Dnes Sobota - polojasno 23°C
Zítra Neděle - oblacno 23°C
Sobota 13. 4. 2024
Svátek má Aleš
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Do soutěže Filmové nadace přihlásili tvůrci 74 scénářů, nejvíce se sešlo dramat a komedií
Foto: Filmová nadace

Do soutěže Filmové nadace přihlásili tvůrci 74 scénářů, nejvíce se sešlo dramat a komedií

O podporu se v letošním kole scenáristické soutěže Filmové nadace uchází celkem 74 scénářů od 79 autorů. Žánrově jsou mezi žádostmi nejvíce zastoupena dramata (32) a komedie (19), následují pohádky a filmy pro mládež (7), sci-fi (3) a thrillery a krimi (2). Skupinu nespecifikovaných žánrů tvoří 11 děl. Pro vítěze má nadace připraveny odměny ve výši 800 000 korun. Žadatelé poprvé přihlašovali scénáře prostřednictvím on-line formuláře. Vyhlášení výsledků soutěže se uskuteční na MFF Karlovy Vary. Do kin letos vstoupí dva filmy natočené podle nadací oceněných scénářů.

„Letos autoři svá díla přihlašovali poprvé prostřednictvím on-line formuláře a zvládli to bez větších potíží. Nejčastějším prohřeškem bylo uvedení jména či kontaktních údajů ve scénáři. Členové výboru ovšem práce posuzují anonymně, takže text nesmí obsahovat nic, co by mohlo dotyčného identifikovat. Autoři byli v takovém případě vyzváni k nápravě a museli formulář vyplnit znovu. Všichni žadatelé uvedli, že k napsání scénáře nevyužili umělou inteligenci,“ sdělil Martin Chalupský, předseda správní rady Filmové nadace a ředitel komunikace innogy Česká republika.

Do hlavní kategorie svou práci přihlásilo 53 autorů, do kategorie Hvězda zítřka dorazily scénáře od 26 žadatelů. Letošní soutěžící v hlavní kategorii mají za uplynulých pět let realizováno 23 děl. Ze všech přihlášených se 44 účastní soutěže letos poprvé. „Počet těch, kdo se hlásí premiérově, roste především v kategorii Hvězda zítřka. Letos jsme jich registrovali jednadvacet. To je rekordních 81 procent všech soutěžících v této kategorii. Znamená to, že vyrůstají noví tvůrci, pro které je scenáristika atraktivním oborem. Nejmladší autor ve věku 19 let je nicméně přihlášený v hlavní kategorii, nejstaršímu žadateli je pak 83 let,“ připomněla Helena Uldrichová, členka správní rady Filmové nadace a vedoucí Filmového centra České televize.

Více těch, kdo už mají se scenáristickou tvorbou zkušenosti, je tradičně v hlavní kategorii (32). Letos ale narostl podíl začínajících „profesionálů“ i v kategorii Hvězda zítřka, konkrétně na sedmnáct. Přihlásilo se totiž rovněž devět současných studentů odborných filmových škol a několik absolventů.

Scénáře bude hodnotit výbor ve složení Ivo Mathé, Ivo Trajkov, Kristián Suda a Zuzana Kopečková. Každý člen výboru přečte všechna díla z obou kategorií, což letos znamená 7182 stran textu. Průměrná délka jednoho scénáře dosahuje 97 stran.

V hlavní kategorii soutěží scenáristé bez rozdílu věku, v kategorii Hvězda zítřka autoři do 33 let, kteří dosud nemají realizovaný žádný celovečerní snímek. Soutěžící mohou mít uzavřené opční smlouvy, celkem už má producenta 10 děl, většinou v hlavní kategorii. Výsledky soutěže budou vyhlášeny v době konání 58. ročníku Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary, který se uskuteční od 28. června do 6. července 2024.

Nadace letos vstoupila do 19. sezony a za dobu svého trvání podpořila už 123 scenáristů a 114 projektů částkou 13,2 milionu korun. Podle vítězných scénářů se dosud natočilo 19 filmů, další by měly do tuzemských kin přijít v letošním roce. „Letos by se divákům měly představit dva filmy, jejichž scénář nadace v minulých letech ocenila. To je vážně dobrá zpráva, která svědčí o tom, že role nadace při podpoře české kinematografie je nepřehlédnutelná,“ informoval Petr Tichý, člen správní rady Filmové nadace a generální ředitel a předseda představenstva Barrandov Studio.

Podle scénáře Eugena Lišky natáčí film Rok vdovy režisérka Veronika Lišková. Inspirací pro tvůrce byly deníkové zápisky ženy o tom, co pro duši i každodenní život člověka znamená ztráta životního partnera. Celovečerní debut scenáristy a režiséra Adama Martince Mord vypráví příběh rodiny, která se pravidelně setkává při tradiční domácí zabíjačce. Oba snímky by měly do kin vstoupit v letošním roce.


