
Do výuky na lékařské fakultě se zapojí první medičky z řad ukrajinských uprchlíků
20. dubna 2022 11:35
Stáže jsou nyní garantovány do konce letního semestru. V jejich rámci budou moci studenti z Ukrajiny navštěvovat jak vybrané teoretické ústavy, tak některá klinická výuková pracoviště. Zároveň se budou učit česky, aby se mohli přihlásit k řádnému studiu v přijímacím řízení do studia v akademickém roce 2023/2024.
Když uspějí, mohou si pak nechat některé předměty uznat, aby mohli rychleji postoupit do vyšších ročníků. Program „free movers“ by měl pokračovat i v dalším, zimním semestru, jeho organizace se bude odvíjet podle situace na Ukrajině.
Ministerstvo školství uvolní na podporu ukrajinských studentů prostředky ve výši 150 milion korun. Univerzita Karlova nabízí studentům kromě stipendijní podpory také ubytování na kolejích a stravu.
„Jako lékařská fakulta vnímáme kritickou situaci ukrajinských studentek a studentů lékařství na ukrajinských univerzitách. Těm, kteří přicházejí do naší země, bychom dle možností chtěli umožnit pokračovat aspoň v části výuky,“ uvedl děkan 1. LF UK Martin Vokurka.

Na 1. LF UK v současnosti studuje 50 ukrajinských studentek a studentů v běžných studijních programech a dalších 150 se letos ke studiu na největší české lékařské fakultě hlásí (z celkových letošních 6000 uchazečů, pozn. aut).
Kromě psychologické pomoci, kterou pro ně fakulta připravila ve spolupráci se Všeobecnou fakultní nemocnicí, si mohou studenti 1. LF UK zažádat si o stipendijní podporu z důvodů přímých i nepřímých následků války na Ukrajině.
Pro zahraniční studenty ohrožené nedemokratickými režimy, kteří již jsou zapsáni ke studiu na Karlově univerzitě nebo se na studium připravují, je určeno stipendium Václava Havla. Ani jedno z těchto stipendií není udělováno plošně, žádost vždy prochází individuálním posouzením.