dnes
Úterý - zatazeno
5°C
zítra
Středa - obcasny-dest
4°C
pozítří
Čtvrtek - skorojasno
2°C
Do projektu Linka bezpečí ve vaší třídě se zapojí i pražské základní školy
Žáci ve věku od 7 do 15 let se v rámci dvouhodinového vyučovacího bloku seznamují s možnými způsoby řešení náročných životních situací. Foto: archiv LB

Do projektu Linka bezpečí ve vaší třídě se zapojí i pražské základní školy

Linka bezpečí obnovila projekt „Linka bezpečí ve vaší třídě", který formou kurzů pořádaných na základních školách po celé České republice pomáhá dětem hledat řešení krizových situací v interaktivní podobě na předem vybrané téma.

Projekt probíhá v interaktivních a zážitkově koncipovaných blocích na předem vybrané téma s odborníky, se kterými se děti učí řešit krizové situace a hledat řešení. Obsah kurzu si volí třída sama z nabídky témat, která se týkají bezpečnosti na internetu, vztahů, dospívání nebo tíživých situací. Jednotlivé bloky tak mohou vycházet z aktuálních potřeb dětí.

„Nejvíce mají děti zájem o tematické bloky – Láska a Odlišnosti, Když se nedaří a On-line bezpečí," informuje Táňa Mančíková, lektorka kurzů.

300 pražských škol s více než 100 000 dětmi

Blok je veden dvojicí lektorů, kteří s nadšením vyrážejí za žáky přímo do školních lavic. „Kurzů mohou využít všechny státní i soukromé základní školy, kterých v Praze evidujeme přibližně 300,“ sděluje Peter Porubský, vedoucí Linky bezpečí. Podle Českého statistického úřadu se tak jedná o více než 100 000 dětí ve věku od 7 do 15 let, které se mohou zapojit.

Tito žáci se v rámci dvouhodinového vyučovacího bloku seznamují s možnými způsoby řešení náročných životních situací v bezpečném prostředí. Využívají své vlastní zkušenosti nebo zkušenosti osob z blízkého okolí.

Psycholožka Lucie Bukovská upozorňuje: „Pro zdravý psychický vývoj člověka je důležité, aby děti získávaly zkušenosti, jak rozpoznat nestandardní situaci nebo krizi a uměly s nimi zacházet. Dobrá reakce v těchto chvílích může dítě ochránit před závažným ohrožením, jako je zneužití, vydírání či psychické týrání.“

Rok 2017 čeká na přihlášky

Linka bezpečí nabízí kurzy „Linka bezpečí ve vaší třídě" školám už od roku 2012. „Za dobu trvání projektu se jej zúčastnilo 80 škol a více než 3 000 dětí, vždy jsme obdrželi pozitivní ohlasy. V roce 2017 se děti z 10 škol naučí řešit krizovou situaci ve 22 blocích a věříme, že se další školy ještě přihlásí,“ dodává Porubský. Navíc jsou žáci informováni o odborných službách Linky bezpečí, která je jim zdarma k dispozici při řešení jakýchkoli otázek na telefonním čísle 116 111, e-mailu i chatu.

Školy se mohou do projektu hlásit pomocí jednoduchého formuláře, který najdou na http://spolek.linkabezpeci.cz/pro-skoly/.


Štědrý den v Gongu

Dnes ve 13:18

Štědrodenní pohádku O zapomnětlivém psaníčkovém andělíčkovi připravilo Divadlo Gong na Štědrý den 24. prosince od 13:00 hodin. Co se stane, když zaspí psaníčkový andělíček, který nosí každé Vánoce dětská přání Ježíškovi?

Adventní tvořivá dílna na Hradčanech

Dnes v 08:12

Přijďte si zítra, 12. prosince, vytvořit anděla či andílka technikou suchého plstění do knihovny na Hradčanech.

Kávička, jarmark a dílnička. Praha 5 zve na Mikulášské odpoledne

7. prosince 2018 v 19:00

V sobotu 8. prosince od 15:30 hodin se v Rodinném centru Kamarád Chameleon koná za podpory radnice páté městské části Mikulášské odpoledne.

Sobota: Mikulášská nejen pro kočku

4. prosince 2018 ve 20:17

Umisťovací výstava opuštěných koček, které se budou snažit získat si místo ve vašem srdci a misku s pelíškem u vás doma se koná 8. prosince.

V Praze 11 se staví z lega

3. prosince 2018 v 17:54

Setkání Lego klubu 7. prosince od 17 ve sboru Církve bratrské Jižní Město.

Do Juklíku na pyžamkovou párty

3. prosince 2018 v 08:30

Potřebujete v klidu zabalit vánoční dárky, dozdobit perníčky bez asistence malých pomocníků nebo si prostě jenom užít trochu klidu pro sebe? Pošlete svoje ratolesti od 7. do 8. prosince na Pyžamkovou párty v Juklíku v Praze 5.

Dětská sauna v Perníkové chaloupce přichází s novinkou, děti si poslechnou pohádky

3. prosince 2018 v 07:51

Aquapalace Praha spouští novinku pro rodiny s dětmi. V Perníkové chaloupce, která byla vůbec první saunou v České republice určenou speciálně nejmenším, jsou dětem každou sobotu a neděli předčítány pohádky. Krom kouzelných příběhů se v příjemně vyhřátém prostoru a hravou formou dozvědí, proč je...

Galerie Harfa mění jeviště za kluziště

29. listopadu 2018 v 17:42

Veřejné bruslení probíhá každý den odpoledne, a pokud nemáte brusle, rádi vám je v Harfě zapůjčí. Bruslící sezóna na Harfě začíná už 29. listopadu. 

Náměstí Míru bude zítra patřit dětem, ozdobí stromečky

29. listopadu 2018 v 11:51

Soutěž základních a mateřských škol Prahy 2 o nejkrásnější vánoční stromek začne zítra v 9:30 hodin. Děti na severozápadním okraji náměstí Míru, naproti budově ÚMČ Praha 2 ozdobí stromky, které zůstanou na náměstí až do Štědrého dne.

Broučci architekta Zdeňka Podhůrského

27. listopadu 2018 v 08:31

Do 3. března 2019 je v prostorách Ctěnického zámku k vidění výstava Broučci architekta Zdeňka Podhůrského.

MuzeuM Market na Florenci zdarma

27. listopadu 2018 v 08:23

Muzeum hlavního města Prahy pořádá 1. prosince v hlavní budově muzea tradiční předvánoční MuzeuM Market. Návštěvníci se mohou těšit na bohatý program, pro děti budou připravena divadelní představení s vánoční tématikou. Děti i dospělí si budou moci vyrobit vánoční ozdoby ve výtvarných dílnách....

Přednáška s Policií ČR pro rodiče a děti

24. listopadu 2018 v 08:06

Přednáška s Policií ČR pro rodiče a děti od 3 do 6 let se koná v pondělí 26. listopadu od 15 do 16 hodin v Dětském klub Ďáblík, Taussigova 1172/1, Praha 8 – Kobylisy.

Mateřská škola Semínko je Skutečně zdravá škola

22. listopadu 2018 v 08:01

Mateřská škola Semínko v Toulcově dvoře z Prahy jako první škola v České republice splnila všechna kritéria v bronzové, stříbrné i zlaté úrovni programu Skutečně zdravá škola a stává se pomyslnou „vzorovou školou“ a „příkladem dobré praxe“.

Další články
Nahoru