Do pražských ulic se vrací mlžítka a osvěžítka, letos jich bude přes 40
28. května 2025 10:05
„Letos do jedenácti městských částí zamířilo osmadvacet mlžítek a patnáct osvěžítek. Většinu zařízení jsme umístili na již osvědčená a vyzkoušená místa, některé lokality jsou nové,“ informoval Mrázek. Mlžítka jsou aktivována v předem stanoveném časovém intervalu za předpokladu, že okolní teplota přesáhne 23 stupňů. Osvěžítka jsou samoobslužná.
Lidé se mohou osvěžit například na Staroměstském náměstí, Újezdu, Ovocném trhu, Pohořelci, Mariánském náměstí, Karlínském náměstí či před kulturním domem Ládví. Přesné rozmístění mlžítek a osvěžítek lze najít na internetu v mapách od Googlu (google.com/maps) pomocí klíčového slova „mlžítko“, na mapy.cz od Seznamu je možné kromě „mlžítko“ pro vyhledávání použít i heslo „voda“.
Než dojde k osazení mlžítka či osvěžítka, je konkrétní místo prověřováno z hlediska technického a urbanistického. Při technickém šetření je posuzován stav podzemní části hydrantu, tlakové poměry v konkrétním místě sítě a celková provozní vhodnost. Z dalšího prověřování jsou vyřazeny hydranty s primární funkcí zdroje vody pro hašení požárů. Urbanistické posouzení provádí na žádost PVK.
Provoz a monitoring zařízení zajišťuje digitální řídící jednotka ovládaná prostřednictvím pevné radiové sítě PVK. Spotřeba vody činí přibližně 18 litrů za hodinu, do mlžícího zařízení proudí pitná voda přímo z vodovodního řadu.
V Praze funguje kromě mlžítek a osvěžítek také řada pítek. Jsou například na Klárově u stanice metra A Malostranská nebo na Palackého náměstí u výstupu ze stanice metra B Karlovo náměstí. O pítka se stará městská firma Technická správa komunikací (TSK). Přes zimu jsou mimo provoz.

Přidejte si nás na domovskou