dnes
Pondělí - polojasno
3°C
zítra
Úterý - oblacno
1°C
pozítří
Středa - zatazeno
0°C
Do zavedení zón na Proseku a Střížkově vznikne nové parkoviště, příští rok začne stavba parkovacího domu
Parkování v prosecké ulici Jablonecká. Foto: Jiri Matejicek / Wikimedia Commons - CC BY-SA 3.0

Do zavedení zón na Proseku a Střížkově vznikne nové parkoviště, příští rok začne stavba parkovacího domu

Na začátku ledna by podle původních plánů měly být zprovozněny zóny placeného stání v dalších částech Prahy 9. K Libni a Vysočanům přibydou Prosek, Střížkov, Krocínka, Poděbradská a Novovysočanská. Městská část nicméně asi požádá magistrát, aby začaly zóny platit až od začátku dubna, aby lidé měli více času na vyřízení oprávnění. Proč městská část o rozšíření zón stála a jak to vypadá s rozšiřováním parkovacích kapacit na Proseku? Na otázky serveru Pražský patriot odpověděl radní deváté městské části pro oblast dopravy Tomáš Holeček (ODS).

Jak se osvědčily v Libni a Vysočanech v okolí stanic metra Českomoravská a Vysočanská zóny placeného stání (ZPS), které tam platí od letošního ledna?
Po zavedení zón se snížila obsazenost v Libni a Vysočanech o více jak dvacet procent.

V dotčených lokalitách vznikly fialové ZPS, kde mohou parkovat lidé s parkovacím oprávněním i ostatní řidiči. Neuvažuje se o změně režimu zón?
Režim fialových zón bude i nadále stejný, jen se upraví víkendové stání na pět korun za hodinu.

Proč začnou příští rok platit zóny ve zbytku městské části?
Realizací ZPS na Proseku a Střížkově jsme byli v podstatě donuceni Prahou 18, protože tato městská část se rozhodla je zavést bez spolupráce s námi. Pokud bychom nereagovali, stalo by se z Proseku a Střížkova jedno velké záchytné parkoviště P+R.

Z vedení Prahy 9 ještě loni zaznívalo, že parkovací zóny pro rezidenty nemá v oblasti Střížkova a na Proseku smysl zavádět, dokud nebude postaven druhý parkovací dům. Ten však zatím ani nezačal vznikat…
V současné době stavíme vedle polikliniky Prosek parkoviště s kapacitou 100 míst, které bude určeno našim rezidentům a bude připraveno do začátku platnosti nových zón. Další parkovací dům s kapacitou zhruba 400 míst vyroste na stávajícím parkovišti polikliniky Prosek. V současné době se dokončuje projekt a chtěli bychom v příštím roce zahájit stavbu.

Máte od obyvatel oblastí, kde zóny zatím nejsou, zpětnou vazbu, že skutečně chtějí změnu režimu dopravy v klidu?
Po zavedení zón na území Prahy 8 došlo k významnému přesunu parkujících automobilů k nám na Prahu 9. Tím došlo k velkému množství stížností z řad našich občanů a požadavků na realizaci ZPS. Samozřejmě nejsou všichni nadšeni, ale podle reakcí s tím většina našich obyvatel souhlasí. Ti, kteří jsou proti, jsou obyvatelé, kteří nemají trvalý pobyt, nebo Ti, kteří mají více automobilů nebo služební vůz bez možnosti k soukromým účelům.


Ve čtvrtek v noci neprojedete Tunelovým komplexem Blanka

25. listopadu 2020 v 06:25

Z důvodu pravidelné údržby a kontroly technologie bude Tunelový komplex Blanka od 26. listopadu od 23 hodin do 27. listopadu do 5 hodin uzavřen.

Na Ořechovce začaly platit parkovací zóny

23. listopadu 2020 ve 12:18

Na Ořechovce v šesté městské části dnes začaly platit parkovací zóny. Od 2. listopadu platí v Praze 6 zóny také na Hanspaulce.

Pražští radní se ve zbývajících dvou letech chtějí zaměřit na Pražskou developerskou společnost

21. listopadu 2020 ve 20:46

Náměstek pro územní rozvoj a plánování Petr Hlaváček (za TOP 09) a radní pro oblast majetku Jan Chabr (TOP 09) se shodli, že jejich společnou prioritou je proaktivní přístup města v oblasti majetku, kdy není v zájmu města své pozemky prodávat, ale naopak zvyšovat jejich hodnotu pro budoucí...

Další články
Nahoru