dnes
Sobota - polojasno
3°C
zítra
Neděle - zatazeno
3°C
pozítří
Pondělí - snih
1°C
Pražský život

Do Prahy 6 se přistěhují Kurdové, radnice poskytne byt rodině v tísni

Radní Prahy 6 odsouhlasili záměr pronajmout ze sociálních důvodů byt kurdské rodině z oblasti syrského Aleppa. Členové rodiny, kteří získali v loňském roce statut azylantů, v současné době žijí v nevyhovujících podmínkách v azylovém domě v Ústí nad Labem. Praha 6 se v tomto případě podle radních jeví jako optimální destinace i proto, že se na jejím území nachází škola zaměřená na speciální arabské doučování českého jazyka. 

Kurdové

Íránský národ z Blízkého východu, který žije v odlehlých oblastech dnešního Turecka, Sýrie, Iráku a Íránu. Nejblíže příbuzní jazykem jsou jim Balúčové. Jsou spřízněni s Peršany a jinými íránskými kmeny ve svém okolí.

Na včerejším jednání radních Prahy 6 byl jednomyslně schválen záměr pronajmout byt na území Prahy 6 kurdské rodině ze syrského Afrinu nedaleko nepokoji zmítaného Aleppa. Členové rodiny, kteří byli za dramatických okolností nuceni ze své domoviny uprchnout před represáliemi nedemokratického režimu Bašára al Assada, získali v září loňského roku oficiální statut azylantů.

Kurdská rodina v současné době žije v azylovém domě v Ústí nad Labem v Předlicích. Tamní podmínky však nejsou pro její dlouhodobé pobývání zcela vyhovující. Rodina proto projevila specifické přání přestěhovat se do Prahy 6.

„Naděje pro členy této rodiny na lepší život budou na území Prahy 6 výrazně vyšší, neboť se zde nachází škola pro děti i dospělé zaměřená na výuku českého jazyka, jakož i speciální arabské doučování češtiny. Navíc zde žije i malá komunita arabských občanů, která jim už v současnosti pomáhá,“ uvedla radní Milena Hanušová, zodpovědná za sociální politiku.

Pronájem bytu platí na dobu jednoho roku. Po uplynutí této lhůty bude moct rodina požádat o jeho případné prodloužení.


Další články
Nahoru