Dnes Středa - oblacno 0°C
Zítra Čtvrtek - snih 1°C
Středa 29. 11. 2023
Svátek má Zina
Vánoční nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz, do konce roku za zvýhodněné ceny.
Do Prahy přijede vynálezce Tetrisu nebo scénáristka Tomb Raidera
8 pro
9 pro
Ostatní
Tetris pro konzoli Nintendo GameBoy. Foto: archiv

Do Prahy přijede vynálezce Tetrisu nebo scénáristka Tomb Raidera

8. 12. 2023 - 9. 12. 2023
Game Developers Session Prague, jedna z největších akcí pro milovníky her a herních technologií, přiláká do Prahy zvučná jména z oboru. Dorazí i Alexej Pažitnov, tvůrce legendární počítačové hry Tetris, který se ukáže svým fandům ve střední Evropě vůbec poprvé. Prosincový event však láká i na další zajímavý program pro odborníky či laiky. 

Skoro každý zná Tetris, jen málokdo ale ví, kdo za touhle legendární hrou stojí. Všichni fanoušci tohoto počítačového fenoménu mají možnost se s jeho autorem setkat  už 8. a 9. prosince v Praze. 

„Alexej Pažitnov vytvořil Tetris v 80. letech při práci pro Sovětskou Akademii věd. Je to jedna z nejúspěšnějších her všech dob a právě Pažitnov bude na nadcházejícím Game Developers Session Prague jedním z hlavních řečníků. Ambicí naší akce je propojení odbornosti, osvěty i zábavy. Ať už je to sdílení zkušeností legendárních tvůrců her, představení nejnovější trendů herního vývoje nebo možnosti pro laiky něčemu se naučit a dozvědět, třeba i nastartovat kariéru. Oslovujeme profesionály, kteří podobné konference navštěvují, a propojujeme je s mladou generací tvůrců, která je ještě na školách,” řekl k akci její programový ředitel Pavel Barák.   

Alexej Pažitnov žije od roku 1991 v USA. Podílel se i na vývoji her jako Pandora's Box či Hexic a spolupracoval s firmami jako Microsoft a WildSnake Software. O jeho práci na Tetrisu vznikl letos dokonce celovečerní film na streamovací platformě APPLE TV. 

Po jeho boku vystoupí na akci v Kongresovém centru ještě dalších 80 řečníků. Mezi nimi třeba Rhianna Pratchett, anglická herní spisovatelka a novinářka, která ve své kariéře pracovala na titulech jako Heavenly Sword, Overlord či Mirror's Edge, ale klíčovým milníkem v její tvorbě bylo působení ve studiu Crystal Dynamics, kde stála za příběhem rebootu slavné herní série Tomb Raider z roku 2013 a jeho pokračování Rise of the Tomb Raider. 

Do Prahy dorazí také novozélandský světoznámý tvůrce Dean Hall, kterého čeští hráči mohou znát jako autora hry DayZ, a ta letos v prosinci oslaví desetileté výročí existence. 

Těšit se návštěvníci mohou na amerického tvůrce a producenta Briana Farga, zakladatele legendárního studia Interplay Entertainment, které stojí za několika desítkami vydaných herních titulů. Nejznámějšími jsou třeba herní série The Bard's Tale, Wasteland a Fallout. 

Z lokálních tvůrců pak na konferenci vystoupí přední osobnosti českého herního průmyslu v čele s Jakubem Dvorským z Amanita Design, značky spojené s tituly jako Samorost nebo Machinarium. Dorazí také Martin Klíma, zakladatel a výkonný producent studia Warhorse s titulem Kingdom Come: Deliverance, či Dan Vávra, český videoherní designér, scenárista a režisér a spoluzakladatel a kreativní ředitel Warhorse Studios.   

Setkání s hosty a zajímavými firmami nebo školami doplní třeba i výstava Nekonečné vesmíry – České hry a jejich globální úspěch z dílny Českých center. Ta představuje Česko jako respektovaného hráče na mezinárodním poli digitálních her a snaží se přiblížit zahraničnímu publiku současnou českou hru v komplexní podobě. Účastníci konference budou mít v rámci programu přístup i na workshopy a mnoho dalších doprovodných aktivit. 

Malým předskokanem akce bude speciální listopadový „gamejam“, respektive GDSJam, tedy víkendový (24. až 26. listopadu) maraton v tvorbě počítačových her pro mladé talenty i profesionály, uspořádaný společně s Karlovou univerzitou a mezinárodní vývojářskou firmou Wargaming. 

