Dnes Pátek - skorojasno 29°C
Zítra Sobota - oblacno 28°C
Pátek 19. 7. 2024
Svátek má Čeněk
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Do Smíchovské tržnice se možná vrátí supermarket, končí druhé kolo hledání nájemce přízemí
Smíchovská tržnice pohledem z náměstí 14. října. Foto: Jan Puci

Do Smíchovské tržnice se možná vrátí supermarket, končí druhé kolo hledání nájemce přízemí

Když před dvěma lety vyklidilo Tesco přízemí Smíchovské tržnice, Praha 5 měla záměr najít nájemce, který více než sto let staré budově vrátí původní účel. Najít provozovatele na potraviny zaměřeného tržiště pod střechou se však zatím nepodařilo. Pravě se konci blíží druhé výběrové řízení. Server Pražský patriot o tom informoval místostarosta městské části Martin Damašek (TOP 09), do jehož kompetencí patří péče o majetek.

Smíchovská tržnice byla dokončena na pozemcích zrušené botanické zahrady v roce 1909 podle projektu architekta Aloise Čenského, který navrhnul i sousední Národní dům. Budova v secesním stylu stojí mezi náměstím 14. října a ulicemi Matoušova a Presslova.

Koncem 70. let 20. století se tržnice po stavebních úpravách přeměnila na nákupní středisko. Halu rozdělil železobetonový strop. V první polovině devadesátých let byly podhledy, příčky a další zásahy do původní stavby odstraněny. Na začátku tisíciletí byly prostory v prvním patře rekonstruovány a usídlila se v nich pobočka Městské knihovny.

V přízemí až do konce podzimu 2020 fungoval supermarket Tesco. Když tyto prostory vyklidil, Praha 5 rozhodla, že se pokusí najít nájemce, který zde bude provozovat tržnici zaměřenou na potraviny. V místě měly vzniknout i restaurace v podobě food courtu. Prostor by si vyžadoval poměrně velkou investici, ta měla jít za novým nájemcem.

Do výběrového řízení se přihlásili jen tři uchazeči, se žádným se nakonec nepodařilo dosáhnout dohody. Do dalšího kola soutěže upravila Praha 5 podmínky s tím, že by se na rekonstrukci a úpravách finančně podílela.

„Výběrová komise minulý týden již vybrala zájemce z řad prodejců potravin, teď bude jednání o úpravě vzhledu prodejny a kultury prodeje. Následně bude výběr předložen Radě,“ popsal současný stav Damašek. Vzhledem k probíhající soutěži nemohl konkretizovat, o jakou společnost se jedná. Návrat řetězce přitom nebyl po odchodu Tesca záměr.

„Je těžké někoho najít. Když má někdo dobrý nápad, nemá na realizaci dost peněz. Nájemní smlouva by mohla být třeba na deset patnáct let, než se trh uklidní a bude o provozování klasické tržnice zájem,“ uvedl místostarosta. Podle něj si úpravy dolních prostor stavby vyžádají investici minimálně 10 milionů korun.  


Autor: Jan Puci

Červencová procházka Ďáblickým hřbitovem

Včera v 08:40

Komentované procházky hřbitovy přinášejí fascinující historické příběhy, zajímavé detaily a pohledy na architekturu i umělecká díla, která hřbitovům dodávají jedinečný charakter. Každá procházka je pečlivě připravena tak, aby přinesla nové poznatky i pohodový čas. V úterý 23. července se...

EPU pomůže na dovolené. Najde výlety, informuje o akcích

Včera v 07:51

Aplikace EPU nabídne na jednom místě aktuální informace národních parků a chráněných krajinných oblastí. Díky ní budete informováni o aktualitách, pořádaných akcích, uzavírkách či dočasných omezeních. Vybrat si můžete z nabídky více než 170 výletů po celé České republice. U každé trasy je uvedena...

Na trati mezi Zličínem a Hostivicí srazil vlak člověka

17. července 2024 v 09:18

Na železniční trati mezi stanicemi Praha-Zličín a Hostivice srazil v úterý před 22:30 hodin osobní vlak člověka. Provoz na trati kvůli tomu stál zhruba hodinu a půl.

Další články
Nahoru