Dnes Středa - obcasny-dest 11°C
Zítra Čtvrtek - obcasny-dest 11°C
Středa 21. 2. 2024
Svátek má Lenka
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Do ulic v historickém centru opět vyjede vánočně ozdobený popelářský vůz
Vánočně vyzdobený popelářský vůz. Foto: Pražské služby

Do ulic v historickém centru opět vyjede vánočně ozdobený popelářský vůz

Do pražských ulic v pátek 1. prosince opět vyjede vánočně ozdobený popelářský vůz přezdívaný vánoční kukačka. Jeho trasa povede historickým centrem. K vidění v ulicích bude do přelomu roku. Informoval o tom mluvčí Pražských služeb (PSAS) Alexandr Komarnický. V terénu bude vůz vždy od 19 hodin.

Vánočně ozdobený popelářský vůz značky Mercedes-Benz 1830 GL na CNG pohon mohou lidé zahlédnout především v historickém centru. Například v oblastech kolem Pražského hradu, Hradčan, Starého Města nebo Malé Strany.

„V posledních letech se tato místa skvěle osvědčila. Sváteční kukačka bude navíc v terénu vždy během večerní směny od 19 hodin. To už je tma, tím pádem naše hvězda krásně vynikne,“ přiblížil Komarnický.

Dekorace na tomto popelářském voze tvoří 100 metrů dlouhý kabel a celkem 2 200 úsporných LED diod s minimální spotřebou. Posádka se skládá standardně z řidiče a tří popelářů, kteří mají na starost svoz směsného komunálního odpadu.

Vzhledem k tomu, že obsah černých popelnic na směsný komunální odpad z Prahy končí v ZEVO Malešice, bude vůz k vidění občas i mimo centrum, když poveze náklad do spalovny.

„Tady zacházíme s odpadem jako s cenným zdrojem. Takřka bez vzniku zplodin ho energeticky využijeme. Přeměníme na elektřinu a teplo pro zhruba dvacet tisíc pražských domácností. Po dokončení rekonstrukce v rámci projektu GOLEM je naše spalovna skutečně ekologická, emisně srovnatelná s teplárnami spalujícími zemní plyn,” zdůraznil Komarnický. 

„V uplynulých dvou letech budila naše sváteční technika velkou pozornost. Lidé si ji fotili, natáčeli, označovali na sociálních sítích a měli z ní skutečně radost. Na vánoční kukačku jsme zaznamenali samé pozitivní ohlasy, proto jsme se rozhodli ji letos vypravit znovu,“ uzavřel mluvčí.

Pražské služby zároveň připomínají, aby lidé respektovali, že jde o pracovní stroj, který je v terénu kvůli výkonu služby. Důležité je proto podle nich dodržovat bezpečný odstup.

Svoz odpadu je v hlavním městě kolem svátků intenzivnější. Denně se po Praze pohybuje více než 100 popelářských vozů s více než 300 pracovníky Pražských služeb, kteří za směnu ujedou průměrně 75 kilometrů dlouhou trasu.


Autor: Jan Puci

Protestující zemědělci dorazili k ministerstvu, další jsou na magistrále

19. února 2024 v 07:35

První desítky kusů techniky protestujících zemědělců dorazily v pondělí před 06:00 k sídlu ministerstva zemědělství v Praze. Část jich je u budovy úřadu, která je hlavním cílem protestní jízdy, zůstává. Další zemědělci zamířili na magistrálu, kterou plánují blokovat. Vyplývá to z informací...

Deváťáci ZŠ Kladská opakovaně bodují

18. února 2024 v 10:03

Žáci devátých tříd ze Základní školy Kladská v Praze 2 se v posledních letech umisťují na předních příčkách školních olympiád, úspěchy sbírají i v přijímacím řízení na gymnázia a střední školy nebo u Scio testů.

Zemědělci budou po blokádě demonstrovat na Malostranském náměstí

18. února 2024 v 09:03

Stovky zemědělců, kteří se chystají v pondělí ráno při protestu zablokovat pražskou magistrálu traktory a dalšími zemědělskými stroji, budou odpoledne demonstrovat na Malostranském náměstí. Od 15 hodin plánují projevy a večer na tiskové konferenci oznámí další postup. ČTK to řekl mluvčí protestní...

Další články
Nahoru