Dnes Středa - polojasno 18°C
Zítra Čtvrtek - polojasno 18°C
Čtvrtek 6. 10. 2022
Svátek má Hanuš
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Do Smíchovské tržnice se možná vrátí supermarket, končí druhé kolo hledání nájemce přízemí
Smíchovská tržnice pohledem z náměstí 14. října. Foto: Jan Puci

Do Smíchovské tržnice se možná vrátí supermarket, končí druhé kolo hledání nájemce přízemí

Když před dvěma lety vyklidilo Tesco přízemí Smíchovské tržnice, Praha 5 měla záměr najít nájemce, který více než sto let staré budově vrátí původní účel. Najít provozovatele na potraviny zaměřeného tržiště pod střechou se však zatím nepodařilo. Pravě se konci blíží druhé výběrové řízení. Server Pražský patriot o tom informoval místostarosta městské části Martin Damašek (TOP 09), do jehož kompetencí patří péče o majetek.

Smíchovská tržnice byla dokončena na pozemcích zrušené botanické zahrady v roce 1909 podle projektu architekta Aloise Čenského, který navrhnul i sousední Národní dům. Budova v secesním stylu stojí mezi náměstím 14. října a ulicemi Matoušova a Presslova.

Koncem 70. let 20. století se tržnice po stavebních úpravách přeměnila na nákupní středisko. Halu rozdělil železobetonový strop. V první polovině devadesátých let byly podhledy, příčky a další zásahy do původní stavby odstraněny. Na začátku tisíciletí byly prostory v prvním patře rekonstruovány a usídlila se v nich pobočka Městské knihovny.

V přízemí až do konce podzimu 2020 fungoval supermarket Tesco. Když tyto prostory vyklidil, Praha 5 rozhodla, že se pokusí najít nájemce, který zde bude provozovat tržnici zaměřenou na potraviny. V místě měly vzniknout i restaurace v podobě food courtu. Prostor by si vyžadoval poměrně velkou investici, ta měla jít za novým nájemcem.

Do výběrového řízení se přihlásili jen tři uchazeči, se žádným se nakonec nepodařilo dosáhnout dohody. Do dalšího kola soutěže upravila Praha 5 podmínky s tím, že by se na rekonstrukci a úpravách finančně podílela.

„Výběrová komise minulý týden již vybrala zájemce z řad prodejců potravin, teď bude jednání o úpravě vzhledu prodejny a kultury prodeje. Následně bude výběr předložen Radě,“ popsal současný stav Damašek. Vzhledem k probíhající soutěži nemohl konkretizovat, o jakou společnost se jedná. Návrat řetězce přitom nebyl po odchodu Tesca záměr.

„Je těžké někoho najít. Když má někdo dobrý nápad, nemá na realizaci dost peněz. Nájemní smlouva by mohla být třeba na deset patnáct let, než se trh uklidní a bude o provozování klasické tržnice zájem,“ uvedl místostarosta. Podle něj si úpravy dolních prostor stavby vyžádají investici minimálně 10 milionů korun.  


Autor: Jan Puci

Konec vodníků na Střížkově aneb jak utopit doktora Maška

Včera ve 20:44

Spolek za veselejší Střížkov zve na oblíbenou kratochvíli Haló ven. Sraz místních i přespolních vodníků, podvodníků, hejkalů, skřítků, víl, divoženek a jiné havěti je v sobotu 22. října v 16 hodin v parku Václavka na Střížkově.

Oslava Dne stromů u Stodůleckého rybníka

Včera v 08:17

Oslavu Dne stromů v Centrálním parku, která bude zahájena společnou výsadbou vícekmeného javoru tatarského na loučce poblíž rybníka pořádá Praha 13 ve středu 12. října.

Dvojka sbírá staré mobily

Včera v 07:59

Radnice Prahy 2 ve spolupráci s neziskovou společností Remobil sbírá až do 21. října staré mobily pro následnou recyklaci. Deset korun za každý odevzdaný přístroj navíc pomůže Jedličkovu ústavu v Praze.

V poledne proběhne pravidelná zkouška sirén

Včera v 07:47

Ve středu 5. října se uskuteční na celém území Prahy pravidelná zkouška provozuschopnosti jednotného systému varování a vyrozumění.

Praha 11 se zapojila do kampaně 100 gramů pro přírodu

4. října 2022 v 17:52

Kampaň na podporu recyklace mobilních telefonů k umožnění opětovného využití surovin. V rámci grantu hl. m. Prahy a ve spolupráci se společností Remobil se k ní od 3. do 21. října připojila jedenáctá městská část.

Praha 1 zve na trhy, budou sýry

4. října 2022 v 16:05

Na Malostranském náměstí se ve čtvrtek 6. října opět konají trhy. Kromě běžné nabídky můžete nakoupit francouzské sýry, které už nějakou dobu na trzích schází, ale také vína, zavařeniny a další lahůdky.

Semínkovna oslaví narozeniny, už sedm let učí Čechy semenařit

4. října 2022 v 09:44

Iniciativa Semínkovna slaví. Už sedmým rokem si Češi mohou vyměňovat semínka v rámci semínkových knihoven neboli Semínkoven. Letošní rok je pro iniciativu v mnoha ohledech zlomový. Zájemci najdou semínkovnu již na více než 200 místech v České republice, a několik jich je také na...

Praha 6: Nejlepší učitelé převzali ocenění

3. října 2022 v 16:22

Radnice Prahy 6 pravidelně oceňuje nejlepší učitele ve svých základních školách. Titul Vynikající učitel převzali pedagogové, kteří do své náročné práce přinášejí něco navíc, ať už jsou to atraktivní metody práce, inovace, spolupráce s dalšími institucemi, integrace znevýhodněných žáků nebo...

Další články
Nahoru