Dnes Pátek - obcasny-dest 12°C
Zítra Sobota - oblacno 13°C
Pátek 11. 10. 2024
Svátek má Andrej
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Pro inzerenty
Inzercí na serveru www.prazskypatriot.cz cílíte na pražské zákazníky
Do projektu Corrency se v Praze 14 zapojilo pět desítek podnikatelů
Lidé mohli correnty využívat například v prodejnách potravin. Foto: praha14.corrency.cz

Do projektu Corrency se v Praze 14 zapojilo pět desítek podnikatelů

Nový účes, masáže, dětská obuv, zdravé potraviny, káva, fitness lekce či dobrý oběd. Nejen na to mohli občané Prahy 14 čerpat příspěvek, který jim radnice poskytla v rámci systému Corrency – projektu zaměřeného na podporu lokální ekonomiky.

Poslední možnost využít přidělené kredity měli lidé 30. června. Utrácet je mohli v devětačtyřiceti místních, do projektu zaregistrovaných) provozoven. Jednalo se o malé a střední podnikatelé a poskytovatele služeb.

„Prvních 1000 registrovaných občanů mělo možnost čerpat až tisícikorunový příspěvek na útratu u podobně registrovaných obchodníků s provozovnou na území městské části. Do projektu jsme se zapojili proto, abychom podpořili jak koupěschopnost místních obyvatel, tak ekonomickou kondici lokálních obchodníků a provozovatelů služeb,“ řekl starosta Prahy 14 Jiří Zajac (ODS).

Podrobné informace k projektu jsou uvedeny na webu praha14.corrency.cz. Registrační systém pro obchodníky i obyvatele byl otevřen 1. dubna 2023. Své kredity (correnty) mohli lidé utrácet během letošního května a června – za svého zaplatili polovinu ceny zboží či služby, druhou za ně uhradila městská část. Z celkové částky jeden milion korun, kterou radnice na projekt vyčlenila, lidé vyčerpali 751 tisíc korun.

„Přestože ne všichni registrovaní občané ve finále všechny své kredity využili – což je samozřejmě škoda, protože svou nevyužitou registrací zablokovali možnost zapojení dalších obyvatel, považuji projekt za úspěšný. Podnikatelům jsme dali příležitost zvýšit své tržby i počet zákazníků. A přesně to bylo od začátku naším záměrem. Na podnikatelský sektor těžce dopadla covidová i energetická krize. Podporu malých a středních podniků považuji za důležitý krok pro obnovu zdravě fungující místní ekonomiky. Zásadní byla v tomto projektu i participace veřejnosti. Nebyli jsme to my na radnici, kdo by rozhodoval o tom, koho podpoří. Občané si sami vybrali, kde své peníze a bonusové kredity poskytnuté městskou částí utratí,“ pokračoval starosta Zajac.

Mezi nejčastěji navštěvované podniky patřily prodejny dětské obuvi, restaurace či kavárny. Dále lidé mířili i do obchodů s krmivem a potřebami pro zvířata, obchodů se zdravou výživou nebo třeba do masážních salonů.

„Lidé ze svého u obchodníků v součtu utratili o 147 tisíc korun více, než utratila městská část. Celková podpora podnikatelů, tedy součet prostředků poskytnutých radnicí a částka, kterou v rámci projektu vynaložili občané, činila 1 649 000 korun. Je to dobrá zpráva. Znamená to, že v řadě případů byli občané ochotni za zboží a služby sami zaplatit více než tisíc korun, což byla minimální finanční spoluúčast při vyčerpání celého bonusu od radnice. I tento cíl projektu – podpořit lokální ekonomiku současně ‚z druhé strany‘, tj. nad rámec emise radnicí vyčleněného příspěvku, byl tak naplněn,“ upozornil starosta.

Registrovaný občan musel být starší 18 let. Platba u obchodníka probíhala unikátní formou. Každý zapojený obyvatel městské časti získal pomyslnou elektronickou correntovou peněženku. K platbě potřeboval jen občanský průkaz, nebo kód z SMS ve svém mobilním telefonu. Projekt Corrency nekladl technické nároky ani na obchodníky. Ti si také vystačili pouze s SMS, využít mohli i jednoduché webové rozhraní.

Projekt vznikl během hackathonu Hack the Crisis v roce 2019. Získal záštitu Hospodářské komory, e-governmentu Ministerstva vnitra a Asociace malých a středních podniků a živnostníků a podporu Ministerstva průmyslu a obchodu. Systém Corrency se zaměřuje na podporu místních obchodníků a podnikatelů a přináší novou možnost pro efektivnější využití veřejných financí. Kromě toho se také snaží podpořit udržitelný rozvoj regionů a zvýšit angažovanost místních komunit.


Autor: Alo

Společnost Trade Centre Praha spustila dashboard veřejných zakázek na webu Prahy

Dnes v 08:49

Trade Centre Praha, a.s. (TCP), městská společnost spravující majetek hlavního města, oznámila spuštění veřejně přístupného Dashboardu veřejných zakázek. Tento nástroj je k dispozici na webových stránkách města Prahy a nabízí přehledné, interaktivní vizualizace všech veřejných zakázek, které TCP...

Pochozí zóna u metra Háje dostane nové sítě proti holubům, investorem bude THMP

Včera ve 14:11

Obyvatele Prahy 11 dlouhodobě trápí množství holubů, kteří se zabydlují v blízkém okolí metra Háje a znečišťují jeho okolí. V místech pochozí zóny je situace řešena pomocí nainstalovaných ochranných hrotů a sítí proti ptactvu, ty jsou však po delší době použití proděravělé a na lampách veřejného...

Americký velvyslanec ocenil pražské profesionální hasiče

9. října 2024 v 07:48

Ředitel pražských hasičů brigádní generál Luděk Prudil a náměstek pro IZS plk. Jaromír Piesh se setkali s americkým velvyslancem Bijanem Sabetem, který poděkoval pražským profesionálním hasičům za dosavadní spolupráci.

Seminář k plánům udržitelné městské mobility se koná na Staroměstské radnici

9. října 2024 v 07:40

Praha ve středu a ve čtvrtek 9. a 10. října hostí v Sálu architektů na Staroměstské radnici školení zaměřené na plány udržitelné městské mobility (SUMP-Sustainable Urban Mobility Plan). Akce se koná za podpory hlavního města, protože může pomoci s efektivním zaváděním opatření aktualizovaného...

Další články
Nahoru