dnes
Pondělí - skorojasno
22°C
zítra
Úterý - obcasny-dest
21°C
pozítří
Středa - oblacno
24°C
Do roka vznikne studie rekonstrukce dopravního terminálu na Černém Mostě
Terminál na Černém Mostě není po téměř čtvrt století existence v dobrém stavu. Foto: MHMP

Do roka vznikne studie rekonstrukce dopravního terminálu na Černém Mostě

Pražský magistrát zahájí přípravu studie rekonstrukce terminálu stanice metra B Černý Most. Cílem je nahradit zastaralé konstrukce, které jsou ve špatném stavu. Zlepšit se má také propojení mezi metrem a autobusy a terminál bude připraven na případné přivedení tramvajové tratě. Stanice metra byla zprovozněna v roce 1998 a venkovní části jsou ve špatném stavu.

Vedení metropole na svém úterním jednání rozhodlo, že pražská příspěvková organizace Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy (IPR) vybere zpracovatele studie revitalizace terminálu na Černém Mostě.

Ta vyřeší především rekonstrukci frekventované lávky nad nástupištěm, komplikovaný přístup k nástupišti metra směrem do centra a neefektivní, a často vícenásobné, objíždění terminálu autobusovými linkami. 

„Rozhodli jsme se věnovat tomuto vytíženému místu větší pozornost a pokusíme se napravit některé nedostatky, které po letech fungování má. Je to jedno z nejhorších míst v Praze. Dlouho se řešily majetkoprávní vztahy a technické detaily. Nyní je možné přistoupit k vytvoření studie, která by měla naznačit krátkodobý i dlouhodobý vývoj," uvedl náměstek primátora pro oblast územního rozvoje Petr Hlaváček (TOP 09).

Terminál, který slouží lidem od roku 1998, je dnes důležitým přestupním bodem mezi metrem B, autobusovými linkami městské, příměstské i dálkové dopravy a plánovaným P+R parkovištěm pro 880 aut, které by mělo vzniknout do konce roku 2021. Terminál přes den využije okolo 50 000 cestujících. 

„Černý Most je jeden z nejvíce frekventovaných dopravních uzlů, zároveň je také místem, které teď nevzbuzuje pozitivní pocity. Cestující se tam necítí dobře, a to změní nová studie revitalizace. Ukáže, jaké povrchy vyměnit, jak udělat místo snadno udržovatelné a ubouráme zbytečné lávky,“ uvedl náměstek primátora pro dopravu Adam Scheinherr (Praha Sobě).

Výsledek studie podle něj také zajistí, jak terminál otevřít pro pěší a zlepšit a zjednodušit přestupy na jednotlivé druhy dopravy. Architektonické řešení terminálu dnes morálně zastaralé a technický stav některých částí nosných konstrukcí je velmi špatný.

Lávka nad nástupištěm je ve velmi špatném stavu a hlavní město už má podle náměstka Hlaváčka pouze deset let na její rekonstrukci. Může jít o novou odlehčenou formu, která však bude respektovat stávající charakter celého terminálu.

Koncepční studie bude vznikat na půdě IPR a měla by být dokončena v první třetině roku 2021. Na tvorbě bude spolupracovat pražský dopravní podnik i radnice Prahy 14.

Cílem studie bude mimo jiné navrhnout přeměnu prostranství před stanicí metra a vyřešit jeho odvodnění. Součástí bude také analýza stánků a obchodů. Vznikne tu úschovna kol a zavazadel. O větších stavebních úpravách a změnách rozhodne vedení města až na základě studie.


Noční uzavření Tunelového komplexu Blanka

Dnes ve 14:01

Z důvodu pravidelné údržby a kontroly technologie tunelů bude Tunelový komplex Blanka uzavřen od 4. 6. od 23 hodin do 5. 6. do 5 hodin.

Strahovský tunel projde očistou, během června bude několik nocí uzavřen

Dnes ve 12:52

Z důvodu pravidelné údržby a mytí bude Strahovský tunel v červnu uzavřen.

Praha 8: Přijďte naplánovat budoucnost Palmovky

Dnes v 11:52

Diskuse s odborníky a procházky Prahou 8. Praha 8 zve na akce, ve kterých budou moci obyvatelé hlavního města ovlivnit podobu veřejných prostranství v pražské Libni.

Pražská zoo nevyčerpala denní návštěvnický limit

Včera v 17:05

Zatímco včera Zoo Praha dosáhla denního limitu návštěvníků už ve 13 hodin, dnes kvůli špatnému počasí byl o návštěvu zahrady podstatně menší zájem, takže se dostalo na všechny zájemce. V 17 hodin, jen 60 minut před zavírací dobou, hlásila zoo návštěvnost necelých 2500 lidí. Povolený limit je...

Tahací jeřáby převezly na trať k Barrandovu 18 tramvají

Včera v 16:54

Aby mohly od pondělí po více než dvou měsících začít jezdit tramvaje mezi Barrandovem a Hlubočepy, pražský dopravní podnik dnes a v pátek převezl do Hlubočep tahacími jeřáby celkem 18 tramvají, které budou v opraveném úseku jezdit. V pátek čtyři tramvaje, dnes 14. Oprava trati v Nádražní mezi...

Zdravotníci, hasiči i policisté mají v červnu vstup do Zoo Praha za korunu

Včera ve 12:56

Od 1. do 30. června budou mít příslušníci Integrovaného záchranného systému a pracovníci ve zdravotnictví vstup do pražské zoologické zahrady za jednu korunu. Zahrada jim chce tímto způsobem poděkovat za nasazení v boji proti epidemii koronaviru.

Další články
Nahoru