Dnes Úterý - obcasny-dest 13°C
Zítra Středa - obcasny-dest 12°C
Úterý 27. 9. 2022
Svátek má Jonáš
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Do pražského muzea dinosaurů přibyly dva exponáty, pravěký rychlík i pomalý obrněnec
Alosaurus Ali (vlevo) má spadeno na stegosaura Svena. Foto: Dinosauria Museum Prague

Do pražského muzea dinosaurů přibyly dva exponáty, pravěký rychlík i pomalý obrněnec

Jedna z největších soukromých sbírek dinosaurů Dinosauria Museum Prague roste. Tyranosaura rexe, triceratopse, diplodoka a další prehistorické obry v muzeu doplnila dvojice dinosaurů – obávaný predátor alosaurus lovil obrněné stegosaury již před více než 150 miliony let. Poslední okamžiky před jedním z takových soubojů zachycuje nová expozice originální deset metrů dlouhé kostry alosaura Aliho a realistického modelu stegosaura Svena.

„Vědecky potvrzených dinosauřích bojů na život a na smrt existuje jen velmi málo. Souboje mezi alosaury a stegosaury ale patří mezi ty úplně nejlépe zdokumentované. Stegosauři se totiž dokázali skvěle bránit a až devadesáticentimetrovými bodci na konci ocasu rozdávat často smrtící rány,“ vysvětluje unikátní hodnotu nové expozice paleontolog Dinosaurie Štěpán Pícha.

„Právě scénu z posledních okamžiků před jedním z těchto soubojů jsme pro naše návštěvníky přichystali v Dinosaurii. Jak dopadne souboj Ali versus Sven? Uspěje desetimetrový alosaurus a zdolá třítunového stegosaura? To ukáže i náš dinoscope v rozšířené realitě,“ pokračuje.

Alosaurus Ali je přes deset metrů dlouhý, až dvě tuny vážící predátor, který žil před 154 až 150 miliony let a při lovu dosahoval rychlosti až 40 kilometrů v hodině. Aliho kostra vystavená v Dinosaurii byla nalezena v americkém Wyomingu a pro pražské muzeum zrestaurována a zkompletována ve Francii.

„Kostra našeho alosaura Aliho je z více než 70 procent originální. Fantasticky zachovalá je především jeho lebka a zuby. Ty na svém povrchu mají zvláštní linie, jejichž účel vědci zatím nedokázali objasnit,“ říká Pícha.

Druhým nováčkem v muzeu je pak Sven – stegosaurus stenops. Osmimetrový a třítunový obrněnec je blízký příbuzný jednoho z hrdinů legendární Cesty do pravěku Karla Zemana.

„Stegosaurus byl neuvěřitelně pomalý a pohyboval se přibližně pětkrát pomaleji než alosaurus. Pokud chtěl přežít, musel uspět v boji. A evoluce mu v tom dost pomohla. Na dlouhém ocase měl hned čtyři devadesáticentimetrové bodce, na zádech kostěné pláty s ostrými hranami a na zranitelném krku kostěný pancíř,“ popisuje Pícha.

„Víme o obratlech alosaurů probodnutých ocasními bodci stegosaurů i o dalších podobných zraněních. Stegosauří obrana fungovala skvěle,“ dodává.

Kromě Svena ze Spojených států přicestují také dva létající ptakoještěři pteranodoni s rozpětím křídel přes pět metrů. V Dinosaurii doplní Quetziho a pomohou mu s dohledem nad dětským světem a horou fantazie a vstupem do muzea.


Autor: puc

Art Book Fair. Prodejní veletrh zaměřený na literaturu

21. září 2022 v 10:37

Galerie hlavního města Prahy uvede poslední zářijový víkend druhý ročník Art Book Fair – knižního veletrhu zaměřeného na uměleckou a uměnovědnou literaturu. V průběhu dvou dnů nabídne platformu pro více než 60 vystavovatelů – galerie, umělecké školy, internetové portály, časopisy, nakladatelství,...

