dnes
Čtvrtek - skorojasno
5°C
zítra
Pátek - obcasny-dest
5°C
pozítří
Sobota - prehanky-snih
3°C
Do Prahy 10 zamilovaný starosta Zoufalík: podpora lokálního patriotismu má velký význam
Starosta Prahy 10 Bohumil Zoufalík (Nez.). Foto: archiv

Do Prahy 10 zamilovaný starosta Zoufalík: podpora lokálního patriotismu má velký význam

S Bohumilem Zoufalíkem si server Pražský patriot povídal o patriotismu. Starosta Prahy 10 potřebu podpory lokálního patriotismu dlouhodobě podporuje. „Pojem patriotismus, chcete-li hrdost na svoji zemi, město, obec, je stále aktuálnějším pojmem," zdůrazňuje v rozhovoru.

Již dříve jste prohlásil, že je patriotismus třeba podporovat. Proč?
Jsem přesvědčen, že nedílnou součástí lidské identity představovalo od nepaměti i vědomí člověka, že někam patří, že je citově vázán k nějakému konkrétnímu místu. Domnívám se, že i v dnešní uspěchané době je dobré vědět, že takové místo máte. Často se jedná o místo, kde žijete, nebo kde jste se narodil, kde máte svoji rodinu, přátele. Vědomí, že takové místo má svou zajímavou minulost, současnost, ale i budoucnost, umocňuje pocit hrdosti, který dodává mnohým lidem důvod, proč si svého místa vážit a být na své místo hrdý.

Třeba i kvůli tomu, že v minulosti zde žila řada úspěšných a uznávaných lidí, kteří se ve svých oborech zapsali do historie a mohou být vzorem a inspirací i pro dnešní generaci. Domnívám se, že pocit místního patriotismu umožňuje ukotvení člověka k určitému místu a v současné zrychlené době je tak důležitou součástí spokojeného plnohodnotného života.

capkova-vila_1-nahled

Čapkova vila

Neobáváte se, že pro hodně lidí je v době, která přeje spíše individualismu, patriotismus prázdným pojmem?
Jednak si myslím, že individualismus není v opozici s pocitem hrdosti k nějakému místu, ale především se domnívám, že dnešní doba přinutila řadu lidí více se zamýšlet nad opravdovými životními hodnotami. Proto pojem patriotismus, chcete-li hrdost na svoji zemi, město, obec, je stále aktuálnějším pojmem.

Jak hodláte v obyvatelích Prahy 10 podporovat patriotismus?
Mluvíme-li o lokálním patriotismu ve vztahu k Praze 10, musíme zmínit zajímavou historii této městské části, která byla tvořena po generace našich předků. Úkolem vedení radnice je, mimo jiné, na tuto minulost poukazovat, připomínat si ji. Příkladem této činnosti je nákup vily Karla Čapka, kterou realizovala městská část Praha 10 v minulém roce.

Následná prezentace Josefa a Karla Čapka, jako osobností Prahy 10 nebo legendárního podnikatele Kolbena či Woldese, kteří se svými aktivitami se vryly do historie desáté městské části napomáhá prohlubovat pocit patriotismu. Dalším příkladem, kde se potkává zajímavá minulost s aktivní současností a vytváří tak příslib pro budoucnost, je dominanta Vršovic – Vršovický zámeček, který se v minulém roce povedl zrekonstruovat a v tomto roce je postupně dáván do provozu.

vrsovicky-zamecek-nahled

Vršovický zámeček

Tento měsíc bude otevřena svatební místnost a zámeček se stane společensko-kulturním centrem Prahy 10. Domnívám se, že Vršovický zámeček je pěkným dárkem pro všechny, kteří žijí na Praze 10. Dostávám řadu pěkných dopisů, kde mi lidé píší poděkování za zámeček a to člověka těší.

Pro fotbalové fanoušky je určitě symbolem ,,desítky“ Bohemka a Slávie. Jak se daří radnici spolupracovat s fanoušky a jaké konkrétní body spolupráce jsou připravovány?
Mluvíme-li v tomto rozhovoru o patriotismu a o Praze 10, určitě nemůžeme vynechat vršovickou Bohemku a Slávii. Řekněte, které jiné město má na svém území dvě prvoligová mužstva s takovou tradicí jakou mají Slávie a Bohemka? Tato dvě mužstva jsou nedílnou součástí Prahy 10. Podívejte se, jak silný příběh nese odhodlání fanoušků Bohemians 1905, při zachování svého stadionu a mužstva.

Takové unikáty je potřeba chránit, udržovat a přibližovat stále širší veřejnosti. To jsou odlišnosti, které dávají jednotlivým obcím, v našem případě městským částem, prestiž, výjimečnost a jejím obyvatelům pocit, že žijí a bydlí na dobré adrese. Mluvíme-li k podpoře sportu na Praze 10, myslím si, že v posledních letech se povedla řada aktivit, především v oblasti mládežnického sportu, který městská část Praha 10 cíleně finančně podporuje.

fanousci-bohemka-475-nahled

Fanoušci Bohemians 1905

Domnívám se, že téma efektivní podpory sportu, a nemluvím jen o desáté městské části, je téma, které si do budoucna zaslouží skutečně velkou pozornost. Situace je dle mého názoru neudržitelná.

Jaké jsou zkušenosti a odezvy na sousedská setkávání a budou na území Prahy 10 pokračovat?
Myslím si, že jedním z důležitých úkolů, který čeká na vedení radnic, je rozvoj veřejného prostoru. Umožnit lidem se ve veřejném prostoru potkávat a aktivně žít. Dám vám příklad. V minulém volebním období se vedení městské části Praha 10 rozhodlo otevřít farmářské trhy na Kubánském náměstí.

Netušili jsme, jaký tento krok bude mít ohlas. Až při návštěvě těchto trhů jsem pochopil, že vedle nákupu různých důležitých produktů pro domácnost toto tržiště umožnilo řadě lidí se potkávat. Sousedé se při nakupování potkali, popovídali si, a tím utužovali své sousedské vztahy. Byla to zajímavá zkušenost.

To jsou ta neformální setkání, máme zde však řadu projektů, do kterých se občané městské části stále více zapojují a je tak možné pozorovat, že u nich vzrůstá zájem o podílení se na rozvoji Prahy 10. Jsem přesvědