Dnes Středa - zatazeno 0°C
Zítra Čtvrtek - obcasny-dest 8°C
Středa 29. 3. 2023
Svátek má Taťána
Zpravodajství
Novinky z hlavního města
Občanská sdružení

Do Prahy se sjeli investigativní novináři. Achillova Data 2021 byla zahájena

Nadace Bakala Foundation připravila ve spolupráci s investigace.cz a slovenskou Nadácií Zastavme korupciu pátý ročník projektu Achillova data. Jeho první část proběhla minulý týden v Praze. 

Program nabízí studentům žurnalistiky a příbuzných oborů z Česka a Slovenska možnost proniknout do jednoho z nejnáročnějších oborů žurnalistiky. V průběhu dvou měsíců se seznámí s metodami, trendy a praktickými nástroji investigativní žurnalistiky.

„Úkolem investigativní žurnalistiky je chránit veřejný zájem před zneužíváním moci, před korupcí, či dozorovat porušování lidských práv. To vyžaduje profesně vyzrálé novináře. Proto je nesmírně důležité toto „řemeslo“ rozvíjet a motivovat mladé novináře k tomu, aby se mu věnovali,“ uvedl Václav Pecha, ředitel nadace, a dodal: „Program Achillova Data je unikátní svou koncepcí. Dává aspirujícím novinářům možnost učit se od špiček v oboru a nabité znalosti následně vyzkoušet v praxi týmovou prací na jejich první skutečné investigativní kauze.“

Program je rozdělen do dvou částí. První, teoretická část proběhla v pražských prostorách nadace Bakala Foundation minulý týden a nabídla účastníkům bohatý program přednášek a workshopů v podání zkušených investigativních novinářů z Česka, Slovenska i zahraničí.

„Obsah školení jsme společně s partnery koncipovali podle toho, jaké dovednosti by měl investigativní novinář na začátku své kariéry získat,“ upřesňuje Zuzana Petková, ředitelka Nadácie Zastavme Korupciu. Přednášky proto pokrývaly široké spektrum témat jako například práce s otevřenými daty v podání Jana Cibulky z Českého rozhlasu. Otázce, jak správně vést novinářský rozhovor, se věnoval slovenský investigativní novinář Adam Valček, Josef Šlerka z investigace.cz vysvětlil, jak využívat moderní formy a nástroje, jako jsou třeba sociální sítě. Srbský novinář specializující se na organizovaný zločin Stevan Dojčinović z mezinárodní organizace Organized Crime and Corruption Reporting Project (OCCRP) odhalil, jak chránit své zdroje a sám sebe. V neposlední řadě je důležité umět vystavět příběh tak, aby i spletité investigativní kauzy byly pro čtenáře srozumitelné, jak vysvětlila Pavla Holcová.

Nyní na studenty čeká druhá, praktická část programu. Budou během ní pracovat v týmech na reálné investigativní kauze pod dohledem zkušeného mentora.
Práce sedmi týmů probíhá regionálně, vždy v místě, kde členové týmu studují žurnalistiku na své univerzitě – týmy tak budou působit v Praze, Brně, Olomouci, Bratislavě a Nitře.

Mezi mentory patří známá novinářská jména, jako jsou například Jana Ustohalová z Deníku N, Markéta Dobiášová z Reflexu, David Klimeš z Aktuálně.cz, Laura Kellöová z Aktuality.sk nebo Zuzana Petková z Nadácie Zastavme Korupciu.

„Posláním investigativní žurnalistiky je, aby lidé, kteří jsou u moci, byli zodpovědní za svoje rozhodnutí a činy. A jsou to právě investigativní novináři, kteří jsou schopni je hlídat,“ vysvětluje Pavla Holcová, zakladatelka a ředitelka investigace.cz. „Program Achillova Data dává studentům možnost vyzkoušet si reálnou práci v investigativě, aby zjistili, zda právě to je ta část žurnalistiky, kterou chtějí dělat. Důležité je jistě i zjištění, že to není obor, kterému by se chtěli v budoucnu věnovat. A pokud se do ní zamilují tak jako my, budou mít bezpochyby snadnější start.“

Program bude oficiálně zakončen v únoru, kdy proběhne slavnostní vyhlášení nejlepších projektů a studenti získají zpětnou vazbu na svou práci od odborné poroty.


