Dnes Středa - zatazeno 11°C
Zítra Čtvrtek - obcasny-dest 15°C
Středa 29. 3. 2023
Svátek má Taťána
Zpravodajství
Novinky z hlavního města
Pražský život

Do Prahy se sjedou odborníci na britskou popkulturu z celého světa

Letošní ročník Anglo-American Roundtable s podtitulem „Britain Goes POP!“ se uskuteční 9. září 2022 na půdě Anglo-americké vysoké školy v Praze (AAU). Na diskuzní panel dorazí experti z celého světa. V roli hlavního speakera vystoupí profesor Bostonské univerzity a pravidelný přispěvatel deníků The Daily Mirror a The Times Richard Weight. Mezi dalšími členy diskuzního panelu se představí newyorský hudebník s britskými kořeny Edward Rogers, který vystupoval např. s kapelou The Zombies, irská kriminoložka Ciara Molloy nebo odbornice na současné kultury a subkultury Pavla Jonssonová. Společně budou hledat odpovědi na otázku, jak se britské popkultuře podařilo tak výrazně infiltrovat odlišné kultury, včetně tehdejšího Československa.

Evropské ostrovní království se před šedesáti lety stalo jedním z největších exportérů populární kultury na světě a jeho vliv je patrný i nejen například v kulturně blízkých regionech typu USA nebo sousedního Irska, ale i mnoho tisícovek kilometrů dále – v zemích postsovětské východní Evropy či státech asijského Tichomoří. Ani tehdejší Československo nebylo výjimkou. Takzvaná „britská invaze“ je bezpochyby komplexní kulturní fenomén, který vyvolává řadu otázek. Jak se vůbec geopoliticky upadající velmoci takový mistrovský kousek podařilo vykmitnout? Hledání odpovědí bude tématem letošního Anglo-American Studies Roundtable s podtitulem „Britain Goes POP!“.

„Britská populární kultura velmi ovlivnila i tehdejší českou kulturní scénu. Její vliv je navíc patrný dodnes. V podmínkách komunistického Československa byla absorpce britské kultury navíc určitým způsobem odporu teenagerů proti tehdejšímu režimu. Tvrzení, že byla jedním z akcelerátorů sametové revoluce, proto rozhodně není přehnané. A příkladů najdeme nepřeberně – jde například o méně známou kapelu Beatmen, která byla de facto lokální verzí The Beatles, ale i tvorbu už tehdy univerzálně populárních interpretů, jako je Helena Vondráčková nebo Marta Kubišová. Nelze popřít fakt, že britský kulturní export je neodmyslitelnou součástí české kulturní identity,“ vyzdvihuje důležitost tématu moderátor diskuze a doktor politologie na AAU Gerald Power. Ten momentálně pracuje na výzkumu uplatňování takzvané soft power v rámci britské kulturní diplomacie v blízkovýchodních regionech.

Role hlavního speakera se ujme profesor Bostonské univerzity Richard Weight, který celou svou profesní kariéru zasvětil právě studiu britské kultury a společnosti. Weight je autorem řady akademicky i kriticky ceněných publikací, ve kterých se zabývá profily a fungováním britských populárních subkultur. Kromě toho v minulosti spolupracoval na přípravě tematických dokumentárních filmů s veřejnoprávním vysílatelem BBC a pravidelně přispívá do deníků The Daily Mirror a The Times. V druhé polovině roku 2022 se navíc očekává vydání jeho nové knihy Pleasure Planet, která bude podrobnou sondou (nejen) do britské drogové scény od 18. století až do současnosti.

Weighta doplní další členové diskuzního panelu. Jedním z nich bude i newyorský hudebník s britskými kořeny Edward Rogers, který má na svém kontě osm sólových alb, zkušenosti s vystupováním na stageích po celém světě i spolupráci s rockovými legendami, jako jsou kapely The Zombies nebo The Kinks. Ve zbytku panelu zasedne irská kriminoložka Ciara Molloy, která se profesně věnuje prolínání kriminálního a kulturního světa v Irsku ve 20. století, odbornice na současné kultury a subkultury Pavla Jonssonová, jíž zajímají hlavně témata na pomezí kulturalistiky a gender studies, a Simone Stansbury, studentka programu Business Administration na AAU.