Autor: red

Adéla Parmová a její Shakti: Výstava odhalí temná údolí a jasné vrcholky lidské duše

Včera ve 03:15

Pražská umělecká scéna se připravuje na zážitek, který propojí minulost, přítomnost a budoucnost skrze vizi umělkyně Adély Parmové. Umělecká výstava „Shakti [Power of Creation & Destruction]“ zvěstuje hlubokou a osvěžující cestu do temných údolí i jasných vrcholků lidské duše. Výstava Shakti...

Dubnové Varhanní nešpory maltézských rytířů

11. dubna 2024 ve 12:21

Varhanní nešpory maltézských rytířů uslyšíte v pondělí 15. dubna od 17 hodin.

Mladí ladí jazz v Praze 2

11. dubna 2024 v 07:01 | Aktualizováno 30. listopadu -0001, 00:00

Letos už posedmé oživí Karlovo náměstí festival Mladí ladí jazz.Začíná se v 15:30 hodin.

Dagmar Filípková vystavuje v galerii Art brut

10. dubna 2024 ve 14:01

V galerii Art brut Praha v Ditrichově ulici v Praze 2 můžete navštívit výstavu Dagmar Filípkové.

Hudba bez hranic: Krása Quartet

10. dubna 2024 ve 12:57

V letošním XVI. ročníku cyklu Hudba bez hranic vystoupí 16. dubna Krása Quartet. Mladý soubor během 12 let své existence již dokázal přesvědčit pořadatele i publikum nejen špičkovou interpretací, ale i promyšlenou a pečlivě připravovanou dramaturgií a ryzím přístupem o tom, že česká kvartetní...

Běla Janoštíková zve na autorský večer

9. dubna 2024 v 05:56

Další z autorských večerů Běly Janoštíkové se koná ve středu 10. dubna od 19 hodin. Tentokrát bude program věnovaný Japonsku. Přednáška „Země vycházejícího slunce“ se koná v nově otevřené pobočce Městské knihovny v Praze na Petřinách. Vstupné je 60 korun.

Irena Durmanová: Rýhy do nitra

8. dubna 2024 v 09:17

Výstava Rýhy do nitra Ireny Durmanové je ohlédnutím za posledními deseti lety autorčiny tvorby. Irena Durmanová se v mládí věnovala ve volném čase fotografii a tapiserii a vždy inklinovala k uměleckému vyjádření. Kresbu se ale začala učit až ve svých 60 letech v ateliéru...

Symfonická Salome: Koncert k výročí narození Karla Kryla

7. dubna 2024 v 08:46

Praha 6 zve v pátek 12. dubna na mimořádnou koncertní událost, která je připomínkou nedožitých osmdesátin výjimečného básníka a písničkáře.

Mimořádná projekce filmu Pasáž

7. dubna 2024 v 07:37

V pondělí 8. dubna se v 19 hodin koná mimořádná projekce filmu Pasáž režiséra Juraje Herze. Děj filmu se odehrává v magickém prostředí pražské pasáže, kde se realita mísí s fantazií. Přímo v té samé pasáži bude film promítán.

Doba plastová v galerii Dejvická Bubec

6. dubna 2024 v 10:07

Výstava Doba plastová v galerii Dejvická Bubec ve vestibulu metra představuje tvorbu Ivany Hanzlíkové zaměřenou na její práci s plastovými obaly.

Praha 1: Film o Zdeňku Jiřičkovi

6. dubna 2024 v 08:44

Ve čtvrtek 11. dubna můžete vidět krátký dokumentární film o Zdeňku Jiřičkovi.

České sonatiny pro housle a klavír v Galerii 14

6. dubna 2024 v 07:22

České sonatiny pro housle a klavír v podání Lucie Sedlákové Hůlové (housle) a Barbory K. Sejákové (klavír) uslyšíte ve středu 10. dubna. Zazní skladby od Fibicha, Dvořáka, Martinů a Ebena.

Začala výstava Svět jinýma očima

5. dubna 2024 v 07:47

Ve středu 3. dubna byla v galerii na radnici Prahy 2 zahájena výstava s názvem „Svět jinýma očima“, která představuje obrazy umělců na spektru autismu.

Barevní ptáci a květy

5. dubna 2024 v 07:34

Výstava Barevní ptáci a květy z dílny DDM Stodůlky je od středy 4. dubna k vidění v atriu radnice Prahy 13 na Slunečním náměstí.

Další články
Nahoru