dnes
Pátek - oblacno
4°C
zítra
Sobota - obcasny-dest
4°C
pozítří
Neděle - oblacno
3°C
Do roka vznikne studie rekonstrukce dopravního terminálu na Černém Mostě
Terminál na Černém Mostě není po téměř čtvrt století existence v dobrém stavu. Foto: MHMP

Do roka vznikne studie rekonstrukce dopravního terminálu na Černém Mostě

Pražský magistrát zahájí přípravu studie rekonstrukce terminálu stanice metra B Černý Most. Cílem je nahradit zastaralé konstrukce, které jsou ve špatném stavu. Zlepšit se má také propojení mezi metrem a autobusy a terminál bude připraven na případné přivedení tramvajové tratě. Stanice metra byla zprovozněna v roce 1998 a venkovní části jsou ve špatném stavu.

Vedení metropole na svém úterním jednání rozhodlo, že pražská příspěvková organizace Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy (IPR) vybere zpracovatele studie revitalizace terminálu na Černém Mostě.

Ta vyřeší především rekonstrukci frekventované lávky nad nástupištěm, komplikovaný přístup k nástupišti metra směrem do centra a neefektivní, a často vícenásobné, objíždění terminálu autobusovými linkami. 

„Rozhodli jsme se věnovat tomuto vytíženému místu větší pozornost a pokusíme se napravit některé nedostatky, které po letech fungování má. Je to jedno z nejhorších míst v Praze. Dlouho se řešily majetkoprávní vztahy a technické detaily. Nyní je možné přistoupit k vytvoření studie, která by měla naznačit krátkodobý i dlouhodobý vývoj," uvedl náměstek primátora pro oblast územního rozvoje Petr Hlaváček (TOP 09).

Terminál, který slouží lidem od roku 1998, je dnes důležitým přestupním bodem mezi metrem B, autobusovými linkami městské, příměstské i dálkové dopravy a plánovaným P+R parkovištěm pro 880 aut, které by mělo vzniknout do konce roku 2021. Terminál přes den využije okolo 50 000 cestujících. 

„Černý Most je jeden z nejvíce frekventovaných dopravních uzlů, zároveň je také místem, které teď nevzbuzuje pozitivní pocity. Cestující se tam necítí dobře, a to změní nová studie revitalizace. Ukáže, jaké povrchy vyměnit, jak udělat místo snadno udržovatelné a ubouráme zbytečné lávky,“ uvedl náměstek primátora pro dopravu Adam Scheinherr (Praha Sobě).

Výsledek studie podle něj také zajistí, jak terminál otevřít pro pěší a zlepšit a zjednodušit přestupy na jednotlivé druhy dopravy. Architektonické řešení terminálu dnes morálně zastaralé a technický stav některých částí nosných konstrukcí je velmi špatný.

Lávka nad nástupištěm je ve velmi špatném stavu a hlavní město už má podle náměstka Hlaváčka pouze deset let na její rekonstrukci. Může jít o novou odlehčenou formu, která však bude respektovat stávající charakter celého terminálu.

Koncepční studie bude vznikat na půdě IPR a měla by být dokončena v první třetině roku 2021. Na tvorbě bude spolupracovat pražský dopravní podnik i radnice Prahy 14.

Cílem studie bude mimo jiné navrhnout přeměnu prostranství před stanicí metra a vyřešit jeho odvodnění. Součástí bude také analýza stánků a obchodů. Vznikne tu úschovna kol a zavazadel. O větších stavebních úpravách a změnách rozhodne vedení města až na základě studie.


Praha 3 rozšiřuje úřední hodiny

Včera v 11:47

Praha 3 se na mimořádném zasedání usnesla o rozšíření úředních hodin radnice po dobu trvání nouzového stavu. Cílem je zajištění poskytnutí služeb úřadu všem klientům za bezpečných a důstojných podmínek.

V Praze se otevírá Honorární konzulát Islandu

Včera v 09:14

V úterý 1. prosince oficiálně otevírá Honorární konzulát Islandu v Praze. Honorární konzulkou je advokátka Klára Dvořáková z kanceláře Holubová advokáti, jediná oficiální zástupkyně Islandu v České republice.

Praha 5: Zasedne Řídící skupina ke Strategii rozvoje 2030+

25. listopadu 2020 ve 20:07

Zítra, 26. listopadu, bude od 14 hodin zasedat Řídící skupina ke Strategii rozvoje 2030+. Prezentace analytické části Strategie rozvoje za jednotlivé Odborné skupiny Strategie proběhne formou online setkání přes platformu LifeSize.

Zasedání zastupitelstva. Praha 6 zveřejnila program

25. listopadu 2020 v 16:29

V pátek 27. listopadu se od 10 hodin koná v kongresovém sálu Orea Hotelu Pyramida patnácté zasedání Zastupitelstva městské části Praha 6.  

Vaříme za vás. Kampaň má pomoci pražským restauracím

25. listopadu 2020 ve 13:18

Magistrát hlavního města Prahy ve spolupráci s Asociací hotelů a restaurací (AHR ČR) a Svazem obchodu a cestovního ruchu (SOCR) připravil kampaň s názvem Vaříme za vás na podporu pražských restaurací. Jejím cílem je vyzývat Pražany, aby si kupovali jídlo a nápoje přímo z výdejních okének podniků a...

Sněmovna se rozsvítí červeně

25. listopadu 2020 ve 13:13

Dnes se rozsvítí budova Poslanecké sněmovny červeným světlem. Stane se tak u příležitosti tzv. „Červené středy“ – mezinárodního dne lidí pronásledovaných pro svou víru.

Další články
Nahoru