Dnes Čtvrtek - obcasny-dest 20°C
Zítra Pátek - bourky 21°C
Čtvrtek 30. 5. 2024
Svátek má Ferdinand
Pražské drby
Co se v Praze povídá
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Do první pětistovky nejlepších vysokých škol světa patří i ČVUT v Praze
Dejvické sídlo ČVUT v Praze. Foto: archiv univerzity

Do první pětistovky nejlepších vysokých škol světa patří i ČVUT v Praze

Společnost Quacquarelli Symonds zveřejnila světový žebříček univerzit. ČVUT v Praze si udrželo ve srovnání s loňskem pozici třetí nejlepší školy v České republice a zaznamenalo významné zlepšení například v oblastech akademické reputace, poměru pedagogů a studentů či reputace zaměstnavatele. O výsledcích informovala Kateřina Veselá z odboru PR a marketingu ČVUT.

U příležitosti dvaceti let existence si pro letošní hodnocení společnost Quacquarelli Symonds připravila největší metodickou změnu od svého vzniku. Bohužel tyto nové indikátory, stejně jako změna důležitosti stávajících, v celkovém výsledku znamenaly, že si ČVUT poprvé od roku 2019 pohoršilo a pro rok 2024 je v QS Rankingu na 454. pozici. I nadále však patří mezi pět set nejlepších škol světa, v ČR je pak třetí za Univerzitou Karlovou a Masarykovou univerzitou.

„ČVUT zlepšilo svou výkonnost v několika klíčových kategoriích. O 33 příček oproti loňsku se univerzita zlepšila v poměru mezi pedagogy a studenty (161. nejlepší na světě) i v reputaci zaměstnavatele (259. ve světě). V akademické reputaci pak vystoupala o 24 pozic (403. ve světě). Tyto kategorie dohromady představují 50 procent celkového pořadí,“ popsala Veselá

Jedním z důvodů poklesu v žebříčku je tak např. nově měřená oblast udržitelnosti, v níž ČVUT dosud údaje nesbíralo, a požadovaná měřená data tak nedodalo. Další pokles přivodila paradoxně oblast zaměstnatelnosti absolventů. Zde má sice ČVUT téměř stoprocentní výsledek, ale protože Česká republika patří k zemím s nejnižší nezaměstnaností na světě, nezískalo v této oblasti ČVUT takové hodnocení jako jiné školy s obdobným výsledkem, nicméně v zemích s vyšší nezaměstnaností.

„ČVUT vítá změnu metodiky. Chápeme, že hodnocení musí odrážet komplexní svět vysokého školství. A hodláme pochopitelně zlepšit svou výkonnost i v nových ukazatelích a i v nich potvrdit pozici jedné z nejlepších technických univerzit na světě,“ uvedl rektor ČVUT Vojtěch Petráček. Prostor ke zlepšení je podle něj i v oblasti počtu odborných citací.

Rektor Petráček také připomněl, že ukazatelem s nižším hodnocením byla tentokrát pro ČVUT oblast mezinárodních studentů: „Zde se bohužel promítly ještě dopady covidové pandemie, která přijímání nových studentů ze zahraničí opravdu nepřála.“

Žebříček World University Rankings sestavuje poradenská společnost QS od roku 2004. Výsledky zahrnují devět kritérií: akademická reputace, reputace zaměstnavatele, počet citací na akademického pracovníka, poměr zahraničních akademických a výzkumných pracovníků, poměr zahraničních studentů, poměr studentů a učitelů, mezinárodní výzkumná síť, výsledky zaměstnanosti absolventů a udržitelnost.

První dvě kritéria jsou hodnocena na základě celosvětového průzkumu mezi globálními akademiky a zaměstnavateli, citace a IRN jsou stanoveny na základě údajů v databázi Scopus společnosti Elsevier. Zbývající kritéria využívají kombinaci interních univerzitních dat a veřejně dostupných dat (např. seznamy velmi úspěšných absolventů).

Podrobný popis metodiky QS World University Rankings je volně dostupný na:
https://support.qs.com/hc/en-gb/articles/4405955370898-QS-World-University-Rankings


Autor: puc

Konal se již desátý ročník mezinárodního sympozia

Včera v 07:55

V uplynulém týdnu se ve dnech 23. a 24. května již podesáté setkali odborníci z celého světa k diskusi nad tématy udržitelného konceptu dopravy, kvality života a dalších oblastí spojených s chytrými městy. Konalo se sympozium Smart Cities Symposium Prague 2024 (SCSP).

Dotační program Prahy 15 pro sociální oblast

Včera v 07:07

Praha 15 vyhlásila dotační program pod názvem „MČ Praha 15 pro sociální oblast 2024“. Dotace se vztahuje na pomoc dětem a mládeži, pomoc seniorům, pomoc osobám se zdravotním postižením a ostatní služby a činnosti v oblasti sociální prevence.

Další články
Nahoru