dnes
Sobota - skorojasno
19°C
zítra
Neděle - obcasny-dest
14°C
pozítří
Pondělí - prehanky-dest
9°C
Pražská kultura

Do Prahy přijede britský spisovatel Michel Faber

Faber v Praze představí svůj nejnovější, a podle svých slov i poslední román, s názvem Kniha zvláštních nových věcí, který v překladu Viktora Janiše vyjde v nakladatelství Kniha Zlín dnes při příležitosti Velkého knižního čtvrtku.  

Návštěvu Prahy autor zahájí v 17 hodin autogramiádou v knihkupectví Neoluxor, při níž českým čtenářům stručně představí svůj nový román. Od 19:15 proběhne v Galerii Lucerna (Štěpánská 61, Praha) autorský večer. Během tohoto večera budou Michel Faber a Viktor Janiš diskutovat o nejen o Knize zvláštních nových věcí, ale také společně s Michalem Horáčkem knihu pokřtí.

Michel Faber (*1960) se narodil v Nizozemsku, v sedmi letech se s rodiči přestěhoval do Austrálie a nyní žije na Skotské vysočině. Vystudoval sice anglistiku na Melbournské univerzitě, ale práci v oboru se mu nepodařilo najít. Proto roky pracoval jako ošetřovatel, balič, uklízeč nebo pokusný králík pro lékařský výzkum.

Debutoval roku 1998 bravurní povídkovou sbírkou Někdy prostě prší, o dva roky později následoval znepokojivý román Pod kůží, jenž byl přeložen do bezmála dvaceti jazyků včetně češtiny. Po dvou novelkách mu nakladatelství Canongate roku 2002 vydalo monumentální opus z viktoriánské Anglie Kvítek karmínový a bílý pojednávající o osudech chytré londýnské prostitutky, s níž se zaplete dědic voňavkářského impéria.

Krom Fahrenheitových dvojčat mu vyšla ještě povídková sbírka Jablko, v níž se vrátil k některým postavám svého mistrovského neoviktoriánského kusu. Faberovým předposledním románem je Evangelium ohně, pozoruhodné zpracování prométheovského mýtu a zamyšlení nad mocí médií a náboženství v moderním světě.

K tomuto tématu se vrací i v zatím posledním, misionářském románu Kniha zvláštních nových věcí. V tomto prvním velkém románu po slavném Kvítku karmínovém a bílém se Faberovi podařilo opět vymknout všem žánrovým očekáváním a potvrdit svou pozici jednoho z nejpozoruhodnějších autorů současné angloamerické literatury.

Kniha zvláštních nových věcí je veskrze originálním dobro-družným příběhem o víře a poutech mezi dvěma lidmi, které od sebe dělí mnoho světelných let. Autor v něm stvořil fascinující fikční svět a současně načrtl jeden z možných scénářů budoucnosti lidstva. Román získal v roce 2015 Cenu ondřejského kříže za nej¬lepší knihu roku a objevil se ve výběrech nejlepších knih roku 2014 deníků International New York Times, Guardian, Independent a Observer.

S 12% slevou si knihu objednejte ZDE, stejně tak i jiné romány Michela Fabera, na které se můžete podívat ZDE.

 


Na koncert i na prohlídku. Praha 2 zve do Gröbeho vily

Včera v 09:08

Gröbeho vila v Havlíčkových sadech je veřejnosti nepřístupná. Díky Praze 2 se tam mohou zájemci podívat dvakrát do měsíce.

Kontroverzní dílo Petry Hůlové poprvé na jevišti. Stručné dějiny Hnutí uvidíte od března v Komedii

21. března 2019 ve 13:07

Městská divadla pražská uvedou v koprodukci s činohrami Státního divadla Norimberk a Státního divadla Stuttgart adaptaci románu Petry Hůlové Stručné dějiny Hnutí. Divadelní verzi napsala autorka přímo pro tuto příležitost a české premiéry se dočká 30. března...

Hana Marie Körnerová: Hlas kukačky

20. března 2019 v 10:29

Psychologové tvrdí, že se všemi křivdami dětství se má člověk vyrovnat do čtyřiceti. Po čtyřicítce by měl s konečnou platností přestat řešit, že byl buď sirotek, anebo ho rodiče měli méně rádi než sourozence. Že se mu spolužáci posmívali a učitelé si na něho zasedli. Že nikdy neměl nové kolo a do...

Výstava o proměnách Motolského údolí prodloužena!

20. března 2019 v 10:09

Výstava Plzeňská/Motol, která veřejnosti představuje stejnojmennou urbanisticko architektonickou studii II. etapy proměny Motolského údolí, bude k vidění až do pátku 26. dubna. Praha 5 a studio A69-architekti se o jejím prodloužení rozhodli na základě velkého zájmu.

innogy podporuje vznik Poslední aristokratky, film se natáčí na pěti zámcích

20. března 2019 v 07:21

innogy ročně investuje více než 25 milionů korun do české kinematografie. Podporuje konání prestižních festivalů, udílení filmových cen. Věnuje se pomoci nadějným scenáristům a mladým filmařům. Jedním z podporovaných filmů je Poslední aristokratka. Film se natáčí hned na pěti...

Koncert skupiny a křest knihy: Jethro Tull – Půlstoletí s kouzelnou flétnou

19. března 2019 v 16:31

Žánrově lze Quanti Minoris zařadit jako historizující folkrock s keltskými kořeny. Za nejvýstižnější označení lze považovat hradní podobu rocku, tedy „hradrock“. Repertoár tvoří, kromě vlastní tvorby, většinou zhudebněná poezie středověkých autorů (anonymních, ale i známých jako např. F. Villon)....

Hrabalovy stolní slavnosti v Divadle Karla Hackera zdarma

19. března 2019 v 09:03

Městská část Praha 8 a Sdružení Serpens zvou na Hrabalovy stolní slavnosti ve čtvrtek 28. března od 19 hodin.

Harfový kvartet Prah-a-harP - koncert Na kopci

16. března 2019 ve 21:20

Unikátní harfový kvartet se představí v rámci Koncertů na kopci ve středu 20. března od 19 hodin.

Můj tajný les a Děti úplňku. Kino Světozor zprostředkuje různé pohledy na autismus

16. března 2019 ve 13:13

Atypická kampaň vznikla, aby ukázala, co nám zrcadlí autismus, a pozvala k zamyšlení i aktivnímu zapojení. Chce přiblížit svět autistů jako inspiraci a příležitost k zamyšlení nad „normálním“ fungováním naší společnosti i jednotlivců. Klade si za cíl přispět k tomu, aby autisté i jejich rodiče...

Další články
Nahoru