Dnes Neděle - jasno 22°C
Zítra Pondělí - skorojasno 23°C
Neděle 28. 5. 2023
Svátek má Vilém
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Do programu podpory lokální ekonomiky Corrency se v Praze 1 zapojilo už přes tisíc lidí
Radnice Prahy 1 sídlí ve Vodičkově ulici. Foto: Jan Puci

Do programu podpory lokální ekonomiky Corrency se v Praze 1 zapojilo už přes tisíc lidí

V Praze 1 se zatím 1156 obyvatel a 155 tamních provozoven zapojilo do programu podpory lokální ekonomiky Corrency. Ten spustila městská část minulý měsíc a zkušebně potrvá do konce června. Spočívá v tom, že zájemci dostanou od radnice zadarmo 1000 takzvaných correntů, z nichž každý má u zapojených obchodníků hodnotu jedné koruny. Při nákupu je lidé mohou použít na polovinu útraty, zbytek uhradí ze svého. Zástupci vedení Prahy 1 dnes na tiskové konferenci uvedli, že by v programu rádi pokračovali.

„Program podpory podnikání se podařilo rozjet, tento sektor poslední roky kvůli pandemii trpěl. Projekt zacílí nejen na podnikatele, ale i na občany. V první zkušební fázi jsme se rozhodli investovat dva miliony korun, takže na correnty můžou dosáhnout až dva tisíce našich obyvatel. Myslím, že do konce června jich tolik bude,“ uvedl starosta Prahy 1 Petr Hejma (STAN). 

Podle radního první městské části Karla Grabeina Procházky (ANO) byl projekt, do kterého se mohou zapojit obyvatelé Prahy 1 starší patnácti let, dobře načasován. V této době totiž potřebují podporu po covidové pandemii nejen podnikatelé, ale s rostoucími životními náklady a rostoucí inflací i obyvatelé.

„V dalších fázích bychom rádi zacílili na konkrétní skupiny obyvatel. Třeba spousta rodin bude míst problém dovolit si platit kroužky a dalších volnočasové aktivity svých dětí, nebo třeba školní pomůcky. A problémy mohou mít kvůli zdražujícím nákladům na život i senioři,“ řekl radní, podle kterého by se mohlo stihnout tímto programem podpořit nutné výdaje rodin na začátku školního roku. 

Ředitel Corrency a bývalý pražský zastupitel za ANO Petr Stuchlík dnes řekl, že program využívají především lidé, aby si zajistili běžné životní potřeby, jako například potraviny.

Podle něj program běží i v Praze18, kde se radnice jeho prostřednictvím rozhodla podpořit především podniky, které nabízí sportovní vyžití obyvatel. V městské části na severu Prahy se mohlo do programu Corrency zapojit 1000 lidí a tento limit byl podle Stuchlíka již téměř vyčerpán.

V Česku program využívá zhruba patnáct samospráv, jedná se o rozšíření do Německa, uvedl Stuchlík. „Očekávám rozmach na podzim po volbách, některé municipality se totiž nyní obávají, že by mohly být obviňovány opozicí, že si přes Corrency kupují hlasy voličů. To je samozřejmě nesmysl, ale v rámci politického boje by to mohl někdo takto vysvětlovat,“ řekl Stuchlík.


Autor: Jan Puci

V Praze 11 zasedne kontrolní výbor, radnice zveřejnila program

25. května 2023 v 10:44 | Aktualizováno 24. května 2023, 10:44

Jednání kontrolního výboru jedenácté městské části je veřejné, koná se ve středu dne 31. května od 17 hodin v zasedací místnosti Vidimova v budově Úřadu MČ Praha 11.

Na protidrogové programy ve školách dá Praha 18 letos 75 tisíc korun

25. května 2023 v 08:37

V rámci primární protidrogové prevence osmnáctá městská část podporuje jednotlivé školy příspěvky na protidrogové programy podle individuálního výběru základními nebo mateřskými školami. Pro letošní rok je v rozpočtu počítáno s částkou 75 tisíc korun. Informovala o tom místostarostka Prahy...

Sirotčinec v Kongu z ČVUT slaví světový úspěch

24. května 2023 v 08:08

Soutěžní návrh vzniklý na Projektovém maratonu se úspěšně prosadil ve 43. ročníku prestižní architektonické soutěže World Architecture Award. V každém ročníku se vybírají nejlepší z projektů v kategorii Architektura nebo interiér. A projekt ICWD – zázemí pro sirotky v Kongu – byl oceněn...

Další články
Nahoru