Dnes Úterý - snih 1°C
Zítra Středa - oblacno 0°C
Úterý 28. 11. 2023
Svátek má René
Vánoční nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz, do konce roku za zvýhodněné ceny.
Do Smíchovské tržnice se možná vrátí supermarket, končí druhé kolo hledání nájemce přízemí
Smíchovská tržnice pohledem z náměstí 14. října. Foto: Jan Puci

Do Smíchovské tržnice se možná vrátí supermarket, končí druhé kolo hledání nájemce přízemí

Když před dvěma lety vyklidilo Tesco přízemí Smíchovské tržnice, Praha 5 měla záměr najít nájemce, který více než sto let staré budově vrátí původní účel. Najít provozovatele na potraviny zaměřeného tržiště pod střechou se však zatím nepodařilo. Pravě se konci blíží druhé výběrové řízení. Server Pražský patriot o tom informoval místostarosta městské části Martin Damašek (TOP 09), do jehož kompetencí patří péče o majetek.

Smíchovská tržnice byla dokončena na pozemcích zrušené botanické zahrady v roce 1909 podle projektu architekta Aloise Čenského, který navrhnul i sousední Národní dům. Budova v secesním stylu stojí mezi náměstím 14. října a ulicemi Matoušova a Presslova.

Koncem 70. let 20. století se tržnice po stavebních úpravách přeměnila na nákupní středisko. Halu rozdělil železobetonový strop. V první polovině devadesátých let byly podhledy, příčky a další zásahy do původní stavby odstraněny. Na začátku tisíciletí byly prostory v prvním patře rekonstruovány a usídlila se v nich pobočka Městské knihovny.

V přízemí až do konce podzimu 2020 fungoval supermarket Tesco. Když tyto prostory vyklidil, Praha 5 rozhodla, že se pokusí najít nájemce, který zde bude provozovat tržnici zaměřenou na potraviny. V místě měly vzniknout i restaurace v podobě food courtu. Prostor by si vyžadoval poměrně velkou investici, ta měla jít za novým nájemcem.

Do výběrového řízení se přihlásili jen tři uchazeči, se žádným se nakonec nepodařilo dosáhnout dohody. Do dalšího kola soutěže upravila Praha 5 podmínky s tím, že by se na rekonstrukci a úpravách finančně podílela.

„Výběrová komise minulý týden již vybrala zájemce z řad prodejců potravin, teď bude jednání o úpravě vzhledu prodejny a kultury prodeje. Následně bude výběr předložen Radě,“ popsal současný stav Damašek. Vzhledem k probíhající soutěži nemohl konkretizovat, o jakou společnost se jedná. Návrat řetězce přitom nebyl po odchodu Tesca záměr.

„Je těžké někoho najít. Když má někdo dobrý nápad, nemá na realizaci dost peněz. Nájemní smlouva by mohla být třeba na deset patnáct let, než se trh uklidní a bude o provozování klasické tržnice zájem,“ uvedl místostarosta. Podle něj si úpravy dolních prostor stavby vyžádají investici minimálně 10 milionů korun.  


Autor: Jan Puci

Do stávky se zapojily dvě třetiny pražských škol

Včera ve 23:01

I když se velká část základních škol v hlavním městě v pondělí kvůli stávce žákům neotevřela, v některých zůstala výuka v nějaké podobě zachována. V ZŠ Květnového vítězství na Jižním Městě se standardně učilo, ale nefungovala školní jídelna a odpadla odpolední výuka,...

PVK: Přehled plánovaných výluk vody na 49. týden

Včera ve 12:20

Pražské vodovody a kanalizace zveřejnily plánované výluky v dodávkách pitné vody příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Odbory v Národním muzeu jdou do stávky

Včera ve 12:07

Základní odborová organizace Odborového svazu pracovníků kultury a ochrany přírody v Národním muzeu vyhlašuje na pondělí 27. listopadu hodinovou výstražnou stávku od 12:20 do 13:20 hodin.  

Na projekty vzdělávání učitelů a dětí dá Praha 6 v následujících dvou letech 9,5 milionu korun

26. listopadu 2023 ve 22:16

Radnice Prahy 6 vloží v letech 2024 a 2025 do školství na projekty vzdělávání pedagogů a dětí 9,46 milionu korun. Peníze vydá prostřednictvím svého místního akčního plánu (MAP). Projekty se budou týkat mimo jiné médií, umělé inteligence, práva či finanční gramotnosti. Zaměřit se radnice chce také...

Úspěšná Mikulášská sbírka v Praze 9

26. listopadu 2023 ve 12:24

Minulý týden se otevřely brány radnice Prahy 9 všem, kteří rádi pomáhají. Konala se charitativní sbírka pro potřebné.

Praha 1: Pro Euroklíč na radnici

26. listopadu 2023 v 10:52

Euroklíč je univerzální klíč určený pro osoby se zdravotním postižením, sloužící k dostupnosti WC, výtahů, plošin a podobných kompenzačních zařízení. K vyzvednutí je v budově radnice Prahy 1.

Další články
Nahoru