Do projektu Corrency se v Praze 14 zapojilo pět desítek podnikatelů
17. července 2023 19:16
Poslední možnost využít přidělené kredity měli lidé 30. června. Utrácet je mohli v devětačtyřiceti místních, do projektu zaregistrovaných) provozoven. Jednalo se o malé a střední podnikatelé a poskytovatele služeb.
„Prvních 1000 registrovaných občanů mělo možnost čerpat až tisícikorunový příspěvek na útratu u podobně registrovaných obchodníků s provozovnou na území městské části. Do projektu jsme se zapojili proto, abychom podpořili jak koupěschopnost místních obyvatel, tak ekonomickou kondici lokálních obchodníků a provozovatelů služeb,“ řekl starosta Prahy 14 Jiří Zajac (ODS).
Podrobné informace k projektu jsou uvedeny na webu praha14.corrency.cz. Registrační systém pro obchodníky i obyvatele byl otevřen 1. dubna 2023. Své kredity (correnty) mohli lidé utrácet během letošního května a června – za svého zaplatili polovinu ceny zboží či služby, druhou za ně uhradila městská část. Z celkové částky jeden milion korun, kterou radnice na projekt vyčlenila, lidé vyčerpali 751 tisíc korun.
„Přestože ne všichni registrovaní občané ve finále všechny své kredity využili – což je samozřejmě škoda, protože svou nevyužitou registrací zablokovali možnost zapojení dalších obyvatel, považuji projekt za úspěšný. Podnikatelům jsme dali příležitost zvýšit své tržby i počet zákazníků. A přesně to bylo od začátku naším záměrem. Na podnikatelský sektor těžce dopadla covidová i energetická krize. Podporu malých a středních podniků považuji za důležitý krok pro obnovu zdravě fungující místní ekonomiky. Zásadní byla v tomto projektu i participace veřejnosti. Nebyli jsme to my na radnici, kdo by rozhodoval o tom, koho podpoří. Občané si sami vybrali, kde své peníze a bonusové kredity poskytnuté městskou částí utratí,“ pokračoval starosta Zajac.
Mezi nejčastěji navštěvované podniky patřily prodejny dětské obuvi, restaurace či kavárny. Dále lidé mířili i do obchodů s krmivem a potřebami pro zvířata, obchodů se zdravou výživou nebo třeba do masážních salonů.
„Lidé ze svého u obchodníků v součtu utratili o 147 tisíc korun více, než utratila městská část. Celková podpora podnikatelů, tedy součet prostředků poskytnutých radnicí a částka, kterou v rámci projektu vynaložili občané, činila 1 649 000 korun. Je to dobrá zpráva. Znamená to, že v řadě případů byli občané ochotni za zboží a služby sami zaplatit více než tisíc korun, což byla minimální finanční spoluúčast při vyčerpání celého bonusu od radnice. I tento cíl projektu – podpořit lokální ekonomiku současně ‚z druhé strany‘, tj. nad rámec emise radnicí vyčleněného příspěvku, byl tak naplněn,“ upozornil starosta.
Registrovaný občan musel být starší 18 let. Platba u obchodníka probíhala unikátní formou. Každý zapojený obyvatel městské časti získal pomyslnou elektronickou correntovou peněženku. K platbě potřeboval jen občanský průkaz, nebo kód z SMS ve svém mobilním telefonu. Projekt Corrency nekladl technické nároky ani na obchodníky. Ti si také vystačili pouze s SMS, využít mohli i jednoduché webové rozhraní.
Projekt vznikl během hackathonu Hack the Crisis v roce 2019. Získal záštitu Hospodářské komory, e-governmentu Ministerstva vnitra a Asociace malých a středních podniků a živnostníků a podporu Ministerstva průmyslu a obchodu. Systém Corrency se zaměřuje na podporu místních obchodníků a podnikatelů a přináší novou možnost pro efektivnější využití veřejných financí. Kromě toho se také snaží podpořit udržitelný rozvoj regionů a zvýšit angažovanost místních komunit.