Dnes Úterý - oblacno 14°C
Zítra Středa - oblacno 17°C
Úterý 21. 3. 2023
Svátek má Radek
Zpravodajství
Novinky z hlavního města
Do Prahy se vrací trolejbusy, takto budou vypadat
Trolejbus, který by měl ještě letos začít jezdit ve zkušebním provozu v Praze. Zdroj vizualizace: SOR Libchavy

Do Prahy se vrací trolejbusy, takto budou vypadat

Pražský dopravní podnik (DPP) nakoupí 15 nových bateriových kloubových trolejbusů od společnosti SOR Libchavy. Firma vyhrála veřejnou zakázku, kterou podnik vypsal loni. Za jeden trolejbus SOR TNS 18 zaplatí 14,55 milionu korun. V tiskové zprávě o tom informoval mluvčí DPP Daniel Šabík. Trolejbusy budou jezdit na lince 58, která povede z Palmovky do Miškovic a nahradí stávající autobusovou linku 140.

DPP v tendru obdržel celkem tři nabídky, kromě vítězné také od společností Carrosserie HESS a Škoda Electric. Celková hodnota zakázky je 220,4 milionu korun, o bezmála 80 milionů korun nižší, než byla její předpokládaná hodnota. 

SOR TNS 18 je stoprocentně nízkopodlažní bateriový kloubový trolejbus s celovozovou klimatizací a přepravní kapacitou 134 osob – 41 sedících a 95 stojících. Vůz je vybaven systémem naklápění karoserie pro snížení nástupní hrany a usnadnění nástupu cestujících nebo výklopnou plošinou pro osoby s omezenou schopností pohybu.

„Je to současně plně bezemisní vozidlo, topení i klimatizace jsou napájeny výlučně elektricky. Trolejbusy splňují také veškeré standardy kvality Pražské integrované dopravy, budou vybaveny odbavovacím a informačním systémem a dodány v novém jednotném designu,“ sdělil Šabík. 

Trolejbusy budou vybaveny také zařízením pro automatické počítání cestujících, kamerovým systémem zahrnujícím monitorování interiéru, čelní nehodovou kamerou, boční a couvací kamerou a navíc kamerou snímající trolejbusové sběrače. 

Součástí dodávky je rovněž systém energetického managementu, který DPP umožní vzdálené sledování, řízení a plánování nabíjení a vyhodnocování provozu z energetického hlediska. Dvě vozidla z flotily budou vybavena navíc automatickým zařízením pro preventivní postřik troleje proti námraze. Jejich domovskou garáží bude Klíčov. 

Záruční doba každého dodaného trolejbusu bude 9 let, vyjma trakčních akumulátorů, jejichž záruční doba bude 6 let.

Po dobu této záruky musí být vozidlo schopno dojet na trakční akumulátor minimálně 12 kilometrů s použitím topení nebo klimatizace za jakýchkoliv provozních a klimatických podmínek v podmínkách hlavního města. 

Cena jednoho vozidla s kompletní výbavou je 14,5 milionu korun. Součástí dodávky jsou také 4 nabíječky a 7 sad hardware a software pro diagnostiku závad. V rámci této veřejné zakázky DPP vysoutěžil také možnost dodání náhradních trakčních akumulátorů včetně jejich výměny za cenu 1,44 milionu korun za kus. 

Trolejbusy budou jezdit na trati, jejíž výstavbu DPP zahájil 10. ledna. Stavba by měla trvat asi deset měsíců. Při výstavbě podnik využije již vybudované asi kilometr dlouhé vedení v Prosecké ulici. Nové vedení vznikne mezi Palmovkou a Kundratkou, Kelerkou a zastávkou Prosecká a mezi terminálem Letňany a obchodním centrem Čakovice.


Autor: Jan Puci

Začíná rekonstrukce části Prosecké

Včera ve 12:03

V sobotu 25. března začne rekonstrukce Prosecké ulice v Praze v úseku od křižovatky Prosecká x Vysočanská až po křižovatku ulic Prosecká x Na Vyhlídce x Nad Krocínkou. 

Rekonstrukce ulice U Nemocnice na Karlově náměstí

19. března 2023 v 07:16

Technická správa komunikací (TSK) zahájí ve čtvrtek 23. března další etapu rekonstrukce obvodové komunikace Karlova náměstí v jeho jižní části v úseku mezi ulicí Vyšehradskou a U Nemocnice.  

Začne rekonstrukce části Podbělohorské ulice

17. března 2023 v 09:18

Technická správa komunikací (TSK) zahájí v pondělí 20. března rekonstrukci vozovky a chodníků v ulici Podbělohorská v Praze 5, v úseku od křižovatky s ulicí Pod stadiony, cca 180 m směrem k ulici Smrčinská.

Lávka nad Petržílkovou ulicí bude uzavřena

15. března 2023 ve 21:33

Od čtvrtka 16. března od 8 hodin proběhne uzavírka lávky nad Petržílkovou ulicí.

Omezení provozu na Vinohradské

15. března 2023 v 17:23

Od pátku 17. do pondělí 20. března bude omezen provoz na komunikaci Vinohradská v Praze 2 před křižovatkou s Legerovou.

Praha 9: Rušení staré tramvajové zastávky Kbelská omezí dopravu

14. března 2023 v 08:50

V termínu od 17. března do 31. března bude v Praze 9 v Poděbradské ulici ve směru do centra zúžena vozovka o levý odbočovací pruh do Průmyslové ulice a ve směru z centra zúžena pouze na jeden jízdní pruh. Důvodem je rušení staré tramvajové zastávky MHD Kbelská. Městská část o tom informovala na...

Po zimní pauze se do ulic vrátily sdílené elektroskútry BeRider

11. března 2023 ve 12:18

Platforma BeRider od Škoda Auto DigiLab po zimní pauze zahajuje novou sezónu. Od pondělí 6. března je v pražském provozu bezmála 200 strojů a další budou přibývat. Novinkou pro začátek sezóny je možnost delší rezervace skútru.

Další články
Nahoru