Dnes Neděle - zatazeno 12°C
Zítra Pondělí - obcasny-dest 6°C
Neděle 26. 3. 2023
Svátek má Emanuel
Zpravodajství
Novinky z hlavního města
Do Smíchovské tržnice se možná vrátí supermarket, končí druhé kolo hledání nájemce přízemí
Smíchovská tržnice pohledem z náměstí 14. října. Foto: Jan Puci

Do Smíchovské tržnice se možná vrátí supermarket, končí druhé kolo hledání nájemce přízemí

Když před dvěma lety vyklidilo Tesco přízemí Smíchovské tržnice, Praha 5 měla záměr najít nájemce, který více než sto let staré budově vrátí původní účel. Najít provozovatele na potraviny zaměřeného tržiště pod střechou se však zatím nepodařilo. Pravě se konci blíží druhé výběrové řízení. Server Pražský patriot o tom informoval místostarosta městské části Martin Damašek (TOP 09), do jehož kompetencí patří péče o majetek.

Smíchovská tržnice byla dokončena na pozemcích zrušené botanické zahrady v roce 1909 podle projektu architekta Aloise Čenského, který navrhnul i sousední Národní dům. Budova v secesním stylu stojí mezi náměstím 14. října a ulicemi Matoušova a Presslova.

Koncem 70. let 20. století se tržnice po stavebních úpravách přeměnila na nákupní středisko. Halu rozdělil železobetonový strop. V první polovině devadesátých let byly podhledy, příčky a další zásahy do původní stavby odstraněny. Na začátku tisíciletí byly prostory v prvním patře rekonstruovány a usídlila se v nich pobočka Městské knihovny.

V přízemí až do konce podzimu 2020 fungoval supermarket Tesco. Když tyto prostory vyklidil, Praha 5 rozhodla, že se pokusí najít nájemce, který zde bude provozovat tržnici zaměřenou na potraviny. V místě měly vzniknout i restaurace v podobě food courtu. Prostor by si vyžadoval poměrně velkou investici, ta měla jít za novým nájemcem.

Do výběrového řízení se přihlásili jen tři uchazeči, se žádným se nakonec nepodařilo dosáhnout dohody. Do dalšího kola soutěže upravila Praha 5 podmínky s tím, že by se na rekonstrukci a úpravách finančně podílela.

„Výběrová komise minulý týden již vybrala zájemce z řad prodejců potravin, teď bude jednání o úpravě vzhledu prodejny a kultury prodeje. Následně bude výběr předložen Radě,“ popsal současný stav Damašek. Vzhledem k probíhající soutěži nemohl konkretizovat, o jakou společnost se jedná. Návrat řetězce přitom nebyl po odchodu Tesca záměr.

„Je těžké někoho najít. Když má někdo dobrý nápad, nemá na realizaci dost peněz. Nájemní smlouva by mohla být třeba na deset patnáct let, než se trh uklidní a bude o provozování klasické tržnice zájem,“ uvedl místostarosta. Podle něj si úpravy dolních prostor stavby vyžádají investici minimálně 10 milionů korun.  


Autor: Jan Puci

Herní prvky, pítka a nové veřejné osvětlení. Park V Zápolí projde revitalizací

24. března 2023 v 11:21

Jižní část parku V Zápolí v Praze 4 čeká v letošním roce revitalizace. V parku přibude řada nových prvků pro odpočinek i aktivní trávení volného času. Práce by měly být zahájeny v dubnu.

Veletrh: Starožitnosti jako investice

24. března 2023 v 10:56

Asociace starožitníků pořádá na Novoměstské radnici v Praze 2 již 48. veletrh starožitností Antique. Ve dnech 20. – 23. dubna několik desítek starožitníků představí to nejzajímavější ze své nabídky.

Dvojka kulturní. Radnice spustila novou facebookovou stránku

24. března 2023 v 10:20

Hudba, divadlo, literatura, výtvarné umění. Nová facebooková stránka nabídne nejrůznější tipy, kam v Praze 2 vyrazit za kulturou.

V Praze 10 se budou uklízet veřejná prostranství

23. března 2023 ve 21:24

V letošním roce se v desáté městské části iniciativa „Společně ukliďme Prahu 10“ opět zapojuje do národních kampaní „Ukliďme Česko“ – www.uklidmecesko.cz a „Ukliďme svět“ – www.uklidmesvet.cz. Obě dobrovolnické kampaně se hlásí k čistotě přírody a dalších veřejných prostor mimo město i v něm....

Začala revitalizace jeslí v ulici Jakutská, práce potrvají rok

23. března 2023 ve 20:30

Praha 10 zahájila rekonstrukci budovy Střediska služeb pro děti a rodiče – Dětské skupiny v ulici Jakutská. Na místě bude probíhat celková rekonstrukce objektu a realizace by měla být dokončena za 12 měsíců. Městská část o tom informovala v tiskové zprávě.

Další články
Nahoru