Dnes Neděle - mlha 28°C
Zítra Pondělí - skorojasno 33°C
Neděle 26. 6. 2022
Svátek má Adriana
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Do zavedení zón na Proseku a Střížkově vznikne nové parkoviště, příští rok začne stavba parkovacího domu
Parkování v prosecké ulici Jablonecká. Foto: Jiri Matejicek / Wikimedia Commons - CC BY-SA 3.0

Do zavedení zón na Proseku a Střížkově vznikne nové parkoviště, příští rok začne stavba parkovacího domu

Na začátku ledna by podle původních plánů měly být zprovozněny zóny placeného stání v dalších částech Prahy 9. K Libni a Vysočanům přibydou Prosek, Střížkov, Krocínka, Poděbradská a Novovysočanská. Městská část nicméně asi požádá magistrát, aby začaly zóny platit až od začátku dubna, aby lidé měli více času na vyřízení oprávnění. Proč městská část o rozšíření zón stála a jak to vypadá s rozšiřováním parkovacích kapacit na Proseku? Na otázky serveru Pražský patriot odpověděl radní deváté městské části pro oblast dopravy Tomáš Holeček (ODS).

Jak se osvědčily v Libni a Vysočanech v okolí stanic metra Českomoravská a Vysočanská zóny placeného stání (ZPS), které tam platí od letošního ledna?
Po zavedení zón se snížila obsazenost v Libni a Vysočanech o více jak dvacet procent.

V dotčených lokalitách vznikly fialové ZPS, kde mohou parkovat lidé s parkovacím oprávněním i ostatní řidiči. Neuvažuje se o změně režimu zón?
Režim fialových zón bude i nadále stejný, jen se upraví víkendové stání na pět korun za hodinu.

Proč začnou příští rok platit zóny ve zbytku městské části?
Realizací ZPS na Proseku a Střížkově jsme byli v podstatě donuceni Prahou 18, protože tato městská část se rozhodla je zavést bez spolupráce s námi. Pokud bychom nereagovali, stalo by se z Proseku a Střížkova jedno velké záchytné parkoviště P+R.

Z vedení Prahy 9 ještě loni zaznívalo, že parkovací zóny pro rezidenty nemá v oblasti Střížkova a na Proseku smysl zavádět, dokud nebude postaven druhý parkovací dům. Ten však zatím ani nezačal vznikat…
V současné době stavíme vedle polikliniky Prosek parkoviště s kapacitou 100 míst, které bude určeno našim rezidentům a bude připraveno do začátku platnosti nových zón. Další parkovací dům s kapacitou zhruba 400 míst vyroste na stávajícím parkovišti polikliniky Prosek. V současné době se dokončuje projekt a chtěli bychom v příštím roce zahájit stavbu.

Máte od obyvatel oblastí, kde zóny zatím nejsou, zpětnou vazbu, že skutečně chtějí změnu režimu dopravy v klidu?
Po zavedení zón na území Prahy 8 došlo k významnému přesunu parkujících automobilů k nám na Prahu 9. Tím došlo k velkému množství stížností z řad našich občanů a požadavků na realizaci ZPS. Samozřejmě nejsou všichni nadšeni, ale podle reakcí s tím většina našich obyvatel souhlasí. Ti, kteří jsou proti, jsou obyvatelé, kteří nemají trvalý pobyt, nebo Ti, kteří mají více automobilů nebo služební vůz bez možnosti k soukromým účelům.


Autor: Jan Puci

Zastupitelstvo Prahy 17 schválilo vypsání tendru na pečovatelský dům

Včera v 10:06

Stavba domu s pečovatelskou službou (DPS) v pražských Řepích by měla odhadem stát 380 milionů korun. Kapacita domova je plánovaná pro 125 osob. Vyplývá to z usnesení zastupitelstva Prahy 17, které schválilo vypsání zadávacího řízení na stavitele DPS. Informovala...

Zlíchovský tunel bude několik nocí uzavřen

24. června 2022 v 08:48

Ve Zlíchovském tunelu probíhá výměna sodíkového osvětlení za osvětlení s LED zdroji včetně napájení, probíhají proto noční uzavírky tunelu.

Letní uzavírka části Hornoměcholupské ulice

24. června 2022 v 08:42

V pondělí 4. července 2022 zahájí Technická správa komunikací (TSK) první fázi opravy Hornoměcholupské ulice.

Zastupitelé Prahy 15 se sejdou na mimořádném zasedání

23. června 2022 v 07:11

Osmé mimořádné zasedání ZMČ Praha 15 se koná dne 24. června od 17 hodin v Kulturním centru Varta, Boloňská 310, Horní Měcholupy. Zasedání bude opět vysíláno on‑line.

Zastupitelé Prahy 14 se sejdou na zasedání

22. června 2022 ve 20:24

Ve čtvrtek 23. června se bude v Galerii 14 (náměstí Plukovníka Vlčka 686, Praha 9) konat 16. zasedání Zastupitelstva městské části Praha 14. Začátek je v 15 hodin. Interpelace občanů budou probíhat tradičně od 17 do 17.30 hodin.  

Oprava uzavře Kosteleckou ulici

22. června 2022 v 15:20

Technická správa komunikací (TSK) provede v období od 2. do 10. července opravu Kostelecké ulice v úseku mezi ulicemi Tupolevova (kruhový objezd) a Cukrovarská (železniční přejezd).

Dnes v noci se uzavře Zlíchovský tunel

20. června 2022 v 11:27

Od 20. června od 23 hodin do 21.června do 5 hodin bude uzavřen západní tubus – směr Barrandovský most, a druhý tubus bude jednosměrný v původním směru.

Další články
Nahoru