Dnes Úterý - zatazeno -1°C
Zítra Středa - zatazeno 0°C
Úterý 7. 12. 2021
Svátek má Ambrož, Benjamín
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Občanská sdružení

Do Prahy se sjeli investigativní novináři. Achillova Data 2021 byla zahájena

Nadace Bakala Foundation připravila ve spolupráci s investigace.cz a slovenskou Nadácií Zastavme korupciu pátý ročník projektu Achillova data. Jeho první část proběhla minulý týden v Praze. 

Program nabízí studentům žurnalistiky a příbuzných oborů z Česka a Slovenska možnost proniknout do jednoho z nejnáročnějších oborů žurnalistiky. V průběhu dvou měsíců se seznámí s metodami, trendy a praktickými nástroji investigativní žurnalistiky.

„Úkolem investigativní žurnalistiky je chránit veřejný zájem před zneužíváním moci, před korupcí, či dozorovat porušování lidských práv. To vyžaduje profesně vyzrálé novináře. Proto je nesmírně důležité toto „řemeslo“ rozvíjet a motivovat mladé novináře k tomu, aby se mu věnovali,“ uvedl Václav Pecha, ředitel nadace, a dodal: „Program Achillova Data je unikátní svou koncepcí. Dává aspirujícím novinářům možnost učit se od špiček v oboru a nabité znalosti následně vyzkoušet v praxi týmovou prací na jejich první skutečné investigativní kauze.“

Program je rozdělen do dvou částí. První, teoretická část proběhla v pražských prostorách nadace Bakala Foundation minulý týden a nabídla účastníkům bohatý program přednášek a workshopů v podání zkušených investigativních novinářů z Česka, Slovenska i zahraničí.

„Obsah školení jsme společně s partnery koncipovali podle toho, jaké dovednosti by měl investigativní novinář na začátku své kariéry získat,“ upřesňuje Zuzana Petková, ředitelka Nadácie Zastavme Korupciu. Přednášky proto pokrývaly široké spektrum témat jako například práce s otevřenými daty v podání Jana Cibulky z Českého rozhlasu. Otázce, jak správně vést novinářský rozhovor, se věnoval slovenský investigativní novinář Adam Valček, Josef Šlerka z investigace.cz vysvětlil, jak využívat moderní formy a nástroje, jako jsou třeba sociální sítě. Srbský novinář specializující se na organizovaný zločin Stevan Dojčinović z mezinárodní organizace Organized Crime and Corruption Reporting Project (OCCRP) odhalil, jak chránit své zdroje a sám sebe. V neposlední řadě je důležité umět vystavět příběh tak, aby i spletité investigativní kauzy byly pro čtenáře srozumitelné, jak vysvětlila Pavla Holcová.

Nyní na studenty čeká druhá, praktická část programu. Budou během ní pracovat v týmech na reálné investigativní kauze pod dohledem zkušeného mentora.
Práce sedmi týmů probíhá regionálně, vždy v místě, kde členové týmu studují žurnalistiku na své univerzitě – týmy tak budou působit v Praze, Brně, Olomouci, Bratislavě a Nitře.

Mezi mentory patří známá novinářská jména, jako jsou například Jana Ustohalová z Deníku N, Markéta Dobiášová z Reflexu, David Klimeš z Aktuálně.cz, Laura Kellöová z Aktuality.sk nebo Zuzana Petková z Nadácie Zastavme Korupciu.

„Posláním investigativní žurnalistiky je, aby lidé, kteří jsou u moci, byli zodpovědní za svoje rozhodnutí a činy. A jsou to právě investigativní novináři, kteří jsou schopni je hlídat,“ vysvětluje Pavla Holcová, zakladatelka a ředitelka investigace.cz. „Program Achillova Data dává studentům možnost vyzkoušet si reálnou práci v investigativě, aby zjistili, zda právě to je ta část žurnalistiky, kterou chtějí dělat. Důležité je jistě i zjištění, že to není obor, kterému by se chtěli v budoucnu věnovat. A pokud se do ní zamilují tak jako my, budou mít bezpochyby snadnější start.“

Program bude oficiálně zakončen v únoru, kdy proběhne slavnostní vyhlášení nejlepších projektů a studenti získají zpětnou vazbu na svou práci od odborné poroty.


Autor: TZ, red

Česko balí krabice a sbírá dárky pro chudé děti

22. listopadu 2021 v 17:24

Diakonie ČCE, jeden z nejvýznamnějších poskytovatelů sociálních služeb v ČR, zahajuje jedenáctý ročník sbírky dárků pro děti ohrožené chudobou. Sbírka dárků v celém Česku začíná 22. listopadu a potrvá do 5. prosince, finanční sbírka Krabice online běží...

Týden rané péče. Slogan kampaně zapůjčila hudební skupina Mirai

29. října 2021 v 10:19

První listopadový týden patří osvětové kampani, jejímž sloganem pro letošní rok je „Slovo NEJDE neexistuje“.

V areálu biocentra Obora vznikly nové informační tabule

12. září 2021 v 10:10

Nadační fond Veolia finančně podpořil vznik nových informačních tabulí v areálu biocentra Obora ve Smiřicích. Zrealizovat tento projekt se podařilo díky společnému úsilí Českého svazu ochránců přírody Smiřice a společnosti Královéhradecká provozní, člena skupiny Veolia, která dlouhodobě podporuje...

Soutěž pro výtvarníky s mentálním postižením

23. srpna 2021 v 09:56

Domov Sulická pořádá s podporou radnice Prahy 2 první ročník umělecké soutěže pro lidi s mentálním postižením z Prahy aneb Každý může být umělcem. Přihlášená díla budou k vidění od 30. září ve výstavních prostorách bezbariérové radnice Prahy 2 na...

Praha 1: Sto tisíc na protidrogovou problematikou

19. srpna 2021 v 09:39

Praha 1 rozdělí 100 tisíc korun neziskovkám zabývajícím se protidrogovou problematikou. Na žádost první městské části bylo Zastupitelstvem hl. m. Prahy odsouhlaseno poskytnutí účelové neinvestiční dotace z rozpočtu hl. m. Prahy.

Dobrovolníci PVK získali v rámci projektu MiNiGRANTY přes osm set tisíc korun

16. července 2021 v 07:40

Pražské vodovody a kanalizace společně s Nadačním fondem Veolia i letos rozdělovaly finanční prostředky v rámci 14. ročníku MiNiGRANTŮ. V letošním ročníku získalo 29 zaměstnanců PVK na své projekty částku 828 800 korun.

Nová pracovní místa díky nadačnímu fondu

26. června 2021 ve 12:58

Nadační fond Veolia schválil podporu pro 9 nových projektů, díky nimž získá práci 15 osob, z toho 3 zdravotně znevýhodněné.  Mezi schválené projekty byla z grantového programu STARTér, Věř si a podnikej! ve čtvrtek 24. června v Olomouci rozdělena částka...

Další články
Nahoru