Dnes Čtvrtek - mlha 3°C
Zítra Pátek - oblacno 0°C
Pátek 8. 12. 2023
Svátek má Květoslava
Vánoční nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz, do konce roku za zvýhodněné ceny.
Do pražských ulic se vrátila mlžítka, nově funguje i samoobslužné osvěžování
Takzvané osvěžítko u stanice metra Hradčanská. Zdroj foto: Pražské vodovody a kanalizace

Do pražských ulic se vrátila mlžítka, nově funguje i samoobslužné osvěžování

V horkých dnech se mohou Pražané a turisté osvěžit u takzvaných. mlžítek, která ve svém nejbližším okolí dokáží pocitově snížit teplotu vzduchu, zvýšit vlhkost a snížit prašnost. Letošní novinkou z dílny Pražských vodovodů a kanalizací (PVK) jsou takzvaná osvěžítka, kdy si kolemjdoucí mohou pustit mlžení či tekoucí pitnou vodu z pítka podle své spotřeby. Informoval o tom mluvčí PVK Tomáš Mrázek.

„Mlžítka aktivujeme automaticky v předem stanoveném časovém intervalu a podle aktuální teploty, osvěžítka jsou samoobslužná,“ vysvětlil Mrázek.

V současné době je na území metropole naistalováno 19 mlžítek v městských částech Praha 1, 2, 3, 5, 7, 11 a 17. Další tři se objeví v nejbližších dnech v Praze 6 a 11. „S dalšími městských částmi jednáme a věříme, že projeví o tuto službu zájem,“ podotkl Mrázek.

Osvěžítek je letos potvrzených jedenáct, a to v městských částech Praha 5 a 6. První z nich již stojí na Hradčanské v pěší zóně u zastávky tramvaje, na Barrandově a v pěší zóně na Andělu.

Než dojde k osazení mlžítka či osvěžítka je konkrétní místo podle Mrázka prověřováno z hlediska technického a urbanistického. Při technickém šetření je posuzován stav podzemní části hydrantu, tlakové poměry v konkrétním místě sítě a celková provozní vhodnost; z dalšího prověřování jsou vyřazeny hydranty s primární funkcí zdroje vody pro hašení požárů. Urbanistické posouzení provádí na žádost PVK Institut plánování a rozvoje hlavního města Prahy.

Provoz a monitoring zařízení zajišťuje digitální řídící jednotka ovládaná prostřednictvím pevné radiové sítě PVK. Spotřeba vody činí přibližně 18 litrů za hodinu, do mlžícího zařízení proudí pitná voda přímo z vodovodního řadu.

Rozmístění mlžítek a osvěžítek lze najít na internetu v mapách od Googlu (google.com/maps) pomocí klíčového slova „mlžítko“, na mapy.cz od Seznamu je možné kromě „mlžítko“ pro vyhledávání použít i heslo „voda“.


Autor: Jan Puci

Tržní místa v Praze zpřehlední aplikace

Včera v 07:31

Radní Prahy na pondělním jednání schválili nový tržní řád upravující podmínky pro tržní místa, trasy pro pojízdný prodej zboží nebo poskytování služeb, předsunutá prodejní místa či noční provoz restauračních zahrádek. Lepší přehled v oblasti tržního řádu přinese mapová aplikace pro veřejnost,...

Ze střechy OC Šestka spadl muž

6. prosince 2023 ve 22:14

Muže po pádu ze střechy obchodního centra Šestka nedaleko ruzyňského letiště museli v úterý večer resuscitovat záchranáři, kteří ho následně převezli do nemocnice. Policisté zjišťují, co se na střeše odehrálo. Střecha slouží jako parkoviště.

Praha oslaví 70. výročí získání Nobelovy ceny pořádáním chemického kongresu

6. prosince 2023 v 11:14

V roce 2029 uplyne přesně 70 let od doby, kdy do tehdejšího Československa zamířila první Nobelova cena. Profesor Jaroslav Heyrovský ji obdržel v roce 1959 za objev polarografie, chemické metody užívané k analýze roztoků. Praha toto významné výročí symbolicky oslaví pořádáním Světového chemického...

Praha dokončila 57 projektů pro adaptaci na změnu klimatu, další chystá

5. prosince 2023 v 17:07

Pražské městské části, odbory Magistrátu hl. m. Prahy a městské organizace v letech 2022–2023 úspěšně ukončily 57 projektů v celkové hodnotě 377 milionů korun, které pomohou Praze s adaptací na změnu klimatu. Do Zásobníku bylo nově zařazeno 75 projektů a...

Lokální fórum Prahy 14 na Plechárně

5. prosince 2023 v 11:13

Lokální fórum, kterého se zúčastní političtí zástupci radnice Prahy 14 a zaměstnanci úřadu, se uskuteční ve středu 13. prosince od 17:30 hodin ve volnočasovém centru Plechárna.

Další články
Nahoru