Dnes Středa - zatazeno 0°C
Zítra Čtvrtek - snih 0°C
Středa 8. 12. 2021
Svátek má Květoslava
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Do zavedení zón na Proseku a Střížkově vznikne nové parkoviště, příští rok začne stavba parkovacího domu
Parkování v prosecké ulici Jablonecká. Foto: Jiri Matejicek / Wikimedia Commons - CC BY-SA 3.0

Do zavedení zón na Proseku a Střížkově vznikne nové parkoviště, příští rok začne stavba parkovacího domu

Na začátku ledna by podle původních plánů měly být zprovozněny zóny placeného stání v dalších částech Prahy 9. K Libni a Vysočanům přibydou Prosek, Střížkov, Krocínka, Poděbradská a Novovysočanská. Městská část nicméně asi požádá magistrát, aby začaly zóny platit až od začátku dubna, aby lidé měli více času na vyřízení oprávnění. Proč městská část o rozšíření zón stála a jak to vypadá s rozšiřováním parkovacích kapacit na Proseku? Na otázky serveru Pražský patriot odpověděl radní deváté městské části pro oblast dopravy Tomáš Holeček (ODS).

Jak se osvědčily v Libni a Vysočanech v okolí stanic metra Českomoravská a Vysočanská zóny placeného stání (ZPS), které tam platí od letošního ledna?
Po zavedení zón se snížila obsazenost v Libni a Vysočanech o více jak dvacet procent.

V dotčených lokalitách vznikly fialové ZPS, kde mohou parkovat lidé s parkovacím oprávněním i ostatní řidiči. Neuvažuje se o změně režimu zón?
Režim fialových zón bude i nadále stejný, jen se upraví víkendové stání na pět korun za hodinu.

Proč začnou příští rok platit zóny ve zbytku městské části?
Realizací ZPS na Proseku a Střížkově jsme byli v podstatě donuceni Prahou 18, protože tato městská část se rozhodla je zavést bez spolupráce s námi. Pokud bychom nereagovali, stalo by se z Proseku a Střížkova jedno velké záchytné parkoviště P+R.

Z vedení Prahy 9 ještě loni zaznívalo, že parkovací zóny pro rezidenty nemá v oblasti Střížkova a na Proseku smysl zavádět, dokud nebude postaven druhý parkovací dům. Ten však zatím ani nezačal vznikat…
V současné době stavíme vedle polikliniky Prosek parkoviště s kapacitou 100 míst, které bude určeno našim rezidentům a bude připraveno do začátku platnosti nových zón. Další parkovací dům s kapacitou zhruba 400 míst vyroste na stávajícím parkovišti polikliniky Prosek. V současné době se dokončuje projekt a chtěli bychom v příštím roce zahájit stavbu.

Máte od obyvatel oblastí, kde zóny zatím nejsou, zpětnou vazbu, že skutečně chtějí změnu režimu dopravy v klidu?
Po zavedení zón na území Prahy 8 došlo k významnému přesunu parkujících automobilů k nám na Prahu 9. Tím došlo k velkému množství stížností z řad našich občanů a požadavků na realizaci ZPS. Samozřejmě nejsou všichni nadšeni, ale podle reakcí s tím většina našich obyvatel souhlasí. Ti, kteří jsou proti, jsou obyvatelé, kteří nemají trvalý pobyt, nebo Ti, kteří mají více automobilů nebo služební vůz bez možnosti k soukromým účelům.


Autor: Jan Puci

Tunely Mrázovka a Bubenečský budou uzavřeny

Dnes v 08:05

Z důvodu pravidelné údržby a kontroly technologie bude tunel Mrázovka od středy 8. prosince od 23 hodin do čtvrtka 9. prosince do 5 hodin uzavřen. Objízdná trasa je vedena po Radlické.

Během vánočních prázdnin zaparkujete v Praze 3 levněji

2. prosince 2021 ve 12:06

Od 23. prosince do 3. ledna bude stejně jako minulý rok v parkovacích automatech a virtuálních parkovacích hodinách nastaveno zvýhodněné návštěvnické stání.

Další články
Nahoru