Do Prahy létají nejčastěji Britové, Italové a Francouzi
7. prosince 2024 09:31
„Narůstající podíl zahraničních příletových cestujících hraje podstatnou roli v opětovném oživení cestovního ruchu Česka po koronavirové pandemii. Během letošní letní sezony jsme dohromady – na příletu i odletu – odbavili 10,9 milionu cestujících, což je meziročně o 14,5 procenta více. Blížíme se tím rekordním výkonům z roku 2019, kdy jsme za léto odbavili přes 12 milionů cestujících. Předpokládáme, že této úrovně dosáhneme již v příští letní sezoně,“ uvedl Jiří Vyskoč, výkonný ředitel Rozvoje leteckého obchodu Letiště Praha.
V rámci letošní letní sezóny od dubna do konce října tvořili z přilétajících cestujících většinu zahraniční návštěvníci, konkrétně jich bylo 2,8 milionu. Na příletové turistice se tak v létě podíleli z 53 procent, meziročně se pak podíl zahraničních cestujících na příletu zvedl o čtyři procentní body. Nejčastěji do Česka létají turisté z Velké Británie, Itálie a Francie.
Jak uvádí studie společnosti KPMG, každý jeden milion odbavených cestujících na pražském letišti ročně znamená pro Česko odhadem 325 tisíc nových turistů, jejichž celkové výdaje přinesou tuzemské ekonomice spotřebu téměř 8,5 miliardy korun.
„Naším cílem je udržitelný turismus. Z hlediska leteckého obchodu proto usilujeme o to, abychom stávající nabídku leteckých spojení rozšířili zejména o přímé linky z dálkových destinací. Zaměřujeme se v tomto na trhy v Asii a USA,“ řekl Vyskoč.
Během třetího čtvrtletí letošního roku navštívilo Česko na 7,7 milionu hostů, z čehož 41 procent tvořili zahraniční turisté (3,2 milionu). Mezi nimi převažovali cestovatelé ze sousedních států, jako jsou Německo, Polsko a Slovensko, ale také turisté ze vzdálenějších destinací, jako jsou Spojené státy a Velká Británie. Celkový počet nocí, které turisté v Česku strávili, přesáhl 20 milionů.
Meziročně vzrostl počet zahraničních hostů o 4,4 procenta, zatímco domácí návštěvníci se podíleli na mírném poklesu návštěvnosti (o 4,6 procenta). Celkový počet návštěvníků ve třetím čtvrtletí klesl o 1 procent.
Hotely v Praze zůstávají lídry
Prázdninové měsíce byly pro české hotely velmi specifické. Zatímco v červenci rostly tržby českých hotelů meziročně o 10,2 procenta, v srpnu propadly o 4,1 procenta. V září opět došlo k meziročnímu nárůstu tržeb českých hotelů (+2,1 procenta), který ale nedokázal pokrýt inflaci. Na zářijové hotelové tržby měly částečný vliv povodně. Tržby totiž klesly mimo Prahu, zatímco Praha – jakožto lídr tuzemského hotelového trhu – zaznamenala pětiprocentní nárůst.
„Sledujeme prohlubující se trendy. Například Maďarsko roste meziročně o 23,7 procenta a dosahuje také skoro o čtvrtinu vyšších tržeb než český hotelový trh,“ hodnotí Jaroslav Svoboda, majitel největší české hotelové skupiny Czech Inn Hotels, která v roce 2023 ubytovala celkem 1,5 milionů hostů.
„Data ukazují, jak jsou tuzemské ubytovací služby v porovnání s Evropou cenově dostupné. Evropa byla v průměru cenově o 42 procent nad Českem. Navíc koruna oslabila, takže dovolená doma, nebo jen tranzitní přespání, se návštěvníkům vyplatí. Nicméně situace v hotelovém odvětví úplně růžová není. Příkladem je to, že v Praze je v současnosti k prodeji zhruba polovina obrovských mezinárodních hotelů,“ dodal.