Dnes Středa - polojasno 6°C
Zítra Čtvrtek - polojasno 2°C
Středa 20. 1. 2021
Svátek má Ilona
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Do Prahy se vrátila část flotily elektrických koloběžek, provozovatel jedná s magistrátem o novém memorandu
Někteří uživatelé doposavad nechávali koloběžky odstavené uprostřed chodníků. Foto: Facebook R.B.

Do Prahy se vrátila část flotily elektrických koloběžek, provozovatel jedná s magistrátem o novém memorandu

Společnost Lime, která poskytuje sdílené elektrokoloběžky, dnes částečně obnovila provoz v Praze po pauze způsobené pandemií nového typu koronaviru. Z 1500 koloběžek, které v české metropoli běžně provozuje, jich zatím do ulic znovu rozmístila 200. Lime stáhl vozítka z ulic v polovině března ve více než dvacítce měst v Evropě a Severní Americe a dočasně pozastavil službu.

„Lime provozní zóna zůstane stejná, ale začínáme s menší flotilou, abychom lépe pochopili chování uživatelů v souvislosti s tím, jak se lidé po celém městě začnou vracet k běžným rutinám," uvedl Ondřej Široký, provozní ředitel Lime Czech Republic. Kdy se do pražských ulic vrátí všechny koloběžky, podle něj není jasné a bude záležet na zájmu lidí.
Firma posílila hygienická opatření. Koloběžky bude častěji čistit a také dezinfikovat.

Bezpečnost jezdců a zaměstnanců Lime je nejvyšší prioritou a budou provedena následující nová opatření. Pro čištění používá produkty schválené pro použití proti koronaviru.
Lime provozuje elektrokoloběžky už rok a půl. Lidé v centru si stěžují na pohyb koloběžek po chodnících a na nevhodné parkování. Někteří uživatelé si nelámou hlavu s tím, kde koloběžku nechají. Často to doposavad bylo uprostřed chodníku, nebo na silnici.

I když se Lime prezentuje jako společnost, která nabízí ekologický způsob dopravy pro Pražany, samosprávy opakovaně upozorňují na fakt, že koloběžky užívají zejména turisté, z nichž mnozí se chovají neohleduplně. Magistrát také proto před časem zrušil memorandum o spolupráci, které s firmou uzavřela ještě předchozí pražská koalice pod vedením hnutí ANO.

Podle Širokého Lime jedná s magistrátem o novém memorandu. „Byl nám poskytnut návrh nového Memoranda o porozumění, ke kterému jsme již předložili naše komentáře a v současné době čekáme na reakci ze strany magistrátu,“ sdělil.

Společnost metropoli nabídla například možnost plateb za využití veřejného prostoru a v nejužším centru města s největším množstvím lidí plánuje zavést zóny s omezenou rychlostí. Jak chce Lime přimět své zákazníky, aby neodkládali po jízdě koloběžky tam, kde překáží chodcům nebo řidičům, firma v aktuální tiskové zprávě neuvedla.

Silniční úřad Prahy 1 před časem schválil zákaz elektrokoloběžek v pěších zónách na Staroměstském náměstí a v jeho okolí. Radnice však zatím nerozmístila příslušná značení, takže omezení nevstoupilo v platnost. Radní městské části Richard Bureš (ODS) ČTK řekl, zavedení zákazu bude záviset na návratu turistů do centra.


Praha 2: Odbor dopravy a územního rozvoje v karanténě

Včera v 16:47

Odbor dopravy a územního rozvoje (ODÚR) Prahy 2 bude fungovat od středy 20. ledna v omezeném režimu.

Dopravní omezení v Průběžné

14. ledna 2021 v 07:34

V souvislosti s pokračováním stavebních prací bude od 16. do 30. ledna uzavřena část ulice Průběžná v Praze 10. Uzavřen bude úsek mezi ulicemi Na Padesátém a Švehlova v obou směrech. 

Bubenečský tunel od čtvrtka v noci uzavřen

12. ledna 2021 v 11:03

Z důvodu pravidelné údržby a kontroly technologie tunelů TKB bude Bubenečský tunel od čtvrtka 14. ledna od 23 hodin do pátku 15. ledna do 5 hodin uzavřen.

Od středy bude uzavřen tunel Mrázovka

11. ledna 2021 v 10:35

Z důvodu čištění kamer, pravidelné údržby a kontroly technologie bude tunel Mrázovka od středy 13. ledna od 23 hodin do čtvrtka 14. ledna do 5 hodin uzavřen.

V oblasti Petřin bude dva měsíce výluka pěti autobusových linek

10. ledna 2021 v 10:47

Od úterý 12. ledna začíná výluka na autobusových linkách 108, 168, 191, 260 a 910 v oblasti Petřin. Z důvodu pokračujících oprav kanalizace v ulici Na Petřinách bude od úterý 12. ledna po dobu přibližně dva měsíců vyloučen provoz mezi zastávkami Petřiny – Sídliště Petřiny pouze...

Pohonné hmoty na začátku roku zlevnily

9. ledna 2021 v 16:27

Pohonné hmoty v metropoli na začátku roku mírně zlevnily. Litr nejprodávanějšího benzinu Natural 95 se aktuálně u čerpacích stanic prodává v průměru za 28,65 koruny, před týdnem byl o 14 haléřů dražší, informovala ČTK. O 21 haléřů na litru zlevnila i nafta, za litr teď řidiči zaplatí průměrně...

Oprava vozovky na Jižní spojce

8. ledna 2021 v 08:18

V úterý 12. ledna provede Technická správa komunikací nutnou havarijní opravu nebezpečných výtluků na Jižní spojce. Jedná se o část pravého (pomalého) jízdního pruhu v místě těsně za lanovým mostem ve směru do centra (směr na Prahu 4 a Barrandovský most).

Praha 5 od ledna rozšiřuje parkovací zóny

7. ledna 2021 v 06:14

Praha 5 od 4. ledna rozšířila zóny placeného stání (ZPS) do dalších dvou lokalit. První z nich se nachází v okolí sídliště Podbělohorská, druhá pak v oblasti Horních Cibulek, kde dochází k rozšíření zón, které zde byly zavedeny v roce 2020.

Další články
Nahoru