Autor: TZ, red

Velikonoční potravinová sbírka Prahy 9 se rozrostla

Včera v 18:44

Radnice Prahy 9 připravila Velikonoční potravinovou sbírku, která proběhne 4. dubna ve vstupní hale úřadu. K Velikonoční potravinové sbírce pro občany Prahy 9 se dnes přidala i ZŠ Novoborská.

Praha 9 připravuje Velikonoční potravinovou sousedskou sbírku

19. března 2023 v 10:17

Na úterý 4. dubna připravila radnice Prahy 9 Velikonoční potravinovou sbírku. Sbírat se budou trvanlivé potraviny a hygienické potřeby. Sbírka je určena pro seniory v nouzi, samoživitele a klienty Armády spásy.

MiNiGRANTY 2023. Nadační fond Veolia vyhlásil 16. ročník

6. března 2023 v 09:32

Nadační fond Veolia i letos podpoří projekty zaměstnanců skupiny Veolia, kteří se ve svém volném čase věnují dobrovolnictví. Na jeden projekt může žadatel získat až 50 000 korun. Během 15 let fungování programu MiNiGRANTY podpořil fond 1788 projektů částkou téměř...

Podpora pro 8 začínajících podnikatelů od nadačního fondu

19. února 2023 v 10:18

Nadační fond Veolia schválil v rámci svého nejstaršího grantového programu STARTér, Věř si a podnikej! podporu pro 8 začínajících podnikatelů, kterým tak pomůže splnit si své sny.  Práci nově získá 8 osob. Mezi schválené projekty byla na letošním prvním zasedání v úterý 14. února rozdělena částka...

Novoroční sbírka vynesla 500kg oblečení

9. února 2023 v 15:31

Do Green Table, do novoroční sbírky oblečení Nadačního fondu Veolia, mohli zájemci do konce ledna nosit oblečení nebo doplňky, které nepotřebovali. Vybralo se 500kg oblečení, které pomůže dál.

V Green Table se dozvíte, kam putuje oblečení ze sbírky

27. ledna 2023 v 11:10

Novoroční sbírka oblečení a doplňků Nadačního fondu Veolia, která probíhá v Green Table Na Florenci 15 v Praze 1, představí kde a komu pomůže oblečení, které jste přinesli.

Podpora nadačního fondu pro Zlatý oříšek

25. ledna 2023 ve 12:54

Zlatý oříšek v letošním roce oslaví čtvrtstoletí své existence. Od prvního ročníku, který proběhl v roce 1998 se organizátorům podařilo v České republice ocenit a motivovat více jak tři tisíce talentovaných dětí, dvojic či dětských kolektivů ve věku od 6 do 14 let. Každoročně pak Zlatý oříšek...

Dvojka srdcem slaví páté narozeniny

24. ledna 2023 ve 13:17

Nadační fond městské části Praha 2 Dvojka srdcem slaví pět let od svého založení. Za dobu své existence nadace pomohla potřebným ve více než 130 případech a věnovala jim příspěvky za více než 1,1 milionu korun.  Zprostředkování rychlé a adresné pomoci bez zbytečné administrativy se osvědčilo...

Co nenosím, to pomůže! Novoroční sbírka oblečení

17. ledna 2023 v 11:06

Máte doma oblečení nebo doplňky, které už nenosíte nebo nepotřebujete? Přineste je do Green Table do novoroční sbírky oblečení Nadačního fondu Veolia a pomozte potřebným.

Další články
Nahoru