Dnes Úterý - snih 1°C
Zítra Středa - polojasno 0°C
Úterý 28. 11. 2023
Svátek má René
Vánoční nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz, do konce roku za zvýhodněné ceny.
Do sběrných dvorů loni Pražané dali rekordně odpadu, tuny harampádí stále končí u popelnic
Věci jako žehlící prkno nebo kancelářská židle by určitě neměly končit u popelnic. Foto: archiv

Do sběrných dvorů loni Pražané dali rekordně odpadu, tuny harampádí stále končí u popelnic

Poklady z půd a sklepů se stále objevují u pražských popelnic nebo u stání na tříděný odpad. Uklízecí čety tak každý rok odklidí tisíce tun volně pohozených předmětů. Informoval o tom mluvčí Pražských služeb Radim Mana. Pro nepotřebné věci jsou zde sběrné dvory nebo kontejnery. V případě funkčních věcí stojí za zvážení jejich odložení v re-use centru.

Nelichotivá statistika o množství odloženého odpadu u popelnic a kontejnerových státní ukazuje, kolik lidí věří tomu, že se o odpad postarají popeláři. „To není pravda. Nemají to v popisu práce, nadměrné kusy odpadu ani odvézt nemohou z technologických a časových důvodů,“ uvedl Mana.

Podle něj na druhou stranu roste podíl těch, kteří navštěvují sběrné dvory. Loni byla jejich návštěvnost rekordní. Celkem je navštívilo 212 802 lidí. To se podepsalo i na množství odevzdaného odpadu.

„V druhém pandemickém roce skončilo na sběrných dvorech 40 416 tun odpadu. Nejčastěji šlo o starý nábytek, vysloužilé spotřebiče, stavební suť z drobných rekonstrukcí, a podobně,“ pokračuje Mana.

Pražané nejvíce odhazovali objemný odpad. Toho loni na sběrných dvorech skončilo 18 110 tun. Následoval stavební odpad z drobných domácích rekonstrukcí. Toho bylo 12 257 tun a trojici nejčastěji odkládaných komodit uzavírá 5 077 tun dřeva.

Co lze odnést do sběrného dvora? „Sběrné dvory shromažďují komunální odpad, který se kvůli své velikosti buď nevejde do nádoby, nebo do ní nepatří. To jsou typicky vysloužilé spotřebiče, nebo nebezpečný odpad,“ popsal Radim Mana.

Od října 2020 fungují ve dvou pražských sběrných dvorech takzvané Re-Use pointy. Jejich cílem je předejít vyhazování věcí, které jsou ještě funkční a je tedy zbytečné, aby končily na skládce. Často jde o drobné vybavení domácností, knihy, kočárky, nábytek, nebo jízdní kola.

„Předcházení vzniku odpadu a zakotvení principů oběhového hospodářství je součástí mé dlouhodobé pražské mise. Věřím, že i relativně malá změna našeho spotřebitelského chování může mít velký dopad. Re-Use pointy jsou dalším dílkem do velké skládačky známé jako oběhové hospodářství,“ dodává náměstek primátora Petr Hlubuček (STAN).

Anketa

Vzali jste si někdy věc pohozenou u popelnic?

73.6%
(73.6%)
26.4%
(26.4%)
Ve sběrných dvorech lze odevzdat objemný odpad, stavební odpad do metru krychlového za měsíc zdarma, dřevěný odpad, biologicky rozložitelný odpad, kovový odpad, vybrané nebezpečné odpady, papír, sklo, plasty, nápojové kartony, jedlé oleje v umělohmotných obalech. ) a Za poplatek dle velikosti lze odevzdávat i pneumatiky. Tonery mohou odevzdávat lidé s trvalým bydlištěm v hlavním městě ve sběrných dvorech Pod Šancemi a Zakrytá.

Ve sběrných dvorech je zřízeno místo zpětného odběru vyřazeného elektrozařízení. Mohou se zde odevzdat následující vyřazená elektrozařízení, jako třeba lednice, pračky, televize, rádia, sporáky, počítače, mikrovlnné trouby, zářivky, úsporné žárovky nebo výbojky.


Autor: puc

PVK: Přehled plánovaných výluk vody na 49. týden

Včera ve 12:20

Pražské vodovody a kanalizace zveřejnily plánované výluky v dodávkách pitné vody příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Na projekty vzdělávání učitelů a dětí dá Praha 6 v následujících dvou letech 9,5 milionu korun

26. listopadu 2023 ve 22:16

Radnice Prahy 6 vloží v letech 2024 a 2025 do školství na projekty vzdělávání pedagogů a dětí 9,46 milionu korun. Peníze vydá prostřednictvím svého místního akčního plánu (MAP). Projekty se budou týkat mimo jiné médií, umělé inteligence, práva či finanční gramotnosti. Zaměřit se radnice chce také...

Úspěšná Mikulášská sbírka v Praze 9

26. listopadu 2023 ve 12:24

Minulý týden se otevřely brány radnice Prahy 9 všem, kteří rádi pomáhají. Konala se charitativní sbírka pro potřebné.

Praha 1: Pro Euroklíč na radnici

26. listopadu 2023 v 10:52

Euroklíč je univerzální klíč určený pro osoby se zdravotním postižením, sloužící k dostupnosti WC, výtahů, plošin a podobných kompenzačních zařízení. K vyzvednutí je v budově radnice Prahy 1.

Praha 4: Zapojte se do rozvoje Kačerova

26. listopadu 2023 v 09:39

Praha 4 zve na veřejné setkání k plánované proměně Kačerova. Tématem bude dopravní bezpečnost, mobiliář a herní prvky či údržba veřejné zeleně. 

Zajímá vás, co ukrývá Jaderka v centru Prahy? Přijďte na Den otevřených dveří

26. listopadu 2023 v 08:24

Přijďte nasát atmosféru špičkové univerzity s individuálním přístupem. Vědci na Fakultě jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT v Praze připravili řadu exkurzí a přednášek, kde si na své přijde opravdu každý. Od termojaderného fúzního reaktoru přes hi-tech lasery až po aplikace matematiky v systému...

Praha 14: O projektech participativního rozpočtu hlasuje do středy

26. listopadu 2023 v 01:26

Letos se v rámci participativního rozpočtu sešlo celkem 11 realizovatelných občanských projektů. A o tom, které projekty dostanou zelenou, se rozhoduje ještě tři dny.

Dejme dětem šanci na Slunečním náměstí

25. listopadu 2023 v 08:53

Na radnici Prahy 13 si ve středu 29. listopadu můžete koupit teplý nápoj neboněkterý z reklamních předmětů a tím pomoci dětem.

Do konce listopadu nepoteče voda v těchto ulicích

25. listopadu 2023 v 08:27

Pražské vodovody a kanalizace zveřejnily plánované výluky v dodávkách pitné vody příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Beseda s Kristýnou Freiovou

25. listopadu 2023 v 07:57

Spolek Malostranský hřbitov zve na besedu se spisovatelkou Kristýnou Freiovou s autorským čtením a autogramiádou. Čím ji oslovil Malostranský hřbitov a kde hledá inspiraci pro své knihy se dozvíte v pondělí 4. prosince od 17 hodin.

Zabezpečte řádně vodoměry, radí PVK

24. listopadu 2023 v 08:04

Mrazivé dny se blíží a Pražské vodovody a kanalizace před nadcházející zimní sezónou doporučují svým zákazníkům řádné zabezpečení vodoměrů.

Další články
Nahoru