Dnes Pondělí - zatazeno 6°C
Zítra Úterý - obcasny-dest 5°C
Pondělí 5. 12. 2022
Svátek má Jitka
Advent v Praze
Tipy na adventní akce v metropoli
Do roka budeme mít plnější peněženky, věří téměř dvě třetiny lidí
Většina dotazovaných lidí věří, že se jejich finanční situace příští rok zlepší. Foto: Karel Netolický

Do roka budeme mít plnější peněženky, věří téměř dvě třetiny lidí

Celkem 64 procent lidí v Česku v produktivním věku očekává, že se jejich finanční situace do roka změní k lepšímu. Necelá pětina se naopak bojí, že se zhorší. Zbylých 17 procent se domnívá, že se nezmění. Slováci jsou jen o kousek méně optimističtí, zlepšení finanční situace očekává 57 procent z nich. Se zhoršením situace pak počítá 19 procent Slováků, tedy stejný podíl jako v případě Čechů. Vyplývá to z průzkumu pro společnost Patron GO mezi lidmi ve věku 18 až 50 let. Dotazníkové šetření se uskutečnilo letos v září mezi 1177 respondenty v Česku a 633 na Slovensku.      

„Překvapuje mě, že Češi a Slováci jsou i uprostřed nejhorší ekonomické situace za několik desítek let optimističtí a čekají, že do roka bude líp. Optimismus vítám, ale zároveň by si měli dávat pozor, ať je všudypřítomné zdražování nepřekvapí. Důležité je smysluplně se starat o správu svých financí. Nenechávat nic náhodě a pečlivě si hlídat všechny splátky, abych nepřeplácel a hledat možnosti, jak ušetřit,“ myslí si Lukáš Vršecký, šéf firmy Patron GO. 

Téměř polovina lidí plánuje snížit své výdaje 

Období, ve kterém rychle porostou výdaje, 49 procent dotazovaných plánuje řešit tak, že sníží své výdaje. Zhruba čtvrtina lidí si chce najít další zaměstnání (18 %) nebo změnit práci (10 procent). Na své úspory plánuje sáhnout pouze 5 procent oslovených. Slováci jsou na tom až na drobné odchylky stejně. 

Když by měli začít šetřit, tak většina Čechů (71 procent) i Slováků (66 procent) nejdříve omezí restaurace, zábavu a volnočasové aktivity.

V Česku by 27 procent oslovených jako první omezilo zábavu a stejné procento restaurace. Na třetím místě skončily volnočasové aktivity (17 procent). Skoro třetina  Slováků by se ve snaze ušetřit nejdříve vzdalo restaurací, 20 procent zábavy a 16 procent volnočasových aktivit. Naopak jen pouhá desetina (12 procent) Čechů i Slováků by hledala levnějšího dodavatele energií.

„Je to logické, lidé ví, že levnějšího dodavatele energií dnes najdou jen těžko, a pokud ano, stejně nemají jistotu, že zůstane levný dlouho. Proto se chystají omezit to, co mohou postrádat na prvním místě – restaurace a zábavu. Jednak jsme na uzavírky zvyklí z dob covidu, ale také se restaurace v poslední době tak moc zdražily, že se stávají spíše luxusní záležitostí,“ dodává Vršecký.


Autor: Jan Puci

Setkání ke Strukturálnímu plánu Prahy 5

2. prosince 2022 v 10:52

Poslední veřejné setkání ke Strukturálnímu plánu Prahy 5 v tomto roce se koná 13. prosince v Komunitním centru Prádelna v Holečkově ulici. Strukturální plán je významný dokument Prahy 5, který popisuje priority rozvoje jak celé městské části, tak i jednotlivých čtvrtí a konkrétních...

Otevřené dveře do zákulisí moderního strojírenství

1. prosince 2022 v 10:37

Laboratoře Fakulty strojní ČVUT jste si nemohli prohlédnout ve všední den? Nevadí! Otevřou se i v sobotu 3. prosince. Zájemci o studium i jejich rodiče mohou nahlédnout do zákulisí výuky moderního strojírenství. 

Další články
Nahoru