dnes
Pondělí - zatazeno
5°C
zítra
Úterý - zatazeno
6°C
pozítří
Středa - polojasno
3°C
Do soutěže o nejobdivuhodnější města světa bylo 1200 přihlášek, v poslední osmadvacítce je Praha
Historické centrum Prahy. Foto: Jan Puci

Do soutěže o nejobdivuhodnější města světa bylo 1200 přihlášek, v poslední osmadvacítce je Praha

Jenom pár dní zbývá do uzávěrky dalšího hlasování o sedmi nejobdivuhodnějších městech světa. Z původních 1200 měst přihlášených v roce 2012 zbylo po předchozích třech hlasovacích kolech 28 a mezi nimi je stále Praha. Současná skupina 7. července zeštíhlí na 21 uchazečů, v říjnovém hlasování jich pak zbude 14 a do 7. prosince sedm. Ten den pak bude vyhlášeno sedm vítězů.

Jde už o třetí celosvětové hlasování organizované nadací New7Wonders, kterou založil švýcarsko-kanadský filmař a cestovatel Bernard Weber. Před sedmi lety se v rámci tohoto projektu rozhodlo o sedmi divech světa, roku 2011 pak o sedmi přírodních divech. Nyní došlo na města. Nadace tak chce rozvinout debatu o urbanistickém plánování, řízení měst, cestovním ruchu a architektuře.

Poprvé v dějinách lidstva žije většina světové populace ve městech a vypsaná soutěž má lidem umožnit rozhodnout, která jsou ta nejlepší. Ve hře jsou stále významná historická místa jako Jeruzalém, Benátky, Atény nebo Kjóto, megapole jako Londýn, New York, Bombaj a Šanghaj, ale také novější a rychle se rozvíjející Dubaj, Soul, Kapské Město či Sao Paulo. Hlasuje se na stránkách www.new7wonders.com.

Od letošního června se může hlasovat také telefonicky na jedno ze šesti mezinárodních telefonních čísel. Ozve se krátké oznámení a volající pak sdělí kód vybraného města. Řazena jsou abecedně, takže na Prahu připadlo číslo 21.


Další články
Nahoru