Dnes Středa - skorojasno 25°C
Zítra Čtvrtek - jasno 25°C
Středa 27. 9. 2023
Svátek má Jonáš
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Do roka budeme mít plnější peněženky, věří téměř dvě třetiny lidí
Většina dotazovaných lidí věří, že se jejich finanční situace příští rok zlepší. Foto: Karel Netolický

Do roka budeme mít plnější peněženky, věří téměř dvě třetiny lidí

Celkem 64 procent lidí v Česku v produktivním věku očekává, že se jejich finanční situace do roka změní k lepšímu. Necelá pětina se naopak bojí, že se zhorší. Zbylých 17 procent se domnívá, že se nezmění. Slováci jsou jen o kousek méně optimističtí, zlepšení finanční situace očekává 57 procent z nich. Se zhoršením situace pak počítá 19 procent Slováků, tedy stejný podíl jako v případě Čechů. Vyplývá to z průzkumu pro společnost Patron GO mezi lidmi ve věku 18 až 50 let. Dotazníkové šetření se uskutečnilo letos v září mezi 1177 respondenty v Česku a 633 na Slovensku.      

„Překvapuje mě, že Češi a Slováci jsou i uprostřed nejhorší ekonomické situace za několik desítek let optimističtí a čekají, že do roka bude líp. Optimismus vítám, ale zároveň by si měli dávat pozor, ať je všudypřítomné zdražování nepřekvapí. Důležité je smysluplně se starat o správu svých financí. Nenechávat nic náhodě a pečlivě si hlídat všechny splátky, abych nepřeplácel a hledat možnosti, jak ušetřit,“ myslí si Lukáš Vršecký, šéf firmy Patron GO. 

Téměř polovina lidí plánuje snížit své výdaje 

Období, ve kterém rychle porostou výdaje, 49 procent dotazovaných plánuje řešit tak, že sníží své výdaje. Zhruba čtvrtina lidí si chce najít další zaměstnání (18 %) nebo změnit práci (10 procent). Na své úspory plánuje sáhnout pouze 5 procent oslovených. Slováci jsou na tom až na drobné odchylky stejně. 

Když by měli začít šetřit, tak většina Čechů (71 procent) i Slováků (66 procent) nejdříve omezí restaurace, zábavu a volnočasové aktivity.

V Česku by 27 procent oslovených jako první omezilo zábavu a stejné procento restaurace. Na třetím místě skončily volnočasové aktivity (17 procent). Skoro třetina  Slováků by se ve snaze ušetřit nejdříve vzdalo restaurací, 20 procent zábavy a 16 procent volnočasových aktivit. Naopak jen pouhá desetina (12 procent) Čechů i Slováků by hledala levnějšího dodavatele energií.

„Je to logické, lidé ví, že levnějšího dodavatele energií dnes najdou jen těžko, a pokud ano, stejně nemají jistotu, že zůstane levný dlouho. Proto se chystají omezit to, co mohou postrádat na prvním místě – restaurace a zábavu. Jednak jsme na uzavírky zvyklí z dob covidu, ale také se restaurace v poslední době tak moc zdražily, že se stávají spíše luxusní záležitostí,“ dodává Vršecký.


Autor: Jan Puci

V pátek bude na Magistrátu hlavního města Prahy omezen provoz

Dnes ve 13:46

V pátek 29. září budou z důvodu provozních úspor uzavřena některá pracoviště Magistrátu hlavního města Prahy.

Praha 1 prodlouží ubytování ukrajinským uprchlíkům

Včera v 18:03

Radní Prahy 1 v úterý odsouhlasili prodloužení nájmu ubytovacích prostor pro ukrajinské občany, kteří uprchli před ruskou agresí.

Na veletrhu EXPO REAL v Mnichově se společně představí Praha, Ostrava a Moravskoslezský kraj

Včera v 09:25

Na jednom z nejvýznamnějších investičních veletrhů světa, EXPO REAL v Mnichově, se prezentují desítky tisíc účastníků z více jak 70 zemí. Letos, podobně jako v předešlých letech, se ve společné expozici představí Praha, Ostrava a Moravskoslezský kraj. Jejich společná expozice s názvem Czech Cities...

Další články
Nahoru