Dnes Čtvrtek - skorojasno 25°C
Zítra Pátek - obcasny-dest 18°C
Čtvrtek 21. 9. 2023
Svátek má Matouš
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Do Riegrových sadů nainstalovala Praha 2 chytré zavlažování, které ušetří vodu i energie
Systém chytrého zavlažování byl instalován na populární vyhlídkové louce v Riegrových sadech. Foto: Jan Puci

Do Riegrových sadů nainstalovala Praha 2 chytré zavlažování, které ušetří vodu i energie

Praha 2 nechala v Riegrových sadech vybudovat automatické zavlažování. Jeho součástí jsou senzory, které hlídají například úhrny srážek nebo stav půdy. Cílem zavedení systému je uspořit vodu a zlepšit a zefektivnit péči o zeleň. Systém radnici vyšel na 165 000 korun. Informovala o tom starostka druhé městské části Alexandra Udženija (ODS) a zástupci technologické firmy CleverFarm, která chytrou technologii v parcích pro radnici instaluje. Stejný způsob zavlažování radnice zavedla loni na podzim v sadech Bratří Čapků.

Pilotní projekt inteligentního zavlažování v sadech Bratří Čapků radnici v loňském roce ušetřil nejen náklady za vodu a energii, ale i případné budoucí investice do obnovy výsadby.

„Praha 2 byla první městskou částí, která se rozhodla náš systém vyzkoušet. S odstupem času se ukazuje, jak správné to rozhodnutí bylo. Podařilo se nám dosáhnout snížení spotřeby vody o 56 procent a troufáme si říct, že se zlepšila i kvalita zeleně v parku. Se stejnými ambicemi pokračujeme ve spolupráci s radnicí i letos, kdy rozšiřujeme projekt do jednoho z nejnavštěvovanějších parků v Praze – Riegrových sadů,“ uvedl Vojtěch Malina ze společnosti CleverFarm. 

Standardní zavlažovací systémy se automaticky spouštějí v nastavených časových intervalech a zavlažují stále stejně, což vede k nevyváženému dávkování vody a celkové neefektivitě. Některé místa v parku proto trpěla suchem a o pár metrů dál, se stejnou měrou závlah, byla půda promočená

zavlazovani-riegrovy-sady

Detail zavlažovacího systému. Foto: Jan Puci

Inteligentní závlahu na vyhlídkové louce v Riegrových sadech nově řídí systém čtrnácti monitorovacích zařízení a devíti řídících jednotek. Senzory a další sofistikovaná zařízení kromě úhrnu srážek a vlhkosti půdy počítají také evapotranspiraci, a to díky monitoringu vlhkosti a teploty vzduchu, slunečního svitu a síly větru.

Zavlažovací plány pak nastaví podle aktuálně naměřených podmínek, což v konečném důsledku vede podle Maliny k již zmíněným úsporám vody a energie.

Celý systém řídí jednotka, která umožňuje vzdáleně otvírat nebo zavírat ventily a ty pak zavlažují jednotlivé sekce. „Senzory umístěné pod povrchem země pracují na síti NB-IoT od Vodafonu, která má sroprocentní pokrytí na území České republiky. Dostupnost signálu je i v prostředí, kde jiné technologie selhávají. Jde především o možnost sbírat data z podzemí nebo uzavřených prostor, jako jsou například různé skladovací haly a sklepní prostory, “ řekl Jiří Zdražil, manažer internetu věcí ve Vodafonu. 

Jednorázové náklady na pořízení systému stály necelých 165 tisíc korun, za provoz celého systému radnice zaplatí 1 700 korun měsíčně.

„Praha 2 je centrální městskou částí. Naše zeleň je často vystavena extrémním podmínkám, jako je nízká propustnost půdy nebo vysoké teploty způsobené hustou zástavbou. Proto hledáme možnosti, jak těmto dopadům co nejvíce předcházet,“ uvedla starostka Udženija.  

Městská část začala v roce 2019 spolupracovat s Českou zemědělskou univerzitou v Praze a nechala si zpracovat studii, ve které odborníci navrhli celou řadu systémových opatření a úprav, díky kterým bude městská krajina schopna obstát i v podmínkách očekávaných klimatických změn.

„Tato opatření teď postupně zavádíme do praxe. Doplňujeme zeleň v parcích i ulicích, zakládáme květnaté louky, budujeme nové vodní prvky a retenční nádrže na zachycování dešťové vody, formou grantů podporujeme revitalizace vnitrobloků i environmentální výchovu a vzdělávání dětí,“ vysvětlila strategii radnice starostka, která mimo jiné koordinuje projekty programu Udržitelná dvojka. V rámci něj městská část navrhuje a realizuje opatření v oblasti životního prostředí a adaptace na klimatické změny.

„Podporujeme rozvoj moderní technologie a v péči o zeleň, veřejná prostranství i svěřený majetek využíváme technologicky pokročilá řešení. Kromě chytrých řešení v oblasti energetiky a nakládání s odpady, budujeme také nové dobíjecí stanice pro elektromobily nebo chytré lampy. Pro Prahu 2 se jedná jednoznačně o investice do budoucnosti, které se nám dle propočtů několikanásobně vrátí,“ sdělil zastupitel Prahy 2 Jan Recman (ODS), který je zodpovědný za chytrá řešení v rámci projektu Udržitelná dvojka.


Autor: Jan Puci

Hořelo na střeše Lidlu v Praze 5

Včera ve 21:34 | Aktualizováno v 22:04

Tři jednotky pražských profesionálních hasičů zasahovaly ve středu 20. září před 15. hodinou v ulici K Barrandovu v Praze 5 u požáru na střeše prodejny Lidl. Informoval o tom mluvčí pražských hasičů Martin Kavka.

Praha 6 podpořila program Trenéři ve škole dotací 1,16 milionu korun

Včera v 08:34

Zastupitelé Prahy 6 na svém jednání tento týden podpořili program Trenéři ve škole dotací 1,16 mil. korun. Program je založen na zapojení proškolených sportovních trenérů do hodin tělocviku na 1. stupni základních škol, kde v pravidelné rotaci spolupracují s učiteli na správném a pestrém pohybovém...

Další články
Nahoru