Dnes Čtvrtek - jasno 26°C
Zítra Pátek - polojasno 25°C
Čtvrtek 11. 8. 2022
Svátek má Zuzana
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Na Smetanově nábřeží se vysazuje náš národní strom, vyrostl v Německu
Když politici sází stromy, tak létají třísky. Nebo alespoň hlína. Zprava primátor Zdeněk Hřib, starosta Prahy 1 Petr Hejma, náměstek primátora Petr Hlaváček a rovněž náměstek Adam Scheinherr. Foto: MČ Praha 1

Na Smetanově nábřeží se vysazuje náš národní strom, vyrostl v Německu

Na Smetanově nábřeží mezi křižovatkou u Národního divadla a Karlovými lázněmi začala obnova prořídlého stromořadí. Během listopadu tam bude vysazeno celkem devět lip malolistých, tu první dnes vysadili politici.   

„Stromy budou postupně vysazeny do speciálně míchaného substrátu přímo na míru, řádně ukotveny a ošetřeny. Mají osm metrů a byly dovezené z Německa,” uvedla Barbora Lišková, mluvčí Technické správy komunikací (TSK), která se o stromořadí v ulicích metropole stará. 

Po výsadbě bude instalována nová litinová mříž včetně rámu a nového mobiliáře. Nakonec podle dojde k položení rozebrané mozaikové dlažby, která bude navazovat jak barevností, tak i vzorem na stávající dlažbu.

Dalšími úpravami v místě se také zajistí napojení na zavlažovací žlab, který bude vybudován v komunikaci a zajistí tak přívod dešťové vody přímo ke kořenům stromů.

Stavební práce na nábřeží, v rámci kterých byly odstraněny pařezy pokácených stromů včetně kořenového balu a kořenový prostor byl upraven tak, aby měly nové stromy dostatečné místo pro růst, začaly letos v říjnu. 

První lípa byla vysazena dnes za účasti komunálních politiků. „Naší zásadní prioritou je ochránit a zachovat stávající zeleň a rozšiřovat ji tam, kde to je možné. V přísných podmínkách Pražské památkové rezervace a také kvůli zhoršujícímu se klimatu jsou výsadba a údržba stromů stále náročnější, a tak jsme vděční doslova za každý strom. I proto se těším na pokračování projektu revitalizace Anenského trojúhelníku, který vytvoří z dlouhodobě zanedbávaného místa příjemnou lokalitu pro odpočinek a postupně tam doplní nové stromy a další zeleň,“ uvedl při sázení starosta Prahy 1 Petr Hejma (STAN).

Podle náměstka primátora pro oblast dopravy Adama Scheinherra (Praha Sobě) je dosadba stromořadí první vlaštovkou úplné proměny území od Klementina přes Křižovnické náměstí po Národní divadlo. 

„Smetanovo nábřeží a Malá Strana patří mezi nejkrásnější a nejcennější místa na světě a měli bychom k němu tak přistupovat. Proto připravujeme na Smetanové nábřeží také nové tramvajové zastávky Karlovy lázně, Žofín i širokou pěší promenádu, podél které bude i nové stromořadí,“ sdělil.  


Autor: Jan Puci

Praha 5 poskytne hlavnímu městu pozemek potřebný pro smíchovský terminál

6. srpna 2022 v 17:58

Praha 5 poskytne hlavnímu městu pozemek za účelem realizace „Terminálu Smíchov“, na němž bude po celý rok 2024 zřízeno stanoviště pro stavbu. O rozhodnutí městské části informovala její mluvčí Lenka Abessi.  

Praha 1 je podle Hlídače státu nejlépe hospodařící městská část

5. srpna 2022 v 07:53

První městská část má podle Hlídače státu nejlépe hospodařící radnici v celé Praze. Zároveň je zde také nejnižší riziko korupce.

Zákaznické centrum PVK se vrací do Dykovy ulice

3. srpna 2022 ve 21:09

Zákaznické centrum Pražských vodovodů a kanalizací se vrací a od pondělí 8. srpna bude opět fungovat v Dykově ulici na pražských Vinohradech.

Hlasujte online v soutěži Adapterra

3. srpna 2022 v 10:37

Klimatická změna s sebou přináší mnoho změn i nepříznivých dopadů. Opatření, jak se vypořádat s přehříváním měst, přívalovými srážkami či suchem v krajině v Česku znatelně přibývá. Celostátní soutěž Adapterra Awards každoročně prezentuje a oceňuje nejlepší...

Směna pozemků umožní vybudování spojení mezi Barrandovem a Slivencem

3. srpna 2022 v 09:59

Praha 5 připravuje směnu pozemků v lokalitě ulice Wassermanova se soukromým investorem. To umožní vybudování nového chodníku a spojení se Slivencem přes ulici K Barrandovu.

Další články
Nahoru