dnes
Pátek - polojasno
5°C
zítra
Sobota - zatazeno
3°C
pozítří
Neděle - skorojasno
2°C
Do projektu Linka bezpečí ve vaší třídě se zapojí i pražské základní školy
Žáci ve věku od 7 do 15 let se v rámci dvouhodinového vyučovacího bloku seznamují s možnými způsoby řešení náročných životních situací. Foto: archiv LB

Do projektu Linka bezpečí ve vaší třídě se zapojí i pražské základní školy

Linka bezpečí obnovila projekt „Linka bezpečí ve vaší třídě", který formou kurzů pořádaných na základních školách po celé České republice pomáhá dětem hledat řešení krizových situací v interaktivní podobě na předem vybrané téma.

Projekt probíhá v interaktivních a zážitkově koncipovaných blocích na předem vybrané téma s odborníky, se kterými se děti učí řešit krizové situace a hledat řešení. Obsah kurzu si volí třída sama z nabídky témat, která se týkají bezpečnosti na internetu, vztahů, dospívání nebo tíživých situací. Jednotlivé bloky tak mohou vycházet z aktuálních potřeb dětí.

„Nejvíce mají děti zájem o tematické bloky – Láska a Odlišnosti, Když se nedaří a On-line bezpečí," informuje Táňa Mančíková, lektorka kurzů.

300 pražských škol s více než 100 000 dětmi

Blok je veden dvojicí lektorů, kteří s nadšením vyrážejí za žáky přímo do školních lavic. „Kurzů mohou využít všechny státní i soukromé základní školy, kterých v Praze evidujeme přibližně 300,“ sděluje Peter Porubský, vedoucí Linky bezpečí. Podle Českého statistického úřadu se tak jedná o více než 100 000 dětí ve věku od 7 do 15 let, které se mohou zapojit.

Tito žáci se v rámci dvouhodinového vyučovacího bloku seznamují s možnými způsoby řešení náročných životních situací v bezpečném prostředí. Využívají své vlastní zkušenosti nebo zkušenosti osob z blízkého okolí.

Psycholožka Lucie Bukovská upozorňuje: „Pro zdravý psychický vývoj člověka je důležité, aby děti získávaly zkušenosti, jak rozpoznat nestandardní situaci nebo krizi a uměly s nimi zacházet. Dobrá reakce v těchto chvílích může dítě ochránit před závažným ohrožením, jako je zneužití, vydírání či psychické týrání.“

Rok 2017 čeká na přihlášky

Linka bezpečí nabízí kurzy „Linka bezpečí ve vaší třídě" školám už od roku 2012. „Za dobu trvání projektu se jej zúčastnilo 80 škol a více než 3 000 dětí, vždy jsme obdrželi pozitivní ohlasy. V roce 2017 se děti z 10 škol naučí řešit krizovou situaci ve 22 blocích a věříme, že se další školy ještě přihlásí,“ dodává Porubský. Navíc jsou žáci informováni o odborných službách Linky bezpečí, která je jim zdarma k dispozici při řešení jakýchkoli otázek na telefonním čísle 116 111, e-mailu i chatu.

Školy se mohou do projektu hlásit pomocí jednoduchého formuláře, který najdou na http://spolek.linkabezpeci.cz/pro-skoly/.


Děti, které navrhly hřiště, přišly na radnici

13. prosince 2017 v 07:24

Minulý týden zastupitelstvo MČ Prahy 10 přivítalo žáky ze Základní škola Karla Čapka, kteří se aktivně zapojili do participativního rozpočtu. Navrhli vznik workoutového hřiště V Heroldových sadech, veřejnost jejich návrh odhlasovala. Dnes je hřiště již několik měsíců úspěšně...

Dětem nestačí jen předčítat. Příběhy je musíme naučit vnímat a přemýšlet o nich

6. prosince 2017 ve 13:24

Předčítání s porozuměním je aktivita podporující čtenářskou pregramotnost. Je to interaktivní proces, při kterém je potřeba posluchače vtáhnout do děje. Dítě by mělo mít prostor pro vlastní komentář k obrázkům, mělo by se naučit odpovídat na otázky týkající se textu, interpretovat děj a formulovat...

Čertovské řádění a vánoční tvoření v Monkey´s Gym

9. listopadu 2017 v 09:30

Umějí čert, Mikuláš a anděl sportovat? Že nevíte? Tak se přijďte 3. prosince odpoledne podívat do dětského centra Monkey´s Gym na Zábavné čertování, které je spojené i s vánočním tvořením pro děti i rodiče. Po celé odpoledne bude o zábavu postaráno.

Yelloween přiláká do Žlutých lázní pražská strašidla

25. října 2017 ve 13:26

Areál Žluté lázně se stane v neděli 29. října cílem všech strašidel. Malé i velké příšery čeká od 12 do 19 hodin zábavné odpoledne, kde nebude chybět strašidelná show, stezka odvahy, dlabání dýní, opékání špekáčků a mnoho dalších zajímavostí. Vstup do areálu je...

Hřiště v Masné má nový povrch, skákacího panáka i pískoviště. Zdi zdobí krásná malba

24. října 2017 v 11:55

V Praze 1 se pro všechny děti otevřelo nové dětské hřiště v Masné. Jeho rekonstrukce trvala dva měsíce. Nyní plně slouží potřebám rodičů a dětí z Prahy 1. Hřiště má nyní kompletně nový povrch v rámci, kterého byla vytvořena řada herních obrazců, jako je například skákací panák, twister...

Zábavné sportovní odpoledne s opičkou Lolou

12. října 2017 v 17:10

Přijďte si spolu s opičkou Lolou užít v neděli 29. října zábavné odpoledne plné sportování a tancování do tělocvičny Monkey´s Gym a obchodního centra Harfa.

Další články
Nahoru