dnes
Středa - mlha
0°C
zítra
Čtvrtek - oblacno
2°C
pozítří
Pátek - zatazeno
1°C
Do ulic u některých škol platí ráno zákaz vjezdu
Stoliňská, stará a nová škola. Foto: ŠJů / Wikimedia Commons

Do ulic u některých škol platí ráno zákaz vjezdu

Magistrát dnes spustil pilotní projekt „Školní ulice“, v rámci kterého bude až do 30. září upraven dopravní režim v blízkém okolí vybraných škol. Spočívá to v zákazu vjezdu aut do prostoru před školou po dobu třiceti minut před ranním začátkem vyučování.

„Ulice před základními školami bývají těsně před ranním začátkem výuky velmi rušné, chceme proto jednak pomoci zvýšit bezpečnost dětí, ale také upozornit na to, že se do školy dá dostat bezpečně a pohodlně i jinými způsoby než automobilem s rodiči,“ uvedl náměstek pražského primátora Adam Scheinherr (Praha Sobě). Na přípravě projektu spolupracoval magistrát s Prahou 20 a dvěma základními školami – ZŠ Stoliňská a FZŠ Chodovická.

Zákaz vjezdu motorových vozidel do ulic před zmíněnými školami v Horních Počernicích platí od 7:30 do 8:00 hodin ve dny, kdy se koná vyučování. Výjezd z ulice omezený není a zákaz vjezdu neplatí pro osob se zdravotním omezením.

Podle ředitele chvalské Základní školy Stoliňská v Praze 20 Martina Březiny se před budovou školy před vyučováním pohybuje asi 150 aut. Školu navštěvuje asi 500 dětí. Úpravu vjezdu do Stoliňské ulice podle něj mnozí rodiče uvítali a opatření respektují. Pozitivně kvitují, že se dopravní situace u školy zklidní. Zákaz vjezdu před školu však vzbuzuje i negativní emoce. Některým rodičům se nelíbí cesta restrikce.

„Příchod do školy bude pro vaše děti bezpečnější, odpadne ranní stresová situace s hledáním parkovacího místa, ulice bude klidnější, sníží se ranní znečištění ovzduší v blízkém okolí školy,v případě nutnosti budou moci být lépe dodrženy hygienické odstupy v prostoru před školou," píše chvalská škola na svém webu.

Z průzkumu organizace Pražské matky vyplývá, že do školy je ráno dováženo na některých pražských školách až 40 procent dětí.  Obdobný projekt je od června letošního roku realizován v Říčanech. V rámci epidemiologických opatření na jaře byl tento zvláštní dopravní režim zaveden u patnácti základních škol v nizozemském Haagu.

„Věřím, že vyhodnocení dopadne pozitivně a školní ulice se rozšíří i do dalších městských částí,“ uvedl starosta Prahy 20 Petr Měšťan.

Důležitou součástí projektu je podle náměstka Scheinherra plán doporučených tras do školy, který mapuje vše, co je v okolí zapojených škol důležité pro dojíždějící městskou hromadnou dopravou, na kole či pěšky.

Tyto cesty pomohou rodičům i dětem naučit se dorazit do školy i ze školy bezpečně bez nutnosti využít automobil. Pokud se dojížďce autem nelze vyhnout, jsou zde popsány možnosti parkování. Vyhodnocení pilotního projektu a manuál k uskutečnění Školní ulice budou k dispozici příští měsíc.


Praha 5: Zasedne Řídící skupina ke Strategii rozvoje 2030+

Dnes ve 20:07

Zítra, 26. listopadu, bude od 14 hodin zasedat Řídící skupina ke Strategii rozvoje 2030+. Prezentace analytické části Strategie rozvoje za jednotlivé Odborné skupiny Strategie proběhne formou online setkání přes platformu LifeSize.

Zasedání zastupitelstva. Praha 6 zveřejnila program

Dnes v 16:29

V pátek 27. listopadu se od 10 hodin koná v kongresovém sálu Orea Hotelu Pyramida patnácté zasedání Zastupitelstva městské části Praha 6.  

Vaříme za vás. Kampaň má pomoci pražským restauracím

Dnes ve 13:18

Magistrát hlavního města Prahy ve spolupráci s Asociací hotelů a restaurací (AHR ČR) a Svazem obchodu a cestovního ruchu (SOCR) připravil kampaň s názvem Vaříme za vás na podporu pražských restaurací. Jejím cílem je vyzývat Pražany, aby si kupovali jídlo a nápoje přímo z výdejních okének podniků a...

Sněmovna se rozsvítí červeně

Dnes ve 13:13

Dnes se rozsvítí budova Poslanecké sněmovny červeným světlem. Stane se tak u příležitosti tzv. „Červené středy“ – mezinárodního dne lidí pronásledovaných pro svou víru.

Praha má koordinátora úprav dopravního terminálu Černý Most

Dnes v 07:18

Radní Prahy na pondělním zasedání jmenovali koordinátora úprav dopravního terminálu Černý Most, který je dlouhodobě v neutěšeném stavu, a to zvláště kvůli složité koordinaci veškerých aktivit a projektů.

Další články
Nahoru