Dnes Neděle - skorojasno 21°C
Zítra Pondělí - skorojasno 25°C
Neděle 1. 10. 2023
Svátek má Igor
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Do projektu Corrency se v Praze 14 zapojilo pět desítek podnikatelů
Lidé mohli correnty využívat například v prodejnách potravin. Foto: praha14.corrency.cz

Do projektu Corrency se v Praze 14 zapojilo pět desítek podnikatelů

Nový účes, masáže, dětská obuv, zdravé potraviny, káva, fitness lekce či dobrý oběd. Nejen na to mohli občané Prahy 14 čerpat příspěvek, který jim radnice poskytla v rámci systému Corrency – projektu zaměřeného na podporu lokální ekonomiky.

Poslední možnost využít přidělené kredity měli lidé 30. června. Utrácet je mohli v devětačtyřiceti místních, do projektu zaregistrovaných) provozoven. Jednalo se o malé a střední podnikatelé a poskytovatele služeb.

„Prvních 1000 registrovaných občanů mělo možnost čerpat až tisícikorunový příspěvek na útratu u podobně registrovaných obchodníků s provozovnou na území městské části. Do projektu jsme se zapojili proto, abychom podpořili jak koupěschopnost místních obyvatel, tak ekonomickou kondici lokálních obchodníků a provozovatelů služeb,“ řekl starosta Prahy 14 Jiří Zajac (ODS).

Podrobné informace k projektu jsou uvedeny na webu praha14.corrency.cz. Registrační systém pro obchodníky i obyvatele byl otevřen 1. dubna 2023. Své kredity (correnty) mohli lidé utrácet během letošního května a června – za svého zaplatili polovinu ceny zboží či služby, druhou za ně uhradila městská část. Z celkové částky jeden milion korun, kterou radnice na projekt vyčlenila, lidé vyčerpali 751 tisíc korun.

„Přestože ne všichni registrovaní občané ve finále všechny své kredity využili – což je samozřejmě škoda, protože svou nevyužitou registrací zablokovali možnost zapojení dalších obyvatel, považuji projekt za úspěšný. Podnikatelům jsme dali příležitost zvýšit své tržby i počet zákazníků. A přesně to bylo od začátku naším záměrem. Na podnikatelský sektor těžce dopadla covidová i energetická krize. Podporu malých a středních podniků považuji za důležitý krok pro obnovu zdravě fungující místní ekonomiky. Zásadní byla v tomto projektu i participace veřejnosti. Nebyli jsme to my na radnici, kdo by rozhodoval o tom, koho podpoří. Občané si sami vybrali, kde své peníze a bonusové kredity poskytnuté městskou částí utratí,“ pokračoval starosta Zajac.

Mezi nejčastěji navštěvované podniky patřily prodejny dětské obuvi, restaurace či kavárny. Dále lidé mířili i do obchodů s krmivem a potřebami pro zvířata, obchodů se zdravou výživou nebo třeba do masážních salonů.

„Lidé ze svého u obchodníků v součtu utratili o 147 tisíc korun více, než utratila městská část. Celková podpora podnikatelů, tedy součet prostředků poskytnutých radnicí a částka, kterou v rámci projektu vynaložili občané, činila 1 649 000 korun. Je to dobrá zpráva. Znamená to, že v řadě případů byli občané ochotni za zboží a služby sami zaplatit více než tisíc korun, což byla minimální finanční spoluúčast při vyčerpání celého bonusu od radnice. I tento cíl projektu – podpořit lokální ekonomiku současně ‚z druhé strany‘, tj. nad rámec emise radnicí vyčleněného příspěvku, byl tak naplněn,“ upozornil starosta.

Registrovaný občan musel být starší 18 let. Platba u obchodníka probíhala unikátní formou. Každý zapojený obyvatel městské časti získal pomyslnou elektronickou correntovou peněženku. K platbě potřeboval jen občanský průkaz, nebo kód z SMS ve svém mobilním telefonu. Projekt Corrency nekladl technické nároky ani na obchodníky. Ti si také vystačili pouze s SMS, využít mohli i jednoduché webové rozhraní.

Projekt vznikl během hackathonu Hack the Crisis v roce 2019. Získal záštitu Hospodářské komory, e-governmentu Ministerstva vnitra a Asociace malých a středních podniků a živnostníků a podporu Ministerstva průmyslu a obchodu. Systém Corrency se zaměřuje na podporu místních obchodníků a podnikatelů a přináší novou možnost pro efektivnější využití veřejných financí. Kromě toho se také snaží podpořit udržitelný rozvoj regionů a zvýšit angažovanost místních komunit.


Autor: Alo

Zoo Praha slavila, první mládě Rezervace Dja dostalo jméno Zulu

29. září 2023 v 07:21

Zoo Praha ve čtvrtek celodenním programem pro návštěvníky oslavila 92. výročí svého otevření. Jubilejní slavnost se letos nesla v duchu kulatých výročí tradičně chovaných druhů zvířat – 60 let goril a 90 let slonů či hrochů – ale také s nimi spojených pavilonů: rok otevřené Rezervace Dja a přesně...

Praha 1 spouští pilotní fázi antigraffiti programu

28. září 2023 v 10:26

Radní první městské části vybrali tento týden nejvhodnější nabídku ohledně smývání a překrývání graffiti na území a majetku Prahy 1. Rámcová smlouva by měla zajistit odstraňování graffiti na majetku Prahy 1. Za předpokladu, že bude tento antigraffiti program fungovat dle očekávání, městská část by...

Během Vánoc budou uzavřeny mateřské školy v Praze 4

28. září 2023 v 09:54

Ve dnech 23. prosince 2023 až 2. ledna 2024 dojde k přerušení provozu ve všech mateřských školách zřizovaných radnicí Prahy 4.

Uznávaný ekonom Frank z Cornell University bude přednášet na ČVUT v Praze

28. září 2023 v 07:28

České vysoké učení technické v Praze zve na přednášku Roberta H. Franka z Cornell University. Tento spoluautor knihy „Principles of Economics“ – druhým je Dr. B. S. Bernanke, nositel Nobelovy ceny za ekonomii za rok 2022 – vystoupí v pondělí 16. října od 14:30 hodin na půdě Fakulty...

V pátek bude na Magistrátu hlavního města Prahy omezen provoz

27. září 2023 ve 13:46

V pátek 29. září budou z důvodu provozních úspor uzavřena některá pracoviště Magistrátu hlavního města Prahy.

Další články
Nahoru