Dnes Úterý - zatazeno 18°C
Zítra Středa - oblacno 17°C
Úterý 22. 6. 2021
Svátek má Pavla
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Do roku 2020 vstoupily některé pražské radnice s jiným vedením
Od posledních komunálních voleb uplynul rok a čtvrt. Ilustrační foto: archiv

Do roku 2020 vstoupily některé pražské radnice s jiným vedením

Do roku 2020 vstoupily některé z pražských radnic s jiným vedením než do loňského roku. Změna ve vedení se udála například v Praze 4 a 5, kde se kromě starostů vyměnily celé koalice. Nové volby se v průběhu roku uskutečnily v Nedvězí. V Praze 10 zase v říjnu odstoupil místostarosta Filip Humplík (ODS). V polovině letošního ledna budou o odvolání starosty jednat zastupitelé první městské části. Vedení magistrátu se loni nezměnilo, pouze odstoupilo několik zastupitelů, jejichž místa obsadili náhradníci z kandidátek jednotlivých stran.

Jako první se v dubnu vyměnila koalice v Praze 4. Tehdy zastupitelé odvolali radní v čele se starostou Petrem Štěpánkem (Zelení), který byl ve funkci od roku 2014. Nahradila jej Irena Michalcová z hnutí ANO. Do funkce Michalcovou navrhly do té doby opoziční ANO, ODS a TOP 09.

Po volbách v roce 2018 vládla Praze 4 koalice Pirátů a nezávislých, sdružení Praha 4 Sobě (Zelení a nezávislí) a Společně pro Prahu 4 (STAN, KDU-ČSL a nezávislí) s těsnou většinou 23 hlasů. Nyní vládne ANO, ODS, TOP 09 a členem rady je také jediný radní, který byl ve funkci již v původní koalici, Josef Svoboda (KDU-ČSL).

V září odvolali zastupitelé Prahy 5 tehdejšího starostu Daniela Mazura (Piráti) a novou starostkou zvolili Renátu Zajíčkovou (za ODS). Piráty v radě městské části vystřídali zástupci TOP 09 a STAN, většina členů rady zůstala stejná jako dosud. Původní koalici tvořili Piráti, ODS, ANO a SNOP 5. Novou ODS, ANO, TOP 09, STAN a SNOP 5 a ve 43členném zastupitelstvu má většinu 35 hlasů.

Pirátům jejich původní koaliční partneři v páté městské části vytkli, že nezvládali vedení radnice. Piráti tehdy uvedli, že jde o zástupné důvody a ve skutečnosti zastupitelům vadilo to, že se začaly řešit problémy s veřejnými zakázkami.

V Praze 1 se v úterý 14. ledna na popud opozičních stran mimořádně sejde zastupitelstvo a na programu bude mít odvolání starosty Pavla Čižinského (Praha 1 Sobě) i dalších radních a volbu nového vedení radnice.

Současná koalice se před Vánocemi rozpadla, když uskupení My, co tady žijeme (STAN, KDU-ČSL, Iniciativa občanů) vypověděla koaliční smlouvu s Prahou 1 Sobě, Piráty a Zelenou pro jedničku. Místostarosta Petr Hejma (STAN) to odůvodnil názorovými neshodami a špatným fungováním úřadu.

Kvůli nedostatečnému počtu zastupitelů se musely loni opakovat volby v nejmenší městské části Nedvězí na jihovýchodním okraji Prahy. Starostkou se stala Karolina Trnková a místostarostou Ivan Nejedlý. Oba jsou ze Strany nezávislých kandidátů, která jako jediná do voleb podala kandidátku. Oba budou takzvaně neuvolnění a funkce tak pro ně nebudou hlavním zaměstnáním.

Na radnici Prahy 10 v druhé polovině října nahradil Martin Sekal (ODS) do té doby místostarostu Filipa Humplíka (ODS). Humplík rezignoval ze zdravotních důvodů.

Vedení pražského magistrátu se změny dosud vyhnuly. Změnilo se ale zastupitelstvo. Odstoupilo několik zastupitelů z řad Pirátů, a to převážně kvůli souběhu s funkcemi na radnicích městských částí. Mezi nimi byli například někdejší starosta Prahy 5 Mazur nebo bývalý místostarosta Prahy 4 Tibor Vansa. Loni v únoru odstoupila také Kamila Matějková (Praha Sobě) a nahradil ji radní Prahy 7 Jakob Hurrle (Praha Sobě). V opozičním ANO rezignoval jeho volební lídr a kandidát na primátora Petr Stuchlík.

Pražské zastupitelstvo má 65 členů a většinu 39 hlasů má koalice Piráti, Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09 a STAN). V opozici je spolu s ANO ještě ODS.


Změny v zastupitelstvu Prahy 2, dva členové rezignovali

Dnes v 19:02

Členové zastupitelstva druhé městské části Ondřej Machů (ODS) a Otto Schwarz (Dvojka sobě) rezignovali na svůj mandát. Nahradili je Libor Zámečník(ODS) a Michal Tobrman (Dvojka sobě).

Happening na podporu městské zeleně

Dnes v 09:36

Piráti v pondělí ve Stromovce pořádali happening na podporu městské zeleně s názvem Svátek stromů. Akce byla zaměřena zejména na výsadbu stromů v městském prostředí v rámci Týdne pro klima.

Kontrolní výbor zastupitelstva Prahy 1 prověří privatizaci v Bolzanově i chování exstarosty Čižinského

17. června 2021 v 19:40

Kontrolní výbor Zastupitelstva MČ Praha 1 prověří postup privatizace bytu v Bolzanově 7, který získal bývalý ministr zdravotnictví Petr Arenberger. Výbor zároveň prošetří, jestli někdejší starosta Prahy 1 Pavel Čižinský (Praha 1 Sobě), který privatizaci bytu podepsal, svými nedávnými mediálními...

Další články
Nahoru