Dnes Pátek - zatazeno 15°C
Zítra Sobota - obcasny-dest 15°C
Pátek 30. 9. 2022
Svátek má Jeroným
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Občanská sdružení

Do Prahy se sjeli investigativní novináři. Achillova Data 2021 byla zahájena

Nadace Bakala Foundation připravila ve spolupráci s investigace.cz a slovenskou Nadácií Zastavme korupciu pátý ročník projektu Achillova data. Jeho první část proběhla minulý týden v Praze. 

Program nabízí studentům žurnalistiky a příbuzných oborů z Česka a Slovenska možnost proniknout do jednoho z nejnáročnějších oborů žurnalistiky. V průběhu dvou měsíců se seznámí s metodami, trendy a praktickými nástroji investigativní žurnalistiky.

„Úkolem investigativní žurnalistiky je chránit veřejný zájem před zneužíváním moci, před korupcí, či dozorovat porušování lidských práv. To vyžaduje profesně vyzrálé novináře. Proto je nesmírně důležité toto „řemeslo“ rozvíjet a motivovat mladé novináře k tomu, aby se mu věnovali,“ uvedl Václav Pecha, ředitel nadace, a dodal: „Program Achillova Data je unikátní svou koncepcí. Dává aspirujícím novinářům možnost učit se od špiček v oboru a nabité znalosti následně vyzkoušet v praxi týmovou prací na jejich první skutečné investigativní kauze.“

Program je rozdělen do dvou částí. První, teoretická část proběhla v pražských prostorách nadace Bakala Foundation minulý týden a nabídla účastníkům bohatý program přednášek a workshopů v podání zkušených investigativních novinářů z Česka, Slovenska i zahraničí.

„Obsah školení jsme společně s partnery koncipovali podle toho, jaké dovednosti by měl investigativní novinář na začátku své kariéry získat,“ upřesňuje Zuzana Petková, ředitelka Nadácie Zastavme Korupciu. Přednášky proto pokrývaly široké spektrum témat jako například práce s otevřenými daty v podání Jana Cibulky z Českého rozhlasu. Otázce, jak správně vést novinářský rozhovor, se věnoval slovenský investigativní novinář Adam Valček, Josef Šlerka z investigace.cz vysvětlil, jak využívat moderní formy a nástroje, jako jsou třeba sociální sítě. Srbský novinář specializující se na organizovaný zločin Stevan Dojčinović z mezinárodní organizace Organized Crime and Corruption Reporting Project (OCCRP) odhalil, jak chránit své zdroje a sám sebe. V neposlední řadě je důležité umět vystavět příběh tak, aby i spletité investigativní kauzy byly pro čtenáře srozumitelné, jak vysvětlila Pavla Holcová.

Nyní na studenty čeká druhá, praktická část programu. Budou během ní pracovat v týmech na reálné investigativní kauze pod dohledem zkušeného mentora.
Práce sedmi týmů probíhá regionálně, vždy v místě, kde členové týmu studují žurnalistiku na své univerzitě – týmy tak budou působit v Praze, Brně, Olomouci, Bratislavě a Nitře.

Mezi mentory patří známá novinářská jména, jako jsou například Jana Ustohalová z Deníku N, Markéta Dobiášová z Reflexu, David Klimeš z Aktuálně.cz, Laura Kellöová z Aktuality.sk nebo Zuzana Petková z Nadácie Zastavme Korupciu.

„Posláním investigativní žurnalistiky je, aby lidé, kteří jsou u moci, byli zodpovědní za svoje rozhodnutí a činy. A jsou to právě investigativní novináři, kteří jsou schopni je hlídat,“ vysvětluje Pavla Holcová, zakladatelka a ředitelka investigace.cz. „Program Achillova Data dává studentům možnost vyzkoušet si reálnou práci v investigativě, aby zjistili, zda právě to je ta část žurnalistiky, kterou chtějí dělat. Důležité je jistě i zjištění, že to není obor, kterému by se chtěli v budoucnu věnovat. A pokud se do ní zamilují tak jako my, budou mít bezpochyby snadnější start.“

Program bude oficiálně zakončen v únoru, kdy proběhne slavnostní vyhlášení nejlepších projektů a studenti získají zpětnou vazbu na svou práci od odborné poroty.


Autor: TZ, red

Praha 5 odkoupí pozemek pro výstavbu školy, smlouvu schválili zastupitelé

5. července 2022 v 16:15

Radnice Prahy 5 naplnila mediační dohodu k projektu Vilapark Klamovka tím, že zastupitelé městské části na svém červnovém jednání schválili smlouvu k odkoupení pozemku od společnosti Vilapark Klamovka pro výstavbu školského zařízení.

Praha 10 pořádá veletrh sociálních a návazných služeb

13. června 2022 v 10:53

Desátý ročník, pětačtyřicet stánků. Taková jsou čísla, která charakterizují letošní veletrh sociálních a návazných služeb na Desítce. Už tradičně se uskuteční před Nákupním centrem Eden, pro informace a rady si občané mohou přijít ve středu 15. června od 11 do...

Pomoc pro děti ze znevýhodněných rodin

8. března 2022 v 10:02

Devět desítek dětí ze sociálně či zdravotně znevýhodněných rodin z Prahy 4 dostalo notebooky, školní pomůcky, a hygienické potřeby, příspěvky na bezplatné obědy či školní družinu, na tábory a kroužky. Dary v celkové hodnotě 505 000 korun rozdělila Nadace Sirius prostřednictvím svého projektu...

Českobratrská církev evangelická a Diakonie společně organizují pomoc pro Ukrajinu

24. února 2022 v 19:44

Českobratrská církev evangelická a Diakonie ČCE, jeden z nejvýznamnějších poskytovatelů sociálních služeb v ČR, vyhlásili sbírku pro obyvatele Ukrajiny zasažené válkou a zároveň připravují bezpečné zázemí a pomoc pro uprchlíky z válečné zóny. 

Vždy je čas na dobrý skutek. Startuje patnáctý ročník programu MiNiGRANTY Veolia

24. února 2022 v 11:24

Nadační fond Veolia i letos podpoří projekty zaměstnanců skupiny Veolia, kteří se ve svém volném čase věnují dobrovolnictví. Během 14 let fungování programu MiNiGRANTY podpořily 1 644 projektů částkou více než 44 milionů. Na jeden projekt může žadatel získat až...

Nová grantová výzva Nadačního fondu Cesta ke vzdělání

18. února 2022 v 11:38

Od čtvrtka 17. února se mohou žadatelé hlásit do nového grantového programu Nadačního fondu Cesta ke vzdělání 2022. Tato v pořadí již čtrnáctá výzva reaguje na přetrvávající pandemii koronaviru a s tím spojená omezení, která neumožňovala účastnit se doprovodných vzdělávacích aktivit, jež nadační...

Vosk na výrobu svíček pro chráněnou dílnu Inspirace

11. února 2022 v 11:41

Chráněná dílna Inspirace obdržela od Prahy 1 velkou krabici plnou vosku, který nasbírali zaměstnanci a návštěvníci radnice. Vosk bude následně využit při výrobě ručně malovaných svíček.

Grantový program STARTér, Věř si a podnikej! pomáhá již 22 let

2. února 2022 v 11:41

Nejstarší grantový program Nadačního fondu Veolia, STARTér, Věř si a podnikej! má za sebou již 22. ročník. Stejně jako celou společnost, i STARTér silně ovlivnila pokračující pandemie Covid-19. Projevilo se to především omezenou možností osobních setkání, ať již při prezentacích programu na...

Další články
Nahoru