dnes
Pondělí - jasno
12°C
zítra
Úterý - jasno
12°C
pozítří
Středa - zatazeno
10°C
Do ulic vyrazí v souvislosti s protikuřáckým zákonem antikonfliktní týmy
Tříčlenný antikonfliktní tým. Foto: archiv

Do ulic vyrazí v souvislosti s protikuřáckým zákonem antikonfliktní týmy

Ve středu 31. května začne platit zákon o ochraně zdraví před škodlivými účinky návykových látek, nazývaný protikuřácký zákon. Předpokládá se, že v souvislosti s tím začne docházet ke kumulaci kuřáků před restauracemi, bary a podobnými podniky, čímž se otevře prostor k různým konfliktům a překračování platných vyhlášek. Radnice Prahy 1 proto preventivně vyšle do ulic několik speciálních týmů, které budou problémům předcházet.

Čtyři tříčlenné týmy budou ve vytipovaných ulicích Starého Města dohlížet na dodržování obecně závazných vyhlášek, v těchto místech především o zákazu požívání alkoholu na veřejnosti a o čistotě. Zároveň se budou snažit předcházet vzniku konfliktních situací. Jejich cílem bude slušnou, avšak důraznou formou upozorňovat na rušení nočního klidu a na platnost vyhlášek návštěvníky, kteří je zjevně porušují.

V každém z týmů musí být někdo vybaven i jazykovými schopnostmi natolik, aby byl schopen česky, anglicky, německy či rusky požádat kohokoliv, kdo tak činí, ať ihned přestane porušovat zákony či vyhlášky v dané lokalitě. V týmech by měli působit pouze muži s vhodnou fyzickou a psychickou kondicí.

„Předpokládáme, že se začátkem platnosti protikuřáckého zákona bude přímo úměrně narůstat i znečišťování veřejného prostranství a další hluková zátěž, a to především před jednotlivými provozovnami. Dlouhodobě žádáme magistrát hlavního města Prahy o navýšení počtu strážníků, bohužel stále neúspěšně. Praha 1 nemá žádný přímý nástroj, jak by mohla sama jejich počet zvýšit, řešením jsou pro nás tedy alespoň částečně antikonfliktní týmy,“ sdělil Ivan Solil (ČSSD), radní MČ Praha 1 pro oblast bezpečnosti, prevence kriminality a veřejného pořádku, který vznik antikonfliktních týmů inicioval.

Anketa

Podporujete zákaz kouření ve všech vnitřních prostorách restaurací, hospod, barů a dalších stravovacích provozoven?

57.1%
(57.1%)
42.9%
(42.9%)
Týmy budou procházet ulicemi Dlouhá, V Kolkovně, Dušní, Kozí, Masná, Jakubská a Malá Štupartská, kde je dlouhodobě situace s rušením nočního klidu nejhorší. Své pravidelné pochůzky budou vykonávat vždy od 23. hodiny večer do 4. hodiny ráno každý čtvrtek, pátek a každou sobotu v květnu, červnu a září počínaje 18. květnem.

Ve všech vybraných lokalitách platí zmíněné obecně závazné vyhlášky o zákazu požívání alkoholu na veřejnosti a o čistotě. Rovněž jsou zde umístěny dvojjazyčné informační nosiče o těchto nařízeních.

„Dalším opatřením snižujícím napětí na veřejném prostranství před provozovnami s hostinskou činností mohou být lanové koridory. Ty by měly snadno určit místo, kde se zdržují návštěvníci jednotlivých podniků, a kde zůstává průchod pro další chodce. Upozorníme proto provozovatele hostinských zařízení na možnost získání povolení na umístění těchto lanových koridorů,“ doplňuje Ivan Solil.


Další články
Nahoru