dnes
Pondělí - jasno
19°C
zítra
Úterý - jasno
18°C
pozítří
Středa - jasno
19°C
Do roku 2020 vstoupily některé pražské radnice s jiným vedením
Od posledních komunálních voleb uplynul rok a čtvrt. Ilustrační foto: archiv

Do roku 2020 vstoupily některé pražské radnice s jiným vedením

Do roku 2020 vstoupily některé z pražských radnic s jiným vedením než do loňského roku. Změna ve vedení se udála například v Praze 4 a 5, kde se kromě starostů vyměnily celé koalice. Nové volby se v průběhu roku uskutečnily v Nedvězí. V Praze 10 zase v říjnu odstoupil místostarosta Filip Humplík (ODS). V polovině letošního ledna budou o odvolání starosty jednat zastupitelé první městské části. Vedení magistrátu se loni nezměnilo, pouze odstoupilo několik zastupitelů, jejichž místa obsadili náhradníci z kandidátek jednotlivých stran.

Jako první se v dubnu vyměnila koalice v Praze 4. Tehdy zastupitelé odvolali radní v čele se starostou Petrem Štěpánkem (Zelení), který byl ve funkci od roku 2014. Nahradila jej Irena Michalcová z hnutí ANO. Do funkce Michalcovou navrhly do té doby opoziční ANO, ODS a TOP 09.

Po volbách v roce 2018 vládla Praze 4 koalice Pirátů a nezávislých, sdružení Praha 4 Sobě (Zelení a nezávislí) a Společně pro Prahu 4 (STAN, KDU-ČSL a nezávislí) s těsnou většinou 23 hlasů. Nyní vládne ANO, ODS, TOP 09 a členem rady je také jediný radní, který byl ve funkci již v původní koalici, Josef Svoboda (KDU-ČSL).

V září odvolali zastupitelé Prahy 5 tehdejšího starostu Daniela Mazura (Piráti) a novou starostkou zvolili Renátu Zajíčkovou (za ODS). Piráty v radě městské části vystřídali zástupci TOP 09 a STAN, většina členů rady zůstala stejná jako dosud. Původní koalici tvořili Piráti, ODS, ANO a SNOP 5. Novou ODS, ANO, TOP 09, STAN a SNOP 5 a ve 43členném zastupitelstvu má většinu 35 hlasů.

Pirátům jejich původní koaliční partneři v páté městské části vytkli, že nezvládali vedení radnice. Piráti tehdy uvedli, že jde o zástupné důvody a ve skutečnosti zastupitelům vadilo to, že se začaly řešit problémy s veřejnými zakázkami.

V Praze 1 se v úterý 14. ledna na popud opozičních stran mimořádně sejde zastupitelstvo a na programu bude mít odvolání starosty Pavla Čižinského (Praha 1 Sobě) i dalších radních a volbu nového vedení radnice.

Současná koalice se před Vánocemi rozpadla, když uskupení My, co tady žijeme (STAN, KDU-ČSL, Iniciativa občanů) vypověděla koaliční smlouvu s Prahou 1 Sobě, Piráty a Zelenou pro jedničku. Místostarosta Petr Hejma (STAN) to odůvodnil názorovými neshodami a špatným fungováním úřadu.

Kvůli nedostatečnému počtu zastupitelů se musely loni opakovat volby v nejmenší městské části Nedvězí na jihovýchodním okraji Prahy. Starostkou se stala Karolina Trnková a místostarostou Ivan Nejedlý. Oba jsou ze Strany nezávislých kandidátů, která jako jediná do voleb podala kandidátku. Oba budou takzvaně neuvolnění a funkce tak pro ně nebudou hlavním zaměstnáním.

Na radnici Prahy 10 v druhé polovině října nahradil Martin Sekal (ODS) do té doby místostarostu Filipa Humplíka (ODS). Humplík rezignoval ze zdravotních důvodů.

Vedení pražského magistrátu se změny dosud vyhnuly. Změnilo se ale zastupitelstvo. Odstoupilo několik zastupitelů z řad Pirátů, a to převážně kvůli souběhu s funkcemi na radnicích městských částí. Mezi nimi byli například někdejší starosta Prahy 5 Mazur nebo bývalý místostarosta Prahy 4 Tibor Vansa. Loni v únoru odstoupila také Kamila Matějková (Praha Sobě) a nahradil ji radní Prahy 7 Jakob Hurrle (Praha Sobě). V opozičním ANO rezignoval jeho volební lídr a kandidát na primátora Petr Stuchlík.

Pražské zastupitelstvo má 65 členů a většinu 39 hlasů má koalice Piráti, Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09 a STAN). V opozici je spolu s ANO ještě ODS.


Vedení Prahy 2 schválilo odklad splátek nájemného za nebytové prostory

30. března 2020 ve 22:27

Radní Prahy 2 dnes na svém jednání schválili svůj záměr pomoci živnostníkům a podnikatelům, na které dopadají krizová opatření vlády v souvislosti s nařízeným nouzovým stavem. 

Radní Prahy 8 odsunuli platby nájemného za městské prostory do konce května

26. března 2020 ve 14:07

Na včerejším jednání radních Prahy 8 bylo schváleno opatření, které má za cíl nájemcům, jenž jsou vládními nařízeními postiženi, nabídnout první pomoc ve velmi složité situaci. Radní proto schválili odsunutí plateb nájemného za městské prostory do konce května 2020. Zároveň za tyto opožděné platby...

Praha 5: Zasedání zastupitelstva se v dubnu nekoná

25. března 2020 v 07:57

Z důvodu mimořádných opatření vlády souvisejících s nákazou koronavirem rozhodla starostka Prahy 5 Renáta Zajíčková o nesvolání 10. zasedání Zastupitelstva MČ Praha 5, které se mělo konat v úterý 7. dubna 2020.

Praha 12 dočasně snižuje nájemné z komerčních prostor

24. března 2020 ve 21:36

Vedené Prahy 12 na svém dnešním jednání dne 24. března rozhodlo v souvislosti s vyhlášením nouzového stavu a karanténních opatření, týkajících se pandemie koronaviru, o dočasném snížení nájemného o 50 procent u nájemců komerčních prostor ve vlastnictví městské části. Zároveň nebude penalizovat ty...

Vedení Prahy 10 bude jednat online, počet zaměstnanců na radnici se sníží na minimum

18. března 2020 v 07:50

Praha 10 dále zvyšuje bezpečnostní opatření na úřadu a prevenci onemocnění COVID-19. Rada MČ dnes schválila úpravu jednacího řádu, podle níž bude moci v době trvání nouzového stavu v ČR jednat prostřednictvím videokonferencí. V souladu s Usnesením Vlády ČR se počínaje zítřkem sníží počet...

Zasedání Zastupitelstva MČ Praha 4 zrušeno

18. března 2020 v 06:57

Osmé zasedání Zastupitelstva městské části Praha 4, které se mělo konat dnes, 18. března 2020, je zrušeno.

Radní změnili jednací řád, schůzí se mohou účastnit pomocí videokonference

17. března 2020 v 09:10

Pražští radní dnes změnili jednací řád Rady a komisí Rady hl. m. Prahy, aby bylo možné se schůzí těchto orgánů účastnit pomocí videokonference. Radní a členové komisí budou mít samozřejmě možnost účastnit se tímto způsobem i hlasování.

Starosta Prahy 8 ruší nejbližší jednání na radnici

17. března 2020 v 06:18

Starosta Prahy 8 Ondřej Gros ruší nejbližší jednání zastupitelstva i zasedání všech výborů a komisí do odvolání.

Další články
Nahoru