Století mučedníků. Výstava představí křesťany, kteří se stali obětmi totalitních režimů

21. září 2022 v 09:58

V pátek 23. září začne v Ambitu kláštera františkánů u Panny Marie Sněžné putovní výstava Století mučedníků (Century of Martyrs), která představuje osobnosti z různých evropských států, které zasvětily svůj život službě Bohu, lidem a společnosti. Muzeum paměti XX. století a Platforma evropské...

Kreslířka Bára z Nikolajky představí svůj nový projekt Barbora Sika

21. září 2022 v 09:44

Výrazná kreslířka Bára z Nikolajky představí na letošní výstavě Designblok svůj nový projekt Barbora Sika. Svou kolekci abstraktních maleb CirkLES uvede společně s nábytkářským duem BUDU. Instalace s mottem „Je to jen o úhlu pohledu“ oslaví svou vernisáž...

Musica Dolce Vita ve Vysočanech

20. září 2022 v 18:38

Cyklus koncertů komorní hudby pokračuje v obřadní síni vysočanské radnice ve čtvrtek 22. září vystoupením souboru Musica Dolce Vita.

Midi Lidi a Letní kapela zahrají zdarma na závěr Landscape festivalu

20. září 2022 v 09:15

Landscape festival připravil na závěr letošního ročníku koncert dvou vynikajících kapel. V prostoru Nákladového nádraží Žižkov, kde má festival hlavní expozici, vystoupí 20. září od 19 hodin kultovní Midi Lidi a Letní kapela s Jaromírem Švejdíkem. 

Vernisáž umělecké instalace: Dvě barevná vychýlení – Štěpán Málek

20. září 2022 v 08:33

Projekt Štěpána Málka Dvě vychýlení v barvě situovaný na podesty schodiště před Volnočasovým centrem H55 v Hloubětíně je inspirován kouzlem pohledového betonu, betonu jako materiálu, který nemusí být jen čímsi strohým a industriálním.

Dny Prahy 15: Multikulturní festival Pestrá Praha 15

19. září 2022 ve 21:53

V areálu Galerie Golf Hostivař se ve čtvrtek 22. září koná festival Pestrá Praha 15.

Koncert: Michal Hrůza a Kapela Hrůzy

19. září 2022 v 18:06

V pátek 30. září vás čeká páteční odpoledne plné muziky u rozhledny Doubravka.

NO NAME vystoupí v Hostivaři

19. září 2022 v 17:16

Praha 15 ve spolupráci s Galerií Golf Hostivař a uměleckou agenturou ZV zvou na koncert slovenské skupiny NO NAME

Koncert pro Motýlek

18. září 2022 v 10:34

Praha 14 zve na koncert pro Motýlek. V úterý 20. září od 18:30 hodin v Kulturním domě v Kyjích zazní nejznámější české a světové operní a operetní árie.

Výstava obrazů od umělců s mentálním postižením v Sovových mlýnech

18. září 2022 v 09:27

Každý může být umělcem. To je podtitul celorepublikové výtvarné soutěže pro výtvarně nadané lidi s mentálním postižením. Mimořádnou výstavu přihlášených uměleckých děl chystá od 20. září Museum Kampa.

SMOKIE revival a INA HANY BANY na Střeleckém ostrově

18. září 2022 v 08:39

V sobotu 24. září od 15 hodin se na Střeleckém ostrově uskuteční koncert profesionálních kapel SMOKIE revival a INA HANY BANY. Těšit se můžete na nejslavnější hity od anglické hudební skupiny, která byla založena v roce 1965 a která byla populární zejména v 70. letech minulého...

Odkaz. Linda Straub inscenuje vlastní pohřeb

18. září 2022 v 08:31

Spielraum Kollektiv se ve své novince Odkaz věnuje tématu čekání na smrt a toho, co po člověku zůstane. Autorku konceptu a performerku Lindu Straub inspiruje její devadesátiletá babička a rozhovory s ní. Rozhodla se ale inscenovat svůj vlastní pohřeb… Odkaz bude mít festivalovou premiéru...

Další články
Nahoru