dnes
Čtvrtek - jasno
19°C
zítra
Pátek - jasno
19°C
pozítří
Sobota - zatazeno
14°C
Do ulic vyrazí v souvislosti s protikuřáckým zákonem antikonfliktní týmy
Tříčlenný antikonfliktní tým. Foto: archiv

Do ulic vyrazí v souvislosti s protikuřáckým zákonem antikonfliktní týmy

Ve středu 31. května začne platit zákon o ochraně zdraví před škodlivými účinky návykových látek, nazývaný protikuřácký zákon. Předpokládá se, že v souvislosti s tím začne docházet ke kumulaci kuřáků před restauracemi, bary a podobnými podniky, čímž se otevře prostor k různým konfliktům a překračování platných vyhlášek. Radnice Prahy 1 proto preventivně vyšle do ulic několik speciálních týmů, které budou problémům předcházet.

Čtyři tříčlenné týmy budou ve vytipovaných ulicích Starého Města dohlížet na dodržování obecně závazných vyhlášek, v těchto místech především o zákazu požívání alkoholu na veřejnosti a o čistotě. Zároveň se budou snažit předcházet vzniku konfliktních situací. Jejich cílem bude slušnou, avšak důraznou formou upozorňovat na rušení nočního klidu a na platnost vyhlášek návštěvníky, kteří je zjevně porušují.

V každém z týmů musí být někdo vybaven i jazykovými schopnostmi natolik, aby byl schopen česky, anglicky, německy či rusky požádat kohokoliv, kdo tak činí, ať ihned přestane porušovat zákony či vyhlášky v dané lokalitě. V týmech by měli působit pouze muži s vhodnou fyzickou a psychickou kondicí.

„Předpokládáme, že se začátkem platnosti protikuřáckého zákona bude přímo úměrně narůstat i znečišťování veřejného prostranství a další hluková zátěž, a to především před jednotlivými provozovnami. Dlouhodobě žádáme magistrát hlavního města Prahy o navýšení počtu strážníků, bohužel stále neúspěšně. Praha 1 nemá žádný přímý nástroj, jak by mohla sama jejich počet zvýšit, řešením jsou pro nás tedy alespoň částečně antikonfliktní týmy,“ sdělil Ivan Solil (ČSSD), radní MČ Praha 1 pro oblast bezpečnosti, prevence kriminality a veřejného pořádku, který vznik antikonfliktních týmů inicioval.

Anketa

Podporujete zákaz kouření ve všech vnitřních prostorách restaurací, hospod, barů a dalších stravovacích provozoven?

57.1%
(57.1%)
42.9%
(42.9%)
Týmy budou procházet ulicemi Dlouhá, V Kolkovně, Dušní, Kozí, Masná, Jakubská a Malá Štupartská, kde je dlouhodobě situace s rušením nočního klidu nejhorší. Své pravidelné pochůzky budou vykonávat vždy od 23. hodiny večer do 4. hodiny ráno každý čtvrtek, pátek a každou sobotu v květnu, červnu a září počínaje 18. květnem.

Ve všech vybraných lokalitách platí zmíněné obecně závazné vyhlášky o zákazu požívání alkoholu na veřejnosti a o čistotě. Rovněž jsou zde umístěny dvojjazyčné informační nosiče o těchto nařízeních.

„Dalším opatřením snižujícím napětí na veřejném prostranství před provozovnami s hostinskou činností mohou být lanové koridory. Ty by měly snadno určit místo, kde se zdržují návštěvníci jednotlivých podniků, a kde zůstává průchod pro další chodce. Upozorníme proto provozovatele hostinských zařízení na možnost získání povolení na umístění těchto lanových koridorů,“ doplňuje Ivan Solil.


Na náměstí Jiřího z Poděbrad zavoní husí pečínka již poosmé

Dnes v 09:31

Osmý ročník Svatomartinských slavností na náměstí Jiřího z Poděbrad láká 11. listopadu na dozlatova propečenou husu s knedlíky a se zelím a na mladé svatomartinské víno. Stánky budou otevřeny již od 10 hodin a celou akci bude doprovázet kulturní program pro děti...

Praha 15 zve na pietní akce

Dnes v 07:28

Městská část Praha 15 a Český svaz bojovníků za svobodu, oblastní výbor Praha 15 vás srdečně zvou k účasti na pietních vzpomínkách na padlé v průběhu 1. světové války a v bojích čs. legií za vznik samostatné Československé republiky.

Zrekonstruované veřejné WC na Moskevské

Včera v 10:20

Městská část Praha 10 od 1. října otevřela nově zrekonstruované veřejné WC na Moskevské ulici pod Vršovickým zámečkem.

Bezplatný seminář: Finanční arbitr a spotřebitelé

15. října 2018 ve 12:50

Humanitní odbor Úřadu městské části Praha 2 a Občanská poradna Společnou cestou zvou ve čtvrtek 18 října od 9 hodin na seminář Finanční arbitr a spotřebitelé.

Další články
Nahoru