
Do sportovišť Praha letos zatím investovala 232 milionů korun
10. června 2018 09:18
Magistrát přispívá na údržbu a rekonstrukce sportovních areálů prostřednictvím grantového programu. Na sportoviště v havarijním stavu navíc letos vyčlenil zvláštní prostředky. Celkem je podle údajů magistrátu v metropoli více než 800 sportovišť.
„Avšak vzhledem k jejich stáří a zhoršujícímu se stavu, rostoucímu počtu obyvatel a zájmu o sportování je v konečném důsledku síť kvalitních dostupných sportovišť stále nedostatečná," uvedl mluvčí Hofman. Praze podle magistrátu chybí například velká atletická hala, plavecké bazény, zimní stadiony, sportovní haly s dostatečnou diváckou kapacitou nebo tělocvičny s tribunou.
V rámci řešení havarijních stavů letos město poskytlo například 11 milionů korun fotbalovému klubu Slavoj Vyšehrad nebo tělovýchovné jednotě AVIA Čakovice, která za získaných 10,3 milionu korun opraví střechu a zázemí své tělocvičny.
Beach klub Ládví za 7,9 milionu korun rozšíří šatny, satalická tělovýchovná jednota za 12,5 milionu zrekonstruuje umělé povrchy a jednoty v Bohnicích a Stodůlkách za peníze od magistrátu pořídí umělé trávníky na fotbalová hřiště.
Z nových investic letos magistrát přispěl 15 miliony korun na zahájení stavby nové multifunkční haly v Ďáblicích. „Za stejnou částku, přidělenou spolku Spartak Praha 4, má vzniknout v ulici Pod Děkankou nová moderní atletická tréninková hala," doplnil mluvčí.
I tak jsou pražská sportoviště často podfinancovaná a provozovatelé mají problém sehnat peníze na větší investice. To se týká i tak tradiční sportovní instituce, jakou je Sokol. Podle starostky České obce sokolské Hany Moučkové by si historický Tyršův dům, kde Sokol sídlí, zasloužil investice za 120 milionů korun.
„Současná krizová situace ve financování sportu neumožňuje žádné investice do modernizace sportovního zázemí Tyršova domu. V důsledku toho se potýkáme s velkými finančními problémy už jen z hlediska nutné údržby celé stavby a jednotlivých tělocvičen a bazénu. Provádíme pouze nejnutnější opravy, což je do budoucna rozhodně neudržitelný stav," sdělila ČTK. Letos podle ní Sokol na provoz domu nezískal žádné peníze od státu, pouze granty magistrátu a Prahy 1.
Problémy mají i menší sokolské jednoty. „Je pravdou, že získat dotaci nebo grant je v současné době čím dále těžší a stojí nás to čím dál více našeho volného času," uvedl starosta TJ Sokol Spořilov Rudolf Tauchman. I tak se podle něj nicméně spořilovským sokolům, kterých je zhruba 800, daří udržovat sokolovnu v dobrém stavu.
V loňském roce dal pražský magistrát na sport celkem 641,7 milionu korun, což je 1,2 procenta z celkového rozpočtu města. Praha loni zrekonstruovala asi 70 veřejných sportovišť, podpořila téměř 350 sportovních akcí a přispěla na fungování 169 sportovních klubů. Vedení města také schválilo 33 milionů korun na vybudování 55 nových venkovních sportovišť, která postupně vznikají ve většině městských částí.