„Jsme přesvědčení o tom, že budoucnost herního odvětví leží v rukou bystrých mladých talentů, kteří přinášejí nekonvenční perspektivy a průlomové nápady. Podporujeme proto takové iniciativy, jako třeba hackathon GDSJam, investujeme do prostředí, které podporuje rozvoj mladých a pohání inovace. Společně vytváříme budoucnost, kde herní průmysl nadále posouvá limity a nově definuje, co je možné,“ doplnila Lyudmila Sechko, personální ředitelka divize World of Tanks v rámci Wargaming.


Autor: red

Výbor pro územní rozvoj Zastupitelstva MČ Praha 11 zve na 10. jednání

27. listopadu 2023 v 18:31

Ve čtvrtek 30. listopadu od 18 hodin proběhne již 10. jednání Výboru pro územní rozvoj Zastupitelstva MČ Praha 11.

Dejme dětem šanci na Slunečním náměstí

25. listopadu 2023 v 08:53

Na radnici Prahy 13 si ve středu 29. listopadu můžete koupit teplý nápoj neboněkterý z reklamních předmětů a tím pomoci dětem.

Fakulta dopravní ČVUT v Praze zve na Den otevřených dveří

22. listopadu 2023 v 11:58

Možnost zažít Fakultu dopravní ČVUT na vlastní kůži, to je nabídka současných studentů fakulty směrem ke středoškolákům. Studenti hrají hlavní roli na připravovaném Dnu otevřených dveří, který se bude konat v pátek 24. listopadu, v budově Horská 3 v Praze 2, od 9 do...

V Praze 10 bude jednat Výbor sociální a zdravotní

19. listopadu 2023 v 11:45

Veřejné jednání Výboru sociálního a zdravotního zastupitelstva Prahy 10 se uskuteční ve středu 22. listopadu od 17 hodin ve staré budově vršovické radnice v Radničním salonku (budova A, 5. patro). Na programu je třeba návrh na poskytnutí finančních prostředků z rozpočtu Prahy 10 v rámci...

Zimní bál pro seniory Prahy 10

8. listopadu 2023 v 19:18

V pátek 24. listopadu se v KD Barikádníků uskuteční Zimní bál pro seniory Prahy 10. Vystoupí taneční orchestr Stanislava Douši, připravena jsou taneční vystoupení a tombola. Bál je určený pro seniory ve věku 60 let a více s trvalým bydlištěm na území desáté městské části. Dvě vstupenky na osobu je...

Praha 13 se připojila k potravinové sbírce

8. listopadu 2023 ve 14:20

Způsob, jak pomoci lidem v okolí, kteří jsou na tom opravdu špatně je nakoupit jídlo nebo drogerii. V případě Prahy 13 pomoc míří rodinám v krizi, zejména samoživitelům, lidem bez domova a seniorům. Kromě nákupu, je možné se zapojit i jako dobrovolník.

Praha 9 vyhlásila Mikulášskou sbírku

2. listopadu 2023 v 05:28

Na jaře proběhla na radnici Prahy 9 první charitativní sbírka pro potřebné rodiny s dětmi. U obyvatel Devítky i u zaměstnanců úřadu se sbírka setkala s velkým úspěchem a podařilo se na několik měsíců zásobit klienty našeho sociálního odboru a přispět i Armádě spásy, která pravidelně vydává teplé...

V Galerii Butovice bude vánoční ladění

1. listopadu 2023 v 08:50

Ve čtvrtek 9. listopadu bude možné v Galerii Butovice od 17 do 19 hodin pochytit vánoční náladu. Budou se konat tvořivé workshopy, na kterých si zájemci vyrobí svícen nebo perníčky. Hezkou atmosféru dotvoří dětský pěvecký sbor Rolnička Praha, který zazpívá především koledy, ale i další písně ze...

Průvod pražských strašidel projde centrem Prahy

31. října 2023 ve 12:37

Od roku 2009 pořádá Muzeum pražských pověstí a strašidel v předvečer dušiček Průvod pražských strašidel. Desítky kostýmovaných účastníků se sejdou vždy v 18 hodin u Prašné brány a průvod pokračuje celou královskou cestou na Malostranské náměstí. Po celou cestu strašidla vyprávějí své příběhy a...

Vrtbovská zahrada se slavnostně rozsvítí

26. října 2023 v 08:42

Večerní slavnostní nasvícení zahrady proběhne 31. října od 17 do 21 hodin.

Podzimní floristika v Komunitním centru sv. Prokopa

11. října 2023 ve 13:02

Praha 13 ve spolupráci s Římskokatolickou farností u kostela sv. Jakuba Staršího připravila pro omezený počet seniorů možnost vlastnoruční výroby podzimní výzdoby do bytu nebo na balkon.

Další články
Nahoru