Dnes Neděle - oblacno 24°C
Zítra Pondělí - zatazeno 25°C
Neděle 16. 6. 2024
Svátek má Zbyněk
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Do pražských ulic se vrátila mlžítka, nově funguje i samoobslužné osvěžování
Takzvané osvěžítko u stanice metra Hradčanská. Zdroj foto: Pražské vodovody a kanalizace

Do pražských ulic se vrátila mlžítka, nově funguje i samoobslužné osvěžování

V horkých dnech se mohou Pražané a turisté osvěžit u takzvaných. mlžítek, která ve svém nejbližším okolí dokáží pocitově snížit teplotu vzduchu, zvýšit vlhkost a snížit prašnost. Letošní novinkou z dílny Pražských vodovodů a kanalizací (PVK) jsou takzvaná osvěžítka, kdy si kolemjdoucí mohou pustit mlžení či tekoucí pitnou vodu z pítka podle své spotřeby. Informoval o tom mluvčí PVK Tomáš Mrázek.

„Mlžítka aktivujeme automaticky v předem stanoveném časovém intervalu a podle aktuální teploty, osvěžítka jsou samoobslužná,“ vysvětlil Mrázek.

V současné době je na území metropole naistalováno 19 mlžítek v městských částech Praha 1, 2, 3, 5, 7, 11 a 17. Další tři se objeví v nejbližších dnech v Praze 6 a 11. „S dalšími městských částmi jednáme a věříme, že projeví o tuto službu zájem,“ podotkl Mrázek.

Osvěžítek je letos potvrzených jedenáct, a to v městských částech Praha 5 a 6. První z nich již stojí na Hradčanské v pěší zóně u zastávky tramvaje, na Barrandově a v pěší zóně na Andělu.

Než dojde k osazení mlžítka či osvěžítka je konkrétní místo podle Mrázka prověřováno z hlediska technického a urbanistického. Při technickém šetření je posuzován stav podzemní části hydrantu, tlakové poměry v konkrétním místě sítě a celková provozní vhodnost; z dalšího prověřování jsou vyřazeny hydranty s primární funkcí zdroje vody pro hašení požárů. Urbanistické posouzení provádí na žádost PVK Institut plánování a rozvoje hlavního města Prahy.

Provoz a monitoring zařízení zajišťuje digitální řídící jednotka ovládaná prostřednictvím pevné radiové sítě PVK. Spotřeba vody činí přibližně 18 litrů za hodinu, do mlžícího zařízení proudí pitná voda přímo z vodovodního řadu.

Rozmístění mlžítek a osvěžítek lze najít na internetu v mapách od Googlu (google.com/maps) pomocí klíčového slova „mlžítko“, na mapy.cz od Seznamu je možné kromě „mlžítko“ pro vyhledávání použít i heslo „voda“.


Autor: Jan Puci

Mladíci se vezli vlakem. Zvenku

Dnes v 00:07

Záchranáři soukromé záchranné služby záchranné služby TRANS HOSPITAL PLUS při pátečním ošetřování zraněného cyklisty v Černošicích natočili na palubní kameru projíždějící příměstský vlak, na jehož zadní straně se vezla trojice mladíků, kteří stáli na náraznících vagonu. Záběry záchranka zveřejnila...

V Divoké Šárce zemřel muž

Včera ve 23:50

K tragédii došlo v sobotu odpoledne kolem 13:30 hodin v přírodní rezervaci Divoká Šárka. Nedaleko nádrže Džbán po pádu ze skály zemřel muž. Podle policistů se pravděpodobně jednalo o sebevraždu.

Při srážce s nákladním autem zemřel ve Vršovicích chodec

14. června 2024 ve 22:43

Srážku s nákladním autem ve Vršovické ulici u Kubánského náměstí v Praze 10 ve čtvrtek ráno kolem deváté hodiny nepřežil zhruba sedmdesátiletý muž. Jak uvedl server Novinky.cz, nejdřív řidič od nehody ujel, protože si nevšiml, že někoho srazil. Na situaci ho upozornil řidič auta jedoucího za ním....

O více než 70 procent snížila Praha počet reklamních zařízení v ulicích

13. června 2024 v 17:33

Hlavní město pokračuje v procesu kompletní výměny zastávkových přístřešků a postupné redukce samostatně stojících nepřístřeškových reklamních prvků rozmístěných na území metropole. Z původního počtu přibližně 650 kusů těchto zařízení, která byla primárně tvořena reklamními vitrínami nebo sloupy...

Úplný zákaz sdílení motorových koloběžek na svém území chce Praha 1

12. června 2024 ve 22:20

Vedení hlavního města se chce nyní pokusit řešit novou smlouvou s provozovateli sdílených koloběžek s motorovým pohonem, která by obsahovala udělení úplatného souhlasu se zvláštním užíváním veřejného prostoru. Tedy jakousi regulací. Praha 1 ale dál trvá na úplném vyloučení nabízení motorových...

Další články
Nahoru