Dnes Pátek - zatazeno 14°C
Zítra Sobota - obcasny-dest 11°C
Pátek 31. 3. 2023
Svátek má Kvido
Zpravodajství
Novinky z hlavního města
Do pražského muzea dinosaurů přibyly dva exponáty, pravěký rychlík i pomalý obrněnec
Alosaurus Ali (vlevo) má spadeno na stegosaura Svena. Foto: Dinosauria Museum Prague

Do pražského muzea dinosaurů přibyly dva exponáty, pravěký rychlík i pomalý obrněnec

Jedna z největších soukromých sbírek dinosaurů Dinosauria Museum Prague roste. Tyranosaura rexe, triceratopse, diplodoka a další prehistorické obry v muzeu doplnila dvojice dinosaurů – obávaný predátor alosaurus lovil obrněné stegosaury již před více než 150 miliony let. Poslední okamžiky před jedním z takových soubojů zachycuje nová expozice originální deset metrů dlouhé kostry alosaura Aliho a realistického modelu stegosaura Svena.

„Vědecky potvrzených dinosauřích bojů na život a na smrt existuje jen velmi málo. Souboje mezi alosaury a stegosaury ale patří mezi ty úplně nejlépe zdokumentované. Stegosauři se totiž dokázali skvěle bránit a až devadesáticentimetrovými bodci na konci ocasu rozdávat často smrtící rány,“ vysvětluje unikátní hodnotu nové expozice paleontolog Dinosaurie Štěpán Pícha.

„Právě scénu z posledních okamžiků před jedním z těchto soubojů jsme pro naše návštěvníky přichystali v Dinosaurii. Jak dopadne souboj Ali versus Sven? Uspěje desetimetrový alosaurus a zdolá třítunového stegosaura? To ukáže i náš dinoscope v rozšířené realitě,“ pokračuje.

Alosaurus Ali je přes deset metrů dlouhý, až dvě tuny vážící predátor, který žil před 154 až 150 miliony let a při lovu dosahoval rychlosti až 40 kilometrů v hodině. Aliho kostra vystavená v Dinosaurii byla nalezena v americkém Wyomingu a pro pražské muzeum zrestaurována a zkompletována ve Francii.

„Kostra našeho alosaura Aliho je z více než 70 procent originální. Fantasticky zachovalá je především jeho lebka a zuby. Ty na svém povrchu mají zvláštní linie, jejichž účel vědci zatím nedokázali objasnit,“ říká Pícha.

Druhým nováčkem v muzeu je pak Sven – stegosaurus stenops. Osmimetrový a třítunový obrněnec je blízký příbuzný jednoho z hrdinů legendární Cesty do pravěku Karla Zemana.

„Stegosaurus byl neuvěřitelně pomalý a pohyboval se přibližně pětkrát pomaleji než alosaurus. Pokud chtěl přežít, musel uspět v boji. A evoluce mu v tom dost pomohla. Na dlouhém ocase měl hned čtyři devadesáticentimetrové bodce, na zádech kostěné pláty s ostrými hranami a na zranitelném krku kostěný pancíř,“ popisuje Pícha.

„Víme o obratlech alosaurů probodnutých ocasními bodci stegosaurů i o dalších podobných zraněních. Stegosauří obrana fungovala skvěle,“ dodává.

Kromě Svena ze Spojených států přicestují také dva létající ptakoještěři pteranodoni s rozpětím křídel přes pět metrů. V Dinosaurii doplní Quetziho a pomohou mu s dohledem nad dětským světem a horou fantazie a vstupem do muzea.


Autor: puc

Trio Bohémo zakončí jarní část festivalu Věčná naděje

29. března 2023 v 10:57

Šestý ročník festivalu Věčná naděje zakončí svou jarní část 30. března koncertem Tria Bohémo v kostele sv. Vavřince na Malé Straně.

Oslavy Mezinárodního dne Romů

29. března 2023 v 07:17

Nezisková organizace ARA Art letos pořádá již 9. ročník oslav Mezinárodního dne Romů. Ten se slaví 8. dubna již od roku 1971, kdy byla založena Mezinárodní romská unie. Oslavy proběhnou od 5. do 8. dubna na několika místech v Praze.

Výstava obrazů Radky Kuželové na radnici

27. března 2023 ve 13:12

V atriu radnice Prahy 13 je k vidění nová výstava obrazů Radky Kuželové a dalších autorů ze skupiny Beneart.

Legendární klub na Chmelnici připomene výstava v Malostranské besedě

27. března 2023 ve 13:02

Historie české, respektive československé, alternativní kulturní scény v osmdesátých a první polovině devadesátých let minulého století je neodmyslitelně spjata s legendárním Junior klubem Na Chmelnici na pražském Žižkově. Od 4. dubna do 15. května se na výstavě Tenkrát Na Chmelnici v Malostranské...

Výstava: Zrod Velké Prahy

27. března 2023 v 10:38

Výstava Zrod Velké Prahy se koná od 3. dubna do 28. dubna v prvním patře radnice Prahy 2 na náměstí Míru.

Chladné dítě bude mít premiéru v divadle DISK

23. března 2023 v 08:49

Inscenační tým v čele s režisérem Tomášem Rálišem se rozhodl pro inscenaci v Čechách dosud neuvedené hry „Chladné dítě“ německého dramatika Mariuse von Mayenburga. Poprvé bude toto současné německé dílo uvedeno v divadle DISK v pátek 31. března.

Goethe-Islands hledají české kapely a německé songy

23. března 2023 v 08:38

Německý Goethe-Institut a hudební festival United Islands of Prague hledají hudební skupiny složené z žáků základních a středních škol, v jejichž tvorbě je zastoupena němčina. Vítězové soutěže Goethe Islands vystoupí ve velkém stylu s vlastním koncertem v rámci květnových United...

Setkání kultur 2023: Hudební večer v KD Kyje

22. března 2023 ve 21:43

Letošní ročník Setkání kultur 2023 přivítá v Kulturním domě v Kyjích hosta vystupující kapely Bachtale Apsa herečku a zpěvačku Barboru Hrzánovou, kapelu Devles a pěvecký soubor z Černého Mostu Romano Balvaj.

Festival o (ne)svobodě, (ne)bezpečí a (ne)rovnoprávnosti Nová komedie

22. března 2023 v 08:27

Městská divadla pražská zvou na mezinárodní festival mladých tvůrců Nová komedie, který se bude konat ve dnech 11. – 18. dubna. V rámci letošního ročníku budou v divadle Komedie uvedeny inscenace z polských, slovenských a českých divadel. Nebudou chybět ani koncerty a debaty...

Malí nakladatelé, velké knihy. Koná se třetí ročník festivalu KniŽižkov

21. března 2023 v 08:05

KC Vozovna pořádá v sobotu 25. března od 11 hodin třetí ročník festivalu KniŽižkov. Čtenáři si již potřetí zalistují beletrií i literaturou faktu, která hledá jiné cesty a nepluje s hlavním proudem a poslechnou si přitom současné tvůrce při autorských čteních a debatách. Nebudou chybět ani dvě...

Jarní koncert na Nuselské radnici: Souznění čtyř harf

20. března 2023 v 11:08

Prah-a-harP kvartet představuje v kontextu české hudební scény ojedinělý úkaz. Sestává ze čtyř harfistek – tří sester a jejich matky. Doposud není známá existence obdobného projektu a přihlédneme-li ke kuriózní skutečnosti, že se jedná o čistě rodinný ansámbl, může se nám tento soubor jevit nejen...

Další články
Nahoru