Dnes Neděle - skorojasno 21°C
Zítra Pondělí - skorojasno 25°C
Neděle 1. 10. 2023
Svátek má Igor
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Do pražských ulic se vrátila mlžítka, nově funguje i samoobslužné osvěžování
Takzvané osvěžítko u stanice metra Hradčanská. Zdroj foto: Pražské vodovody a kanalizace

Do pražských ulic se vrátila mlžítka, nově funguje i samoobslužné osvěžování

V horkých dnech se mohou Pražané a turisté osvěžit u takzvaných. mlžítek, která ve svém nejbližším okolí dokáží pocitově snížit teplotu vzduchu, zvýšit vlhkost a snížit prašnost. Letošní novinkou z dílny Pražských vodovodů a kanalizací (PVK) jsou takzvaná osvěžítka, kdy si kolemjdoucí mohou pustit mlžení či tekoucí pitnou vodu z pítka podle své spotřeby. Informoval o tom mluvčí PVK Tomáš Mrázek.

„Mlžítka aktivujeme automaticky v předem stanoveném časovém intervalu a podle aktuální teploty, osvěžítka jsou samoobslužná,“ vysvětlil Mrázek.

V současné době je na území metropole naistalováno 19 mlžítek v městských částech Praha 1, 2, 3, 5, 7, 11 a 17. Další tři se objeví v nejbližších dnech v Praze 6 a 11. „S dalšími městských částmi jednáme a věříme, že projeví o tuto službu zájem,“ podotkl Mrázek.

Osvěžítek je letos potvrzených jedenáct, a to v městských částech Praha 5 a 6. První z nich již stojí na Hradčanské v pěší zóně u zastávky tramvaje, na Barrandově a v pěší zóně na Andělu.

Než dojde k osazení mlžítka či osvěžítka je konkrétní místo podle Mrázka prověřováno z hlediska technického a urbanistického. Při technickém šetření je posuzován stav podzemní části hydrantu, tlakové poměry v konkrétním místě sítě a celková provozní vhodnost; z dalšího prověřování jsou vyřazeny hydranty s primární funkcí zdroje vody pro hašení požárů. Urbanistické posouzení provádí na žádost PVK Institut plánování a rozvoje hlavního města Prahy.

Provoz a monitoring zařízení zajišťuje digitální řídící jednotka ovládaná prostřednictvím pevné radiové sítě PVK. Spotřeba vody činí přibližně 18 litrů za hodinu, do mlžícího zařízení proudí pitná voda přímo z vodovodního řadu.

Rozmístění mlžítek a osvěžítek lze najít na internetu v mapách od Googlu (google.com/maps) pomocí klíčového slova „mlžítko“, na mapy.cz od Seznamu je možné kromě „mlžítko“ pro vyhledávání použít i heslo „voda“.


Autor: Jan Puci

Zoo Praha slavila, první mládě Rezervace Dja dostalo jméno Zulu

29. září 2023 v 07:21

Zoo Praha ve čtvrtek celodenním programem pro návštěvníky oslavila 92. výročí svého otevření. Jubilejní slavnost se letos nesla v duchu kulatých výročí tradičně chovaných druhů zvířat – 60 let goril a 90 let slonů či hrochů – ale také s nimi spojených pavilonů: rok otevřené Rezervace Dja a přesně...

Praha 1 spouští pilotní fázi antigraffiti programu

28. září 2023 v 10:26

Radní první městské části vybrali tento týden nejvhodnější nabídku ohledně smývání a překrývání graffiti na území a majetku Prahy 1. Rámcová smlouva by měla zajistit odstraňování graffiti na majetku Prahy 1. Za předpokladu, že bude tento antigraffiti program fungovat dle očekávání, městská část by...

Během Vánoc budou uzavřeny mateřské školy v Praze 4

28. září 2023 v 09:54

Ve dnech 23. prosince 2023 až 2. ledna 2024 dojde k přerušení provozu ve všech mateřských školách zřizovaných radnicí Prahy 4.

Uznávaný ekonom Frank z Cornell University bude přednášet na ČVUT v Praze

28. září 2023 v 07:28

České vysoké učení technické v Praze zve na přednášku Roberta H. Franka z Cornell University. Tento spoluautor knihy „Principles of Economics“ – druhým je Dr. B. S. Bernanke, nositel Nobelovy ceny za ekonomii za rok 2022 – vystoupí v pondělí 16. října od 14:30 hodin na půdě Fakulty...

V pátek bude na Magistrátu hlavního města Prahy omezen provoz

27. září 2023 ve 13:46

V pátek 29. září budou z důvodu provozních úspor uzavřena některá pracoviště Magistrátu hlavního města Prahy.

Další články
Nahoru