dnes
Pátek - jasno
19°C
zítra
Sobota - jasno
16°C
pozítří
Neděle - skorojasno
14°C
Do sněmovny se z Prahy prokroužkovali jen dva kandidáti. Jsou to známí skokani z ODS a ČSSD
Marek Benda z ODS dostal v Praze spoustu preferenčních hlasů, díky kterým se dostal do Poslanecké sněmovny. Foto: ods.cz

Do sněmovny se z Prahy prokroužkovali jen dva kandidáti. Jsou to známí skokani z ODS a ČSSD

Volby v roce 2010 byly ve znamení kroužkování. Díky preferenčním hlasům se do Poslanecké sněmovny tehdy dostalo celkem  šest kandidátů – dva z ČSSD a čtyři z ODS. Jak to bylo v letošních volbách? Kroužkování vyneslo do dolní komory parlamentu jen dva pražské kandidáty. U Marka Bendy z ODS i Jiřího Koskuby z ČSSD to byl skok ze zdánlivě nevolitetelného místa. Oba si zopakovali úspěch z roku 2010.

Volby v Praze

Za Prahu putuje do dvousetčlenné Poslanecké sněmovny 24 zákonodárců. Za ČSSD čtyři, za TOP 09 sedm, za ODS čtyři, z pražských kandidátek KDU-ČSL a hnutí Úsvit se dostalo do sněmovny po jednom poslanci. KSČM bude mít ve sněmovně za metropoli dva a hnutí ANO bude mít ve sněmovně za metropoli pět poslanců.

Z ODS se v roce 2010 do Poslanecké sněmovny „prokroužkovali“ tehdejší starosta Prahy 6 Tomáš Chalupa, který letos na kandidátce – po vnitrostranických dohadech – ani nebyl. Bodoval také živnostník Jan Florián, který se do sněmovny dostal až z 36. pozice na pražské kandidátce ODS. S občanskými demokraty se později rozešel ve zlém.

Představitelce neziskového sektoru Lence Kohoutové se letos úspěch z roku 2010 nepodařil zopakovat. Kandidovala z pátého místa. Díky téměř 3 800 preferencím by se dostala před kandidáta na čtvrtém místě. Radotínský starosta Karel Hanzlík totiž dostal „jen“ 3 000 preferenčních hlasů.

Do sněmovny putují po těchto volbách jen čtyři kandidáti ODS. Proč tedy Lenka Kohoutová nebyla zvolena? Z desátého místa totiž „zaútočil“ Marek Benda. Přes 5 300 „kroužků“ ho vyneslo na čtvrté místo a do sněmovny tak doprovodí Miroslavu Němcovou, exprimátora Bohuslava Svobodu a starostku Prahy 2 Janu Černochovou právě on. Jako by Benda úspěch „ze zadních řad“ očekával, před volbami se nechal slyšet, že mu desátá příčka nevadí.

Primář nemocnice Na Bulovce zopakoval úspěch

Do sněmovny jdou z ČSSD celkem čtyři pražští zástupci. Jsou to kandidáti z prvních třech míst listiny – odborový předák Jaroslav Zavadil, místostarosta Prahy 6 Štěpán Stupčuk a pedagog František Adámek. Hana Nováková měla na čtvrtém místě smůlu. Proč?

I sociální demokracie totiž měla v Praze svého „skokana“. S téměř 4 800 preferenčními hlasy ji z dvanáctého místa přeskočil primář nemocnice Na Bulovce Jiří Koskuba. Zopakoval tak, sejně jako Marek Benda, úspěch z roku 2012, kdy ho do dolní komory parlamentu také vynesly preferenční hlasy.

Za stranu TOP 09 jde do Poslanecké sněmovny sedm pražských kandidátů, kteří byli na prvních sedmi místech kandidátní listiny. Zde tedy k žádným „skokům“ nedošlo. Podobně jako u lidovců. Tam se z Prahy dostal do sněmovny jen jeden kandidát – pražská jednička na listině – bývalý ředitel Ústavu pro studium totalitních režimů Daniel Herman. Na paty mu ale šlapal ze čtvrtého místa úspěšný oznamovatel korupce, právník Ondřej Závodský. Tomu totiž daly preferenční hlas téměř čtyři tisíce voličů. Stačilo to však „jen“ na posun na druhé místo za Hermana, který dostal o 1 300 kroužků víc než Závodský.

Semelová se prohodila s Dolejšem

Pražští voliči poslali do sněmovny pět poslanců hnutí ANO. Ani zde se nikomu nepodařilo z nižších pozic „skákat“ tak, aby to stačilo na zvolení. Okamurovo hnutí Úsvit posílá do sněmovny z Prahy jen jednoho poslance, a to lídra kandidátky Milana Šarapatku. Ekonomický diplomat také dostal v Praze za Úsvit bezkonkurenčně nejvíce preferenčních hlasů, takže ho nikdo neohrozil.

U KSČM se díky preferenčním hlasům prohodilo pořadí na prvních dvou místech. Dvojka kandidátky Jiří Dolejš zde přeskočil Martu Semelovou. Oba exposlanci se vrací do Poslanecké sněmovny.


Zástupci Pirátů a nezávislých, ODS a ANO podepsali koaliční smlouvu v Praze 5

17. října 2018 v 19:17

Piráti a nezávislí (SNOP 5), ODS a ANO dnes podepsali v Praze 5 koaliční smlouvu s názvem Za lepší Prahu 5. Koalice bude mít ve 43členném zastupitelstvu 27 hlasů.

Další články
Nahoru