Dnes Čtvrtek - zatazeno 9°C
Zítra Pátek - oblacno 14°C
Čtvrtek 29. 2. 2024
Svátek má Horymír
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Do Prahy se vrátily kapybary, trojská zoo je chová po deseti letech
Samec a samice obydleli výběh společně s mravenečníky v dolní části zoo poblíž pavilonu Čambal. Foto: Petr Hamerník / Zoo Praha

Do Prahy se vrátily kapybary, trojská zoo je chová po deseti letech

Zoo Praha v sobotu slavnostně představila návštěvníkům kapybary. Jihoameričtí hlodavci se do trojské zahrady vrátili po deseti letech a obydleli výběh spolu s mravenečníky.

Jména pro pražské kapybary budou moci lidé navrhovat na sociálních sítích portálu Blesk.cz od neděle. Z návrhů vyberou chovatelé pětici jmen, přičemž o úplném vítězi rozhodne následná anketa.

„Kapybary jsou nesmírně populární na sociálních sítích. Videa zobrazující je v různých všedních i nevšedních, často komických situacích zahltily Instagram a TikTok a veřejnost se na ně neustále dotazovala. Rozhodli jsme se proto této bezprecedentní poptávce vyhovět a k jejich chovu se vrátit,“ řekla náměstkyně Zoo Praha pro kontakt s veřejností Markéta Hoidekrová.

Její slova se potvrdila na sobotní akci, na kterou dorazily stovky lidí. Členové skupiny Sto zvířat, zpěvačka Jana Jelínková a trumpetista Míra Barabáš, se zhostili role patronů kapybar a přinesli jim dárek v podobě kytice z mrkví.

 „Já jsem taky taková kapybára, a tak jsou mi tato zvířata nesmírně sympatická,“ uvedla před návštěvníky herečka Bára Štěpánová dorazivší spolu s kapelou.

Vidině mláďat dodal naději kurátor savců Pavel Brandl: „Chovný pár je mladý. Sestává z půl druhého roku starého samce z Německa a zhruba roční samice z Dánska.“

Před obecenstvem hovořil i o zajímavostech a zoologickém zařazení kapybar: „Kapybara znamená v indiánských jazycích ‚trávožrout‘, jejich latinský název lze přeložit jako ‚vodní prase‘, ale pravda je taková, že je to největší hlodavec světa a příbuzensky má nejblíže k mokům, morčatům a činčilám,“ řekl.

Na místě nemohl chybět ani ilustrátor Štěpán Mareš. Ten je totiž kromě pravidelných komiksů Zoostripů, které nově vycházejí na Facebooku Zoo Praha každý čtvrtek, autorem i výtvarného provedení kapybaří kolekce triček. „Třicet let jsem v Zeleném Raoulovi kreslil politiky, teď kreslím zvířata. Jistá podobnost by se tam našla, ale tady v zoo je to mnohem příjemnější,“ prohlásil před publikem.


Autor: Alo

Muž zemřel po pádu z lešení

26. února 2024 v 18:54

Policie vyšetřuje smrtelný pád muže, který se na Žižkově v pondělí po poledni zřítil z lešení. Policisty zajímá, zda nedošlo k porušení bezpečnosti práce.

V Podolí hořela garáž

25. února 2024 v 10:38

Nad nedělním ránem zasahovali pražští hasiči Praze 4 Podolí u požáru garáže. Informovali o tom na síti X. „Vynesli jsme tlakovou lahev a plameny jsme uhasili dvěma vodními proudy,“ sdělili.

Další články
Nahoru