dnes
Pátek - jasno
5°C
zítra
Sobota - zatazeno
3°C
pozítří
Neděle - skorojasno
2°C
Do Prahy přiletěly z newyorského Bronxu děti buše, které komunikují dětským pláčem
Komba jižní je chovatelská rarita. Zoo Praha pro ně vede Evropskou plemennou knihu. Foto: Tomáš Adamec / Zoo Praha

Do Prahy přiletěly z newyorského Bronxu děti buše, které komunikují dětským pláčem

Zoo Praha se podařilo získat dvě samice komby jižní z New Yorku. Transport, který je významný pro celý evropský chov, ohrožoval do poslední chvíle silný mráz v USA.

„Dvě samice komby jižní se podařilo získat ze Zoo Bronx po téměř ročním vyjednávání. Jejich příchod ohrožovalo do posledního okamžiku extrémní počasí ve Spojených státech, veškeré úsilí mohlo přijít vniveč,“ popisuje kurátor chovu savců a správce Evropské plemenné knihy pro komby jižní Pavel Brandl. „Obě samice nakonec dorazily v pořádku, jsou v dobré kondici a pevně věříme, že se díky nim podaří sestavit dva nové chovné páry,“ dodává.

Koordinátor severoamerického chovu kontaktoval pražskou zoo, aby pro tamní chovný program zajistil novou krev. Výsledná česko-americká výměna je pro nepočetnou populaci v zoologických zahradách na obou kontinentech velmi významná.

komba1-nahled Návštěvníci mohou v Praze komby jižní vidět v pavilonu Afrika zblízka ve společné expozici s damany a osináky. Komby jižní se v přírodě vyskytují v suchých oblastech Namibie, Botswany a dalších zemí. S oblibou se zdržují na akáciích, jejichž mízu hojně konzumují. Žijí v rodinných skupinách do sedmi jedinců, které se mezi sebou dorozumívají voláním připomínajícím dětský pláč.

Kombám se proto v angličtině říká bushbabies, děti buše. Zoo vede ještě Evropskou plemennou knihu pro kombu ušatou, v jejímž chovu patří dlouhodobě mezi nejlepší na světě.


Další články
Nahoru