dnes
Středa - zatazeno
4°C
zítra
Čtvrtek - obcasny-dest
8°C
pozítří
Pátek - snih-dest
3°C
Do Prahy míří cestovatel Thor Heyerdahl jr.
Thor Heyerdahl jr. vystoupí v Kině Aero. Foto: archiv

Do Prahy míří cestovatel Thor Heyerdahl jr.

Stál v pozadí proslulých expedic svého otce, nyní o svých zkušenostech bude přednášet v Česku.  Nejstarší syn norského etnografa a mořeplavce Thor Heyerdahl jr. přijede jako hlavní host XX. ročníku festivalu Neznámá Země. Spolu s ním dorazí i člen vedení muzea KON-TIKI v Oslu Halfdan Tangen.

Na primitivních plavidlech zdolával rozbouřená moře a zkoumal tak způsoby komunikace starých civilizací; o výpravách Thora Heyerdahla se dodnes píšou knihy a točí filmy. Jeho nejstarší syn po něm nezdědil jenom jméno a podobu, ale také dobrodružnou povahu a touhu poznávat.

Jako patnáctiletý se zúčastnil expedice AKU AKU na Velikonoční ostrov a podílel se na vykopávkách a objevech, které ostrov proslavily po celém světě. Srovnávání s otcem se však záměrně vyhýbal, proto Thor Heyerdahl jr. odmítl studium etnografie a zaměřil se na mořskou biologii.

„Se svým otcem však spolupracoval stále. Jako velký znalec moří a oceánů byl konzultantem expedic Ra i Ra 2, kdy se Thoru Heyerdahlovi a jeho týmu podařilo zdolat Atlantik na plavidle vyrobeném z papyru,“ uvedl dokumentarista, zakladatel webu cestovatelů a pořadatel festivalu Neznámá Země Petr Horký.

„Sám se ale věnoval objevům na poli biologie, sledoval migraci ledních medvědů a velryb a stal se odborníkem na pohyb rybích mas a znečištění světových moří. Posledních dvacet let se stará o odkaz svého otce jako předseda správní rady Muzea KON TIKI v Oslu,“ doplnil Petr Horký.

Přednáška “In The Wake Of My Father” (Ve stopách mého otce) Thora Heyerdahla jr. se koná 17. dubna od 18 hodin v kině Aero. Simultánní tlumočení je zajištěno


Galerie 1 hostila narozeninové Vostrý kafe

13. ledna 2018 v 15:39

Vostrý kafe, pravidelná pánská setkání pro mužné sousedy z Prahy 1, slaví první narozeniny a od nového roku se navíc stěhuje do Galerie 1, kde se nyní bude jednou za měsíc konat. Prvním letošním hostem byl Michal „Radar“ Vrátný.

Další články
Nahoru