Dnes Středa - jasno 32°C
Zítra Čtvrtek - oblacno 33°C
Středa 17. 8. 2022
Svátek má Petra
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Do sběrných dvorů loni Pražané dali rekordně odpadu, tuny harampádí stále končí u popelnic
Věci jako žehlící prkno nebo kancelářská židle by určitě neměly končit u popelnic. Foto: archiv

Do sběrných dvorů loni Pražané dali rekordně odpadu, tuny harampádí stále končí u popelnic

Poklady z půd a sklepů se stále objevují u pražských popelnic nebo u stání na tříděný odpad. Uklízecí čety tak každý rok odklidí tisíce tun volně pohozených předmětů. Informoval o tom mluvčí Pražských služeb Radim Mana. Pro nepotřebné věci jsou zde sběrné dvory nebo kontejnery. V případě funkčních věcí stojí za zvážení jejich odložení v re-use centru.

Nelichotivá statistika o množství odloženého odpadu u popelnic a kontejnerových státní ukazuje, kolik lidí věří tomu, že se o odpad postarají popeláři. „To není pravda. Nemají to v popisu práce, nadměrné kusy odpadu ani odvézt nemohou z technologických a časových důvodů,“ uvedl Mana.

Podle něj na druhou stranu roste podíl těch, kteří navštěvují sběrné dvory. Loni byla jejich návštěvnost rekordní. Celkem je navštívilo 212 802 lidí. To se podepsalo i na množství odevzdaného odpadu.

„V druhém pandemickém roce skončilo na sběrných dvorech 40 416 tun odpadu. Nejčastěji šlo o starý nábytek, vysloužilé spotřebiče, stavební suť z drobných rekonstrukcí, a podobně,“ pokračuje Mana.

Pražané nejvíce odhazovali objemný odpad. Toho loni na sběrných dvorech skončilo 18 110 tun. Následoval stavební odpad z drobných domácích rekonstrukcí. Toho bylo 12 257 tun a trojici nejčastěji odkládaných komodit uzavírá 5 077 tun dřeva.

Co lze odnést do sběrného dvora? „Sběrné dvory shromažďují komunální odpad, který se kvůli své velikosti buď nevejde do nádoby, nebo do ní nepatří. To jsou typicky vysloužilé spotřebiče, nebo nebezpečný odpad,“ popsal Radim Mana.

Od října 2020 fungují ve dvou pražských sběrných dvorech takzvané Re-Use pointy. Jejich cílem je předejít vyhazování věcí, které jsou ještě funkční a je tedy zbytečné, aby končily na skládce. Často jde o drobné vybavení domácností, knihy, kočárky, nábytek, nebo jízdní kola.

„Předcházení vzniku odpadu a zakotvení principů oběhového hospodářství je součástí mé dlouhodobé pražské mise. Věřím, že i relativně malá změna našeho spotřebitelského chování může mít velký dopad. Re-Use pointy jsou dalším dílkem do velké skládačky známé jako oběhové hospodářství,“ dodává náměstek primátora Petr Hlubuček (STAN).

Anketa

Vzali jste si někdy věc pohozenou u popelnic?

73.6%
(73.6%)
26.4%
(26.4%)
Ve sběrných dvorech lze odevzdat objemný odpad, stavební odpad do metru krychlového za měsíc zdarma, dřevěný odpad, biologicky rozložitelný odpad, kovový odpad, vybrané nebezpečné odpady, papír, sklo, plasty, nápojové kartony, jedlé oleje v umělohmotných obalech. ) a Za poplatek dle velikosti lze odevzdávat i pneumatiky. Tonery mohou odevzdávat lidé s trvalým bydlištěm v hlavním městě ve sběrných dvorech Pod Šancemi a Zakrytá.

Ve sběrných dvorech je zřízeno místo zpětného odběru vyřazeného elektrozařízení. Mohou se zde odevzdat následující vyřazená elektrozařízení, jako třeba lednice, pračky, televize, rádia, sporáky, počítače, mikrovlnné trouby, zářivky, úsporné žárovky nebo výbojky.


Autor: puc

Den architektury se zaměří na rekonstrukce a vzdá poctu Josipu Plečnikovi i Aleně Šrámkové

Dnes v 08:46

Praha bude na přelomu září a října opět žít architekturou. Od 30. září až do 6. října se stane hlavním dějištěm festivalu Den architektury, který nabízí na tři sta zdarma přístupných akcí ve stovce měst a obcí po celé České republice i na Slovensku. Bohatý program, který se v Praze odehraje...

Letní trhy na náměstí Republiky

15. srpna 2022 v 10:15

Náměstí Republiky se proměnilo v rozkvetlou louku. Trhovci nabízí ve dvanácti letně nazdobených stáncích vybrané pochutiny a drobné řemeslné výrobky. Návštěvníci centra Prahy se tak mohou občerstvit při procházkách hlavním městem až do 28. srpna.

PVK: Přehled plánovaných výluk na 33. týden

13. srpna 2022 ve 12:25

Pražské vodovody a kanalizace oznámily přehled plánovaných výluk v dodávkách pitné vody na příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Praha 14 vyhlásila pro nezletilé obyvatele městské části soutěž o elektrokoloběžky

12. srpna 2022 v 16:54

Jsi ve věku od 6 do 16 let, jsi místní, baví tě točit videa a chceš se prohánět na vlastní elektrokoloběžce? Řekni rodičům a společně si prostudujte pravidla soutěže „14 elektrokoloběžek pro Prahu 14“, kterou pro zdejší děti a mládež připravila městská část...

Další články
Nahoru