dnes
Úterý - obcasny-dest
9°C
zítra
Středa - zatazeno
11°C
pozítří
Čtvrtek - zatazeno
11°C
Do Strahovského kláštera byly zazděny knihy mapující naše dějiny
Strahovský klášter. Foto: archiv

Do Strahovského kláštera byly zazděny knihy mapující naše dějiny

Do zdi Strahovského kláštera bylo včera odpoledne jako upomínka velkého díla českých historiků zazděno všech 19 svazků Velkých dějin zemí Koruny české. Největší dokončený knižní projekt české historiografie, který letos završilo nakladatelství Paseka, spočine pro případné nálezce z příštích věků ve zdi sálu Boženy Němcové, tedy v části kláštera, kterou obývá Památník národního písemnictví.

Monumentální dílo vycházelo od roku 1999, a přestože jde o náročnější četbu, jednotlivé svazky se velmi dobře prodávaly. Zahrnuje historii od počátků českých dějin až do roku 1945, 15 dílů v 19 svazcích čítá přes 13 000 stran, 2819 obrázků a 161 map.

Poslední svazek popisující období let 1792 až 1860 vyšel v březnu. V dubnu edice dostala cenu Magnesia Litera v kategorii nakladatelský počin roku. Nakladatel Ladislav Horáček při vydání úvodního dílu řekl, že knižní řada je určena nejen odborníkům, ale především širší čtenářské obci.

Měla by sloužit jako spolehlivý zdroj poznání české historie i jako obraz současné úrovně českého dějepisectví. Na edici pracovalo 21 autorů a podle Horáčka by mohla sloužit nejméně příštích sto let. Kromě politických dějin se jednotlivé svazky věnují i dějinám kulturním, sociálním a hospodářským.


Další články
Nahoru