dnes
Neděle - snih-dest
6°C
zítra
Pondělí - obcasny-dest
5°C
pozítří
Úterý - obcasny-dest
11°C
Do Stromovky se opět vrací voda, začalo napouštění rybníků
Nové rybníky ve Stromovce před napouštěním. Foto: MHMP

Do Stromovky se opět vrací voda, začalo napouštění rybníků

Po téměř rok a půl  trvající rekonstrukci původního vodohospodářského systému v parku Stromovka začnou místní rybníky opět plnit svoji funkci. V těchto dnech začalo jejich napouštění. 

Stav rybníků ve Stromovce nebyl v posledních letech ideální. Opevnění břehů zcela chybělo, a proto byly stále více podemílány vlivem eroze a sešlapáváním, mostky přes rybníky byly poškozené. V první fázi prací byly tedy rybníky odbahněny, poté došlo na vybudování nového opevnění břehů. Vegetační opevnění se bude osazovat během léta a bude použito v nejméně namáhaných částech břehů.

„Vzhledem k současnému trendu zadržování vody v krajině bude význam těchto rybníků vzrůstat, protože neplní pouze funkci rekreační, ale jsou i důležitým faktorem ovlivňujícím klima v metropoli, především v letních měsících,“ uvedla radní hl. m. Prahy Jana Plamínková (Trojkoalice).

Rybníky dostaly nová stavidla, mostky a strouhy jsou opraveny a obloženy kamenem. Celkovou opravou prošla i historická secesní zábradlí, která zdobí jednotlivé vyhlídky.

V rámci oprav byl rozšířen i nátok do rybníků, včetně vodní kaskády. Zároveň byla vyčištěna i historická Rudolfova štola, která je zásobuje vodou. Celkové náklady na tuto část prací činily 9,1 milionu korun a byly plně hrazeny z pražského rozpočtu.

Tím ale práce ve Stromovce zdaleka neskončily. V současné době se pracuje na výstavbě nových rybníků, které jsou budovány na historicky nejvíce podmáčených místech dna bývalého velkého Rudolfova rybníka.

Doposud byly provedeny zemní práce na nové vodní ploše okolo takzvaného pahorku a je dokončena nová (severní) vodní plocha s malým ostrůvkem. Celkově bude nutné vytěžit a odvést zhruba 20 000 m3 zeminy, neboť jen malá část je natolik kvalitní, že je možné ji využít na vyrovnání terénu pod trávníky v okolí vodních ploch.

Práce na nových rybnících budou ukončeny v listopadu a do konce letošního roku by měly být všechny plochy již napuštěné na plnou hladinu. Na rekonstrukci a rozšíření vodních ploch naváže v příštím roce celková revitalizace parkové části dna bývalého Rudolfova rybníka, včetně dosadeb, obnovy povrchu všech cest a vybavení mobiliářem.


Další články
Nahoru