Dnes Sobota - prehanky-dest 20°C
Zítra Neděle - prehanky-dest 22°C
Sobota 25. 5. 2024
Svátek má Viola
Pražské drby
Co se v Praze povídá
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Do projektu Corrency se v Praze 14 zapojilo pět desítek podnikatelů
Lidé mohli correnty využívat například v prodejnách potravin. Foto: praha14.corrency.cz

Do projektu Corrency se v Praze 14 zapojilo pět desítek podnikatelů

Nový účes, masáže, dětská obuv, zdravé potraviny, káva, fitness lekce či dobrý oběd. Nejen na to mohli občané Prahy 14 čerpat příspěvek, který jim radnice poskytla v rámci systému Corrency – projektu zaměřeného na podporu lokální ekonomiky.

Poslední možnost využít přidělené kredity měli lidé 30. června. Utrácet je mohli v devětačtyřiceti místních, do projektu zaregistrovaných) provozoven. Jednalo se o malé a střední podnikatelé a poskytovatele služeb.

„Prvních 1000 registrovaných občanů mělo možnost čerpat až tisícikorunový příspěvek na útratu u podobně registrovaných obchodníků s provozovnou na území městské části. Do projektu jsme se zapojili proto, abychom podpořili jak koupěschopnost místních obyvatel, tak ekonomickou kondici lokálních obchodníků a provozovatelů služeb,“ řekl starosta Prahy 14 Jiří Zajac (ODS).

Podrobné informace k projektu jsou uvedeny na webu praha14.corrency.cz. Registrační systém pro obchodníky i obyvatele byl otevřen 1. dubna 2023. Své kredity (correnty) mohli lidé utrácet během letošního května a června – za svého zaplatili polovinu ceny zboží či služby, druhou za ně uhradila městská část. Z celkové částky jeden milion korun, kterou radnice na projekt vyčlenila, lidé vyčerpali 751 tisíc korun.

„Přestože ne všichni registrovaní občané ve finále všechny své kredity využili – což je samozřejmě škoda, protože svou nevyužitou registrací zablokovali možnost zapojení dalších obyvatel, považuji projekt za úspěšný. Podnikatelům jsme dali příležitost zvýšit své tržby i počet zákazníků. A přesně to bylo od začátku naším záměrem. Na podnikatelský sektor těžce dopadla covidová i energetická krize. Podporu malých a středních podniků považuji za důležitý krok pro obnovu zdravě fungující místní ekonomiky. Zásadní byla v tomto projektu i participace veřejnosti. Nebyli jsme to my na radnici, kdo by rozhodoval o tom, koho podpoří. Občané si sami vybrali, kde své peníze a bonusové kredity poskytnuté městskou částí utratí,“ pokračoval starosta Zajac.

Mezi nejčastěji navštěvované podniky patřily prodejny dětské obuvi, restaurace či kavárny. Dále lidé mířili i do obchodů s krmivem a potřebami pro zvířata, obchodů se zdravou výživou nebo třeba do masážních salonů.

„Lidé ze svého u obchodníků v součtu utratili o 147 tisíc korun více, než utratila městská část. Celková podpora podnikatelů, tedy součet prostředků poskytnutých radnicí a částka, kterou v rámci projektu vynaložili občané, činila 1 649 000 korun. Je to dobrá zpráva. Znamená to, že v řadě případů byli občané ochotni za zboží a služby sami zaplatit více než tisíc korun, což byla minimální finanční spoluúčast při vyčerpání celého bonusu od radnice. I tento cíl projektu – podpořit lokální ekonomiku současně ‚z druhé strany‘, tj. nad rámec emise radnicí vyčleněného příspěvku, byl tak naplněn,“ upozornil starosta.

Registrovaný občan musel být starší 18 let. Platba u obchodníka probíhala unikátní formou. Každý zapojený obyvatel městské časti získal pomyslnou elektronickou correntovou peněženku. K platbě potřeboval jen občanský průkaz, nebo kód z SMS ve svém mobilním telefonu. Projekt Corrency nekladl technické nároky ani na obchodníky. Ti si také vystačili pouze s SMS, využít mohli i jednoduché webové rozhraní.

Projekt vznikl během hackathonu Hack the Crisis v roce 2019. Získal záštitu Hospodářské komory, e-governmentu Ministerstva vnitra a Asociace malých a středních podniků a živnostníků a podporu Ministerstva průmyslu a obchodu. Systém Corrency se zaměřuje na podporu místních obchodníků a podnikatelů a přináší novou možnost pro efektivnější využití veřejných financí. Kromě toho se také snaží podpořit udržitelný rozvoj regionů a zvýšit angažovanost místních komunit.


Autor: Alo

Střet vlaku s lokomotivou u hlavního nádraží způsobil velkou škodu

Včera ve 22:43

Škodu za více než 100 milionů korun v pátek dopoledne střet osobního vlaku s posunovací lokomotivou na pražském hlavním nádraží. Záchranáři ošetřili tři lidi, kteří utrpěli šok a odřeniny. Podle původních odhadů měla být materiální škoda výrazně nižší, mluvčí Drážní inspekce Martin Drápal ale...

Zemřel herec a režisér Jan Kačer

Včera v 17:10

V pátek dopoledne zemřel herec a režisér Jan Kačer, bylo mu 87 let. ČTK to oznámila jeho dcera Adéla Kubačáková. Byl ikonou nové vlny československého filmu a stál u zrodu pražského Činoherního klubu. Prosadil se jako divadelní režisér, režíroval například v Divadle na Vinohradech nebo v Národním...

První mikrocertifikátový kurz na Fakultě stavební ČVUT má 27 absolventů

22. května 2024 ve 22:46

První mikrocertifikátový kurz pořádaný Fakultou stavební Českého vysokého učení technického v Praze úspěšně završilo 27 zájemců. V dvousemestrálním kurzu celoživotního vzdělávání „Technická zařízení budov pro energeticky efektivní a zdravé budovy“ se věnovali tématu řešení technických systémů...

Další články
Nahoru