Dnes Pátek - zatazeno 1°C
Zítra Sobota - polojasno -1°C
Pátek 3. 2. 2023
Svátek má Blažej
Pražské masopusty
Letošní masopustová sezona v Praze zahrnuje řadu akcí
Do sběrných dvorů loni Pražané dali rekordně odpadu, tuny harampádí stále končí u popelnic
Věci jako žehlící prkno nebo kancelářská židle by určitě neměly končit u popelnic. Foto: archiv

Do sběrných dvorů loni Pražané dali rekordně odpadu, tuny harampádí stále končí u popelnic

Poklady z půd a sklepů se stále objevují u pražských popelnic nebo u stání na tříděný odpad. Uklízecí čety tak každý rok odklidí tisíce tun volně pohozených předmětů. Informoval o tom mluvčí Pražských služeb Radim Mana. Pro nepotřebné věci jsou zde sběrné dvory nebo kontejnery. V případě funkčních věcí stojí za zvážení jejich odložení v re-use centru.

Nelichotivá statistika o množství odloženého odpadu u popelnic a kontejnerových státní ukazuje, kolik lidí věří tomu, že se o odpad postarají popeláři. „To není pravda. Nemají to v popisu práce, nadměrné kusy odpadu ani odvézt nemohou z technologických a časových důvodů,“ uvedl Mana.

Podle něj na druhou stranu roste podíl těch, kteří navštěvují sběrné dvory. Loni byla jejich návštěvnost rekordní. Celkem je navštívilo 212 802 lidí. To se podepsalo i na množství odevzdaného odpadu.

„V druhém pandemickém roce skončilo na sběrných dvorech 40 416 tun odpadu. Nejčastěji šlo o starý nábytek, vysloužilé spotřebiče, stavební suť z drobných rekonstrukcí, a podobně,“ pokračuje Mana.

Pražané nejvíce odhazovali objemný odpad. Toho loni na sběrných dvorech skončilo 18 110 tun. Následoval stavební odpad z drobných domácích rekonstrukcí. Toho bylo 12 257 tun a trojici nejčastěji odkládaných komodit uzavírá 5 077 tun dřeva.

Co lze odnést do sběrného dvora? „Sběrné dvory shromažďují komunální odpad, který se kvůli své velikosti buď nevejde do nádoby, nebo do ní nepatří. To jsou typicky vysloužilé spotřebiče, nebo nebezpečný odpad,“ popsal Radim Mana.

Od října 2020 fungují ve dvou pražských sběrných dvorech takzvané Re-Use pointy. Jejich cílem je předejít vyhazování věcí, které jsou ještě funkční a je tedy zbytečné, aby končily na skládce. Často jde o drobné vybavení domácností, knihy, kočárky, nábytek, nebo jízdní kola.

„Předcházení vzniku odpadu a zakotvení principů oběhového hospodářství je součástí mé dlouhodobé pražské mise. Věřím, že i relativně malá změna našeho spotřebitelského chování může mít velký dopad. Re-Use pointy jsou dalším dílkem do velké skládačky známé jako oběhové hospodářství,“ dodává náměstek primátora Petr Hlubuček (STAN).

Anketa

Vzali jste si někdy věc pohozenou u popelnic?

73.6%
(73.6%)
26.4%
(26.4%)
Ve sběrných dvorech lze odevzdat objemný odpad, stavební odpad do metru krychlového za měsíc zdarma, dřevěný odpad, biologicky rozložitelný odpad, kovový odpad, vybrané nebezpečné odpady, papír, sklo, plasty, nápojové kartony, jedlé oleje v umělohmotných obalech. ) a Za poplatek dle velikosti lze odevzdávat i pneumatiky. Tonery mohou odevzdávat lidé s trvalým bydlištěm v hlavním městě ve sběrných dvorech Pod Šancemi a Zakrytá.

Ve sběrných dvorech je zřízeno místo zpětného odběru vyřazeného elektrozařízení. Mohou se zde odevzdat následující vyřazená elektrozařízení, jako třeba lednice, pračky, televize, rádia, sporáky, počítače, mikrovlnné trouby, zářivky, úsporné žárovky nebo výbojky.


