Dnes Středa - prehanky-dest 5°C
Zítra Čtvrtek - prehanky-dest 5°C
Středa 1. 2. 2023
Svátek má Hynek
Pražské masopusty
Letošní masopustová sezona v Praze zahrnuje řadu akcí
Na Smetanově nábřeží se vysazuje náš národní strom, vyrostl v Německu
Když politici sází stromy, tak létají třísky. Nebo alespoň hlína. Zprava primátor Zdeněk Hřib, starosta Prahy 1 Petr Hejma, náměstek primátora Petr Hlaváček a rovněž náměstek Adam Scheinherr. Foto: MČ Praha 1

Na Smetanově nábřeží se vysazuje náš národní strom, vyrostl v Německu

Na Smetanově nábřeží mezi křižovatkou u Národního divadla a Karlovými lázněmi začala obnova prořídlého stromořadí. Během listopadu tam bude vysazeno celkem devět lip malolistých, tu první dnes vysadili politici.   

„Stromy budou postupně vysazeny do speciálně míchaného substrátu přímo na míru, řádně ukotveny a ošetřeny. Mají osm metrů a byly dovezené z Německa,” uvedla Barbora Lišková, mluvčí Technické správy komunikací (TSK), která se o stromořadí v ulicích metropole stará. 

Po výsadbě bude instalována nová litinová mříž včetně rámu a nového mobiliáře. Nakonec podle dojde k položení rozebrané mozaikové dlažby, která bude navazovat jak barevností, tak i vzorem na stávající dlažbu.

Dalšími úpravami v místě se také zajistí napojení na zavlažovací žlab, který bude vybudován v komunikaci a zajistí tak přívod dešťové vody přímo ke kořenům stromů.

Stavební práce na nábřeží, v rámci kterých byly odstraněny pařezy pokácených stromů včetně kořenového balu a kořenový prostor byl upraven tak, aby měly nové stromy dostatečné místo pro růst, začaly letos v říjnu. 

První lípa byla vysazena dnes za účasti komunálních politiků. „Naší zásadní prioritou je ochránit a zachovat stávající zeleň a rozšiřovat ji tam, kde to je možné. V přísných podmínkách Pražské památkové rezervace a také kvůli zhoršujícímu se klimatu jsou výsadba a údržba stromů stále náročnější, a tak jsme vděční doslova za každý strom. I proto se těším na pokračování projektu revitalizace Anenského trojúhelníku, který vytvoří z dlouhodobě zanedbávaného místa příjemnou lokalitu pro odpočinek a postupně tam doplní nové stromy a další zeleň,“ uvedl při sázení starosta Prahy 1 Petr Hejma (STAN).

Podle náměstka primátora pro oblast dopravy Adama Scheinherra (Praha Sobě) je dosadba stromořadí první vlaštovkou úplné proměny území od Klementina přes Křižovnické náměstí po Národní divadlo. 

„Smetanovo nábřeží a Malá Strana patří mezi nejkrásnější a nejcennější místa na světě a měli bychom k němu tak přistupovat. Proto připravujeme na Smetanové nábřeží také nové tramvajové zastávky Karlovy lázně, Žofín i širokou pěší promenádu, podél které bude i nové stromořadí,“ sdělil.  


Autor: Jan Puci

Ke zhoršení psychického stavu u dětí dochází stále častěji. Nový školní projekt otevírá zásadní témata a učí je zvládat rizikové situace

30. ledna 2023 ve 13:00

Tento týden žáci základních a středních škol převezmou pololetní vysvědčení. Bývalo zvykem, že se v tomto období celá řada dětí a mladistvých obracela na Linku bezpečí s obavami plynoucími z reakce rodičů. Jenže to už je zdá se minulost. S odkazem na vývoj dlouhodobých statistik to tvrdí Soňa...

Další články
Nahoru