Letošní Anglo-American Studies Roundtable s podtitulem „Britain Goes POP!“ se uskuteční 9. září 2022 na půdě AAU – konkrétně v atriu univerzity a učebnách 2.07 a 2.08 – od 14:00 do 16:00. Zúčastnit se konference bude možné také online přes platformu Zoom. Link zájemci získají po registraci na akci na webu AAU. Akce se koná pod záštitou Geralda Powera a George Hayse II. ze School of Humanities & Socials Science and the School of International Relations & Diplomacy při AAU.


Autor: Cen

V Letňanech půjdou prvňáčci k zápisu

Včera ve 14:49

Zápis do 1. ročníku základních škol pro školní rok 2023/2024 v Letňanech se bude konat v pondělí 3. dubna od 13 do 18 hodin a v úterý 4. dubna od 13 do 17 hodin.

S Euroklíčem na bezbariérová WC a plošiny ve veřejných budovách v Evropě

Včera v 11:14

S pomocí Euroklíče se dostane osoba se zdravotním postižením nebo rodiče/pěstouni pečující o dítě do 3 let na vybraná bezbariérová WC a plošiny ve veřejných budovách, metru, čerpacích stanicích ve většině států Evropy. Euroklíč si mohou obyvatelé Prahy 13 vyzvednout...

Jarní botanická burza Na Slupi

Včera v 09:28

Botanická zahrada Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy pořádá v pátek 21. dubna v 10:00 až 14:00 hodin burzu, které se zúčastní zejména drobní pěstitelé specialisté.

Ukliďme Jižní Město. Praha 11 se připojí k tradiční akci

Včera v 08:30

Praha 11 se tento týden připojí k celonárodní akci Ukliďme Česko. Hlavním úklidovým dnem akce bude sobota 1. dubna.

Vycházky, hudba i výlet. Dvojka pro přátele kultury zve na akce

27. března 2023 v 10:31

Tipy na akce v Praze 2, hudbu, výtvarné umění, literaturu nebo divadlo nabízí klub Dvojka pro přátele kultury.

V Praze 9 se bude podruhé uklízet

27. března 2023 v 10:24

Minulý týden proběhla v Praze 9 akce Pojďme spolu Uklidit Devítku. Druhý termín úklidu se koná první dubnový den od 9 hodin. Sraz je u Holetu Ivka. Radnice dodá pytle a rukavice a odveze odpad.

Základní škola Norbertov má vlastní školní hřiště

27. března 2023 v 09:23

Žáci ze základní školy Norbertov v Praze 6 se dočkali vlastního školního hřiště. Loni tato střešovická škola oslavila 130 let od svého založení, po celou dobu své historie však hřiště neměla. To se slavnostně otevřelo až minulý týden.

Praha 4: Blíží se termín splatnosti poplatku ze psů za rok 2023

27. března 2023 v 08:52

Odbor finanční správy Prahy 4 upozorňuje držitele psů na splatnost místního poplatku ze psů v roce 2023. Poplatek je splatný bez vyměření předem, složenky na místní poplatek se nerozesílají.

Radnice odstraní suché a poškozené dřeviny, nahrazeny budou novou výsadbou

27. března 2023 v 08:23

V současném končícím období vegetačního klidu přistoupí radnice Prahy 11 k pěstebním opatřením zahrnujícím kácení zejména suchých a poškozených dřevin, které jsou na svých stanovištích neperspektivní a hlavně nebezpečné.

Výstavu Jen tak najdete na radnici do konce března

26. března 2023 v 07:52

Výstavu fotografií autorek Vlasty Vobecké, Slávky Matouškové a Zuzany Janečkové s názvem Jen tak najdete do konce měsíce na radnici Prahy 11.

Veletrh: Starožitnosti jako investice

24. března 2023 v 10:56

Asociace starožitníků pořádá na Novoměstské radnici v Praze 2 již 48. veletrh starožitností Antique. Ve dnech 20. – 23. dubna několik desítek starožitníků představí to nejzajímavější ze své nabídky.

Dvojka kulturní. Radnice spustila novou facebookovou stránku

24. března 2023 v 10:20

Hudba, divadlo, literatura, výtvarné umění. Nová facebooková stránka nabídne nejrůznější tipy, kam v Praze 2 vyrazit za kulturou.

V Praze 10 se budou uklízet veřejná prostranství

23. března 2023 ve 21:24

V letošním roce se v desáté městské části iniciativa „Společně ukliďme Prahu 10“ opět zapojuje do národních kampaní „Ukliďme Česko“ – www.uklidmecesko.cz a „Ukliďme svět“ – www.uklidmesvet.cz. Obě dobrovolnické kampaně se hlásí k čistotě přírody a dalších veřejných prostor mimo město i v něm....

Další články
Nahoru