Autor: puc

PVK: Přehled plánovaných výluk na 6 týden

Dnes v 16:46

Pražské vodovody a kanalizace obnovily po novém roce plánované výluky v dodávkách pitné vody. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Praha 11: V Brandlově ulici se můžete nadále testovat na přítomnost koronaviru

Dnes v 16:14

Praha 11 prodloužila nájem pozemku na rohu ulic Machkova a Brandlova, kde funguje testovací místo. Situace s šířením onemocnění covid-19 se sice po náročném období uklidnila, ale i v současné době přetrvává zájem o testování a očkování.

Kurzy oprav drobného nábytku pro veřejnost

Dnes v 15:16

Hlavní město ve spolupráci se Střední odbornou školou Jarov na letošní rok přichystalo pro veřejnost sérii kurzů oprav drobného nábytku. V zázemí odborné školy bude k dispozici plně vybavená dílna, kde se budou kurzy jednou měsíčně konat. Odborný dohled zajistí truhlář z řad učitelů střední školy....

Benefiční koncert vynesl více než osmdesát tisíc korun

Dnes v 11:27

Benefičním koncertem na Novoměstské radnice Praha oslavil Nadační fond Dvojka srdcem 5 let od založení. Během večera vystoupili bez nároku na honorář Ondřej G. Brzobohatý, sbor Vratislavka pod vedením Evy Kleinové, stejně jako moderátor večera Josef Mádle.

Saudská Arábie. Tematická snídaně na Plechárně

Včera v 19:30

Na Plechárně v Praze 14 se celý únor konají tematické snídaně. Během nich se dozvíte zajímavosti z různých koutů světa. Ve středu 8. února se s Petrem Mikolandou podíváte na místa a uslyšíte o životě v Saudské Arábii.

Výstava: Nuselský most - 50 let

Včera v 19:12

Praha 2 ve spolupráci s Národním technickým muzeem zve na výstavu Nuselský most – 50 let, která se koná v 1. patře radnice Prahy 2 na náměstí Míru 20.

Dětské skupiny v Praze 4 otevřou dveře veřejnosti

1. února 2023 ve 21:57

Informace o provozu dětských skupin Kotorská a Rabasova v Praze 4 mohou rodiče získat 8. a 9. března.

Praha 6: Využijte služeb poradenského místa ve Skleňáku zdarma

1. února 2023 v 17:21

Poradit nebo pomoci s tím, jak se vyrovnat s rostoucími životními náklady, potřebují v současné době i lidé, kteří to nikdy před tím nepotřebovali. Praha 6 pro ně připravila poradnu zdarma.

Zažijte Fakultu dopravní ČVUT v Praze na vlastní kůži

1. února 2023 v 16:43

Zažijte Fakultu dopravní (FD) ČVUT v Praze na vlastní kůži, to je vzkaz současných studentů fakulty směrem ke středoškolákům. Studenti pražské Dopravky hrají hlavní roli na připravovaném Dnu otevřených dveří, který se koná 3. února v budově Horská v Praze 2, od...

Dezinformační sondy Marie Koldinské: Veřejné debaty v Kampusu Hybernská

31. ledna 2023 v 07:46

Univerzita Karlova v Kampusu Hybernská organizuje cyklus veřejných debat nad problematikou dezinformací. Cílem této řady je umožnit komunikaci mezi aktéry akademické i mimoakademické sféry a vytvořit prostor pro objevování společných možností obrany před rozšiřováním dezinformačních...

Farmářské tržiště se vrací na Rašínovo nábřeží

30. ledna 2023 ve 14:55

V sobotu 4. února zde najdete malé výrobce, farmy a biofarmy, lokální a sezonní zeleninu, s ovoce, byliny, pečivo, maso, uzeniny, mléčné výrobky a domácí vajíčka.

První den na farmářském tržišti Kubáň

29. ledna 2023 ve 20:05

Farmářské tržiště Kubáň v sobotu 4. února zahájí sezonu sousedským opékáním špekáčků na otevřeném ohni v ocelovém koši aneb „Wurst kunst“.

Vyšší odborná škola publicistiky v Praze otevře dveře

29. ledna 2023 v 11:11 | Aktualizováno 30. ledna 2023, 12:25

Vyšší odborná škola publicistiky v Praze pořádá 7. a 21. února Dny otevřených dveří. Všechny zájemce o denní i kombinované studium uvítají pracovníci školy ve Spálené ulici 14 v učebně číslo 311.       

Další články
Nahoru