Dnes Sobota - oblacno 9°C
Zítra Neděle - zatazeno 4°C
Sobota 26. 11. 2022
Svátek má Artur
Advent v Praze
Tipy na adventní akce v metropoli
Do programu podpory lokální ekonomiky Corrency se v Praze 1 zapojilo už přes tisíc lidí
Radnice Prahy 1 sídlí ve Vodičkově ulici. Foto: Jan Puci

Do programu podpory lokální ekonomiky Corrency se v Praze 1 zapojilo už přes tisíc lidí

V Praze 1 se zatím 1156 obyvatel a 155 tamních provozoven zapojilo do programu podpory lokální ekonomiky Corrency. Ten spustila městská část minulý měsíc a zkušebně potrvá do konce června. Spočívá v tom, že zájemci dostanou od radnice zadarmo 1000 takzvaných correntů, z nichž každý má u zapojených obchodníků hodnotu jedné koruny. Při nákupu je lidé mohou použít na polovinu útraty, zbytek uhradí ze svého. Zástupci vedení Prahy 1 dnes na tiskové konferenci uvedli, že by v programu rádi pokračovali.

„Program podpory podnikání se podařilo rozjet, tento sektor poslední roky kvůli pandemii trpěl. Projekt zacílí nejen na podnikatele, ale i na občany. V první zkušební fázi jsme se rozhodli investovat dva miliony korun, takže na correnty můžou dosáhnout až dva tisíce našich obyvatel. Myslím, že do konce června jich tolik bude,“ uvedl starosta Prahy 1 Petr Hejma (STAN). 

Podle radního první městské části Karla Grabeina Procházky (ANO) byl projekt, do kterého se mohou zapojit obyvatelé Prahy 1 starší patnácti let, dobře načasován. V této době totiž potřebují podporu po covidové pandemii nejen podnikatelé, ale s rostoucími životními náklady a rostoucí inflací i obyvatelé.

„V dalších fázích bychom rádi zacílili na konkrétní skupiny obyvatel. Třeba spousta rodin bude míst problém dovolit si platit kroužky a dalších volnočasové aktivity svých dětí, nebo třeba školní pomůcky. A problémy mohou mít kvůli zdražujícím nákladům na život i senioři,“ řekl radní, podle kterého by se mohlo stihnout tímto programem podpořit nutné výdaje rodin na začátku školního roku. 

Ředitel Corrency a bývalý pražský zastupitel za ANO Petr Stuchlík dnes řekl, že program využívají především lidé, aby si zajistili běžné životní potřeby, jako například potraviny.

Podle něj program běží i v Praze18, kde se radnice jeho prostřednictvím rozhodla podpořit především podniky, které nabízí sportovní vyžití obyvatel. V městské části na severu Prahy se mohlo do programu Corrency zapojit 1000 lidí a tento limit byl podle Stuchlíka již téměř vyčerpán.

V Česku program využívá zhruba patnáct samospráv, jedná se o rozšíření do Německa, uvedl Stuchlík. „Očekávám rozmach na podzim po volbách, některé municipality se totiž nyní obávají, že by mohly být obviňovány opozicí, že si přes Corrency kupují hlasy voličů. To je samozřejmě nesmysl, ale v rámci politického boje by to mohl někdo takto vysvětlovat,“ řekl Stuchlík.


Autor: Jan Puci

Anketa Prahy 5: Vyjádřete se k veřejnému prostranství, bezpečnosti a dopravě

Včera v 07:01

Praha 5 spustila anketu, která by měla doplnit strategický dokument s názvem „Strukturální plán Prahy 5“ o náměty občanů. Anketu můžete vyplnit do 6. ledna 2023. Výsledky budou zveřejněny v průběhu jara téhož roku.

První místo v Národní ceně kvality ČR za rok 2022 pro Prahu 13

24. listopadu 2022 ve 14:28

Tajemník městské části Praha 13 Jaroslav Mareš převzal ocenění za první místo v Národní ceně kvality České republiky za rok 2022 v programu EXCELENCE. Úřad navázal na úspěchy z posledních let a je jediným oceněným z řad městských částí, obcí a městských úřadů v ČR, který si postupně odnesl hlavní...

Technologie hlavního města Prahy získala licenci pro obchod s energiemi

24. listopadu 2022 ve 12:49

Energetický regulační úřad udělil městské společnosti Technologie hlavního města Prahy (THMP) na dobu 5 let licenci pro obchod s elektřinou a plynem. Primární motivací THMP stát se licencovaným obchodníkem je stabilní zajištění energií pro veřejné osvětlení a pro další technologické celky, které...

V Praze 11 zasedne Komise pro likvidaci majetku

24. listopadu 2022 v 07:02

Jednání komise pro likvidaci majetku v Praze 11 je veřejné a bude se konat v pondělí 28. listopadu od 9 hodin.

Další články
Nahoru