dnes
Neděle - obcasny-dest
6°C
zítra
Pondělí - obcasny-dest
6°C
pozítří
Úterý - obcasny-dest
10°C
Pražský život

Do Prahy přijedou demonstrovat horníci ve fáračkách a krojích. Chtějí dřív do důchodu

Před Strakovu akademii v Praze 1 přijedou zítra minimálně dva autobusy odborářů a horníků z důlní společnosti OKD Ostrava. Před sídlem vlády budou od 8:30 hodin demonstrovat na podporu prosazení zákona o dřívějších hornických důchodech.

Vláda se na výjezdním zasedání v Ostravě 22. července neshodla na návrhu, aby horníci, kteří pod zemí odpracovali určitý počet směn, mohli odejít o pět let dříve do důchodu. Zmíněný návrh zákona bude kabinet projednávat na svém zasedání právě ve středu 9. září. Akci organizuje Sdružení hornických odborů OKD Ostrava. Před úřad vlády přijedou účastníci v hornických krojích a fáračkách.

„Předpokládáme, že vláda bude pokračovat v jednání o hornických důchodech, které odložila na zasedání v Ostravě a že konečně skoncuje s mezinárodní ostudou, kdy český horník jako jediný v Evropě nemá nárok na dřívější odchod do starobního důchodu. Jiné civilizované evropské státy zdraví horníků chrání omezením doby práce v podzemí a dřívějším odchodem do důchodu,“ řekl k akci předseda SHO OKD a místopředseda Odborového svazu pracovníků hornictví, geologie a naftového průmyslu Jaromír Pytlík.


Další články
Nahoru