dnes
Sobota - zatazeno
8°C
zítra
Neděle - skorojasno
5°C
pozítří
Pondělí - jasno
4°C
Pražská kultura

Do Prahy se sjeli budoucí umělci z řad školáků a studentů

V pražském Centru současného umění DOX se 23. dubna konalo další semifinálové kolo prestižní soutěže Máš umělecké střevo?, která přibližuje práci umělců žákům a studentům základních a středních škol a hledá mezi nimi budoucí talenty. Ti budou vybráni v celostátním finále, které se odehraje opět v Praze 16. května. Z pražského semifinále do něj postoupilo čtrnáct skupin studentů škol z Prahy, Středočeského kraje, Královéhradeckého kraje, Ústeckého kraje a Karlovarského kraje, jejichž projekty vybrala odborná porota tvořená členy lektorských oddělení Národní galerie, DOX a pracovníky Ceny Jindřicha Chalupeckého.

Pro letošní pátý ročník soutěže Máš umělecké střevo? vybrali organizátoři soutěže společné téma „Slovo je umění“, které se věnuje tématu písmene, slova, věty nebo textu ve vizuálním ztvárnění. Výsledné práce studentů musely vycházet ze zmíněných námětů. Jejich ztvárnění, volba uměleckého přístupu nebo média byla však zcela na nich. Bylo možné využít jak tradiční (např. malba, socha, grafika), tak nová média (video, fotografie, počítačová animace, využití sociálních sítí apod.). Při celkovém hodnocení se porota rozhodovala pouze podle kvality samotného díla a splnění zadání.

Pražského semifinálového kola se zúčastnili studenti z téměř dvaceti škol i se svými pedagogy. Porota vyhodnocovala také práce jiných škol, které své projekty zaslaly, ale osobně se semifinále nezúčastnily. Do finále pak porota tvořená zástupci Národní galerie v Praze, Východočeské galerie Pardubice a Ceny Jindřicha Chalupeckého vybrala projekty ze středních škol a gymnázií z Prahy, Mnichova Hradiště, Hradce Králové, Děčína, Teplic, Poděbrad nebo Ostrova. Jejich autoři tak postupují do celostátního finále, jež se bude konat 16. května ve Veletržním paláci Národní galerie v Praze. Vybrané projekty pak získají putovní cenu od výtvarnice Pavly Scerankové, vstupy go galerií zdarma, věcné ceny či možnost navíc vystavovat své práce na Grafickém bienále v Brně. Všemu však předchází ještě brněnské semifinále, které se uskuteční rovněž v dubnu. „Nejde ani tak o výsledek soutěže, jako spíš o snahu motivovat studenty a nabízet jim zajímavé podněty, které umění přináší. Naším cílem je zprostředkovávat současné umění nejmladší generaci a ukázat jim jeho možnosti,“ říká autor soutěže Ondřej Horák ze Společnosti Jindřicha Chalupeckého.

Letošní ročník soutěže Máš umělecké střevo? je věnovaný světoznámému umělci Jiřímu Kolářovi, od jehož narození letos uplynulo 100 let. Proslavil se svými kolážemi a rolážemi, které často pracovaly s námětem vystřihovaných slov a textů. Jiří Kolář patřil mezi zakládající členy Ceny Jindřicha Chalupeckého (spolu s Václavem Havlem a Theodorem Pištěkem), která letos slaví 25. výročí a stojí za soutěží Máš umělecké střevo?.


Knižní novinka: Sára a toulavý dědeček

Včera ve 13:11

Plné fantazie, dobrodružství, překvapení, vtipu, historických postav i moderních předmětů obklopujících dnešní děti – takové jsou pohádky Sára a toulavý dědeček. Novinka z nakladatelství Práh potěší děti a také rodiče, kteří svým potomkům rádi dopřejí zábavné a přitom podnětné čtení....

Bytový interiér jako zrcadlo jeho obyvatele

Včera v 11:22

Na předvánoční trh přináší toto téma výpravná publikace s množstvím fotografií, která by se ráda stala průvodcem bytových designérů i slabikářem laiků s nadšením pro zařizování interiérů. Autorkou knihy s názvem Styly interiérů je Ing. arch. Veronika Haroldová a vydavatelsví Baron ji od...

Další články
Nahoru