Dnes Čtvrtek - zatazeno 5°C
Zítra Pátek - oblacno 8°C
Čtvrtek 29. 9. 2022
Svátek má Michal
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Pražský život

Do Prahy se sjedou odborníci na britskou popkulturu z celého světa

Letošní ročník Anglo-American Roundtable s podtitulem „Britain Goes POP!“ se uskuteční 9. září 2022 na půdě Anglo-americké vysoké školy v Praze (AAU). Na diskuzní panel dorazí experti z celého světa. V roli hlavního speakera vystoupí profesor Bostonské univerzity a pravidelný přispěvatel deníků The Daily Mirror a The Times Richard Weight. Mezi dalšími členy diskuzního panelu se představí newyorský hudebník s britskými kořeny Edward Rogers, který vystupoval např. s kapelou The Zombies, irská kriminoložka Ciara Molloy nebo odbornice na současné kultury a subkultury Pavla Jonssonová. Společně budou hledat odpovědi na otázku, jak se britské popkultuře podařilo tak výrazně infiltrovat odlišné kultury, včetně tehdejšího Československa.

Evropské ostrovní království se před šedesáti lety stalo jedním z největších exportérů populární kultury na světě a jeho vliv je patrný i nejen například v kulturně blízkých regionech typu USA nebo sousedního Irska, ale i mnoho tisícovek kilometrů dále – v zemích postsovětské východní Evropy či státech asijského Tichomoří. Ani tehdejší Československo nebylo výjimkou. Takzvaná „britská invaze“ je bezpochyby komplexní kulturní fenomén, který vyvolává řadu otázek. Jak se vůbec geopoliticky upadající velmoci takový mistrovský kousek podařilo vykmitnout? Hledání odpovědí bude tématem letošního Anglo-American Studies Roundtable s podtitulem „Britain Goes POP!“.

„Britská populární kultura velmi ovlivnila i tehdejší českou kulturní scénu. Její vliv je navíc patrný dodnes. V podmínkách komunistického Československa byla absorpce britské kultury navíc určitým způsobem odporu teenagerů proti tehdejšímu režimu. Tvrzení, že byla jedním z akcelerátorů sametové revoluce, proto rozhodně není přehnané. A příkladů najdeme nepřeberně – jde například o méně známou kapelu Beatmen, která byla de facto lokální verzí The Beatles, ale i tvorbu už tehdy univerzálně populárních interpretů, jako je Helena Vondráčková nebo Marta Kubišová. Nelze popřít fakt, že britský kulturní export je neodmyslitelnou součástí české kulturní identity,“ vyzdvihuje důležitost tématu moderátor diskuze a doktor politologie na AAU Gerald Power. Ten momentálně pracuje na výzkumu uplatňování takzvané soft power v rámci britské kulturní diplomacie v blízkovýchodních regionech.

Role hlavního speakera se ujme profesor Bostonské univerzity Richard Weight, který celou svou profesní kariéru zasvětil právě studiu britské kultury a společnosti. Weight je autorem řady akademicky i kriticky ceněných publikací, ve kterých se zabývá profily a fungováním britských populárních subkultur. Kromě toho v minulosti spolupracoval na přípravě tematických dokumentárních filmů s veřejnoprávním vysílatelem BBC a pravidelně přispívá do deníků The Daily Mirror a The Times. V druhé polovině roku 2022 se navíc očekává vydání jeho nové knihy Pleasure Planet, která bude podrobnou sondou (nejen) do britské drogové scény od 18. století až do současnosti.

Weighta doplní další členové diskuzního panelu. Jedním z nich bude i newyorský hudebník s britskými kořeny Edward Rogers, který má na svém kontě osm sólových alb, zkušenosti s vystupováním na stageích po celém světě i spolupráci s rockovými legendami, jako jsou kapely The Zombies nebo The Kinks. Ve zbytku panelu zasedne irská kriminoložka Ciara Molloy, která se profesně věnuje prolínání kriminálního a kulturního světa v Irsku ve 20. století, odbornice na současné kultury a subkultury Pavla Jonssonová, jíž zajímají hlavně témata na pomezí kulturalistiky a gender studies, a Simone Stansbury, studentka programu Business Administration na AAU.

Letošní Anglo-American Studies Roundtable s podtitulem „Britain Goes POP!“ se uskuteční 9. září 2022 na půdě AAU – konkrétně v atriu univerzity a učebnách 2.07 a 2.08 – od 14:00 do 16:00. Zúčastnit se konference bude možné také online přes platformu Zoom. Link zájemci získají po registraci na akci na webu AAU. Akce se koná pod záštitou Geralda Powera a George Hayse II. ze School of Humanities & Socials Science and the School of International Relations & Diplomacy při AAU.


Autor: Cen

PVK: Přehled plánovaných výluk na 40. týden

Dnes v 10:08

Pražské vodovody a kanalizace oznámily přehled plánovaných výluk v dodávkách pitné vody na příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Turistický pochod 14 km kolem Prahy 14

Včera ve 21:01

Tradiční turistický pochod l4 km kolem Prahy 14 se koná v sobotu 8. října a nabídne několik zajímavých míst Prahy 14.

Budova Ministerstva financí otevřena veřejnosti

Včera v 09:49

Dnes se opět otevřou veřejnosti brány Ministerstva financí v Letenské ulici 15.

Na Den české státnosti otevře Ministerstvo pro místní rozvoj

Včera v 09:42

Dnes v 10 hodin se veřejnosti otevře Ministerstvo pro místní rozvoj. Připraveny jsou komentované prohlídky historických prostor hlavní budovy na Staroměstském náměstí. Den otevřených dveří potrvá do 15 hodin.

Břevnovské posvícení 2022

27. září 2022 ve 21:18

Pátek 7. října ve 14 hodin začne Břevnovské posvícení, otevře se většina stánků a pouťové atrakce. V sobotu 8. října odstartuje pravé posvícení. Ze stánků budou vonět a návštěvníky lákat k zakoupení různé pochutiny, např. pečené husy s knedlíkem a zelím, pečená vepřová šunka, bramboráky,...

Pražské věže s Prahou 13

27. září 2022 ve 20:05

Start dobrodružné naučné hry je tradičně před budovou radnice Prahy 13 na Slunečním náměstí 28. září od 10 do 17 hodin.

Suchdolské posvícení

27. září 2022 v 19:53

Tradiční Suchdolské posvícení se koná ve středu 28. září od 14 hodin na Suchdolském náměstí.

Výstava výtvarných prací žáků a studentů pražských škol na Mariánském náměstí

27. září 2022 v 09:34

Od středy 21. září do čtvrtka 20. října je pro veřejnost volně přístupná v budově Nové radnice Magistrátu hl. m. Praha na Mariánském náměstí výstava soutěžní přehlídky výtvarných prací žáků a studentů pražských škol s názvem „Evropa, ve které chci žít. Praha v roce 2050“.  Žáci a studenti zde na...

Další články
Nahoru