dnes
Čtvrtek - jasno
7°C
zítra
Pátek - snih-dest
3°C
pozítří
Sobota - snih
2°C
Do sbírek Národního technického muzea přibyly unikátní spotřebiče
Žehlička z poloviny třicátých let od firmy Jeka založené v roce 1911. Foto: NTM

Do sbírek Národního technického muzea přibyly unikátní spotřebiče

Nové přírůstky do sbírky domácích spotřebičů a elektrotechniky získalo Národní technické muzeum v Praze během letošního Recyklačního víkendu. Ten letošní proběhl 16. – 18. září. 

Návštěvníci muzea přinesli rekordní množství spotřebičů, které v jejich domácnostech už dosloužily. Získali za ně slevy na vstupném.

„Celkem přišla asi stovka lidí, kteří přinesli spotřebič. Často se ale neomezili na jeden, a tak se celkově vybralo na 200 spotřebičů,“ říká Táňa Modlová z kolektivního systému ELEKTROWIN, který akci společně s muzeem připravil.

Než je ale lidé předali k recyklaci, prošly spotřebiče rukama kurátorů sbírek.

fen-nahled Pradědeček vysavač, prababička žehlička
„Ulovili jsme i opravdu zajímavé kousky, mezi které patří například vysavač Praga, ČKD v dřevěné krabici s návodem z přelomu dvacátých a třicátých let, vysavače Elektrolux v původních kufřících z druhé poloviny třicátých let, nebo elektrická žehlička z poloviny třicátých let od tradičního výrobce drobného elektra, děčínské firmy Jeka založené už v roce 1911,“ chlubí se Lucie Střechová, kurátorka expozice Technika v domácnosti. Právě spotřebičů značky Jeka se podle ní zachovalo jen minimum.

Skutečným unikátem je podle Střechové obří vyhřívací spirála Elektro-Praga Hlinsko. Pochází z 60. let a sloužila k ohřevu vody do pračky, která sama integrovaný ohřev neměla.

„Už během prvního Recyklačního víkendu v roce 2014 jsme takto získali 18 spotřebičů, které jsme vybrali ze stovky přinesených,“ vzpomíná Lucie Střechová. Část mohou návštěvníci vidět v expozici, část je zatím umístěna v depozitáři.

vysavac-ckd-praga-nahled Co čeká nové exponáty
Nové přírůstky do sbírek NTM nyní čeká standardní procedura.

Po odborném vytřídění bude následovat několik nezbytných úkonů, jako důkladné vyčištění včetně konzervace pohonných ústrojí či odstranění koroze.

V případě vysavačů se bude jednat i o vyprání prachových vaků.  
„Velké procento předmětů v minulosti ale ani očistu nepotřebovalo, protože je jejich původní majitelé donesli pečlivě vyčištěné a často v původních obalech,“ připomíná Střechová.  

Právě původní obaly, návody k použití nebo dokonce účtenky z obchodu zvyšují z pohledu kurátorů hodnotu spotřebičů. Dotvářejí totiž historický rámec a dávají jim příběh.


Galerie 1 hostila narozeninové Vostrý kafe

13. ledna 2018 v 15:39

Vostrý kafe, pravidelná pánská setkání pro mužné sousedy z Prahy 1, slaví první narozeniny a od nového roku se navíc stěhuje do Galerie 1, kde se nyní bude jednou za měsíc konat. Prvním letošním hostem byl Michal „Radar“ Vrátný.

Další články
Nahoru