu snížit. Svoje další, a nejen džíny, si můžete pořídit právě tady.

Další články
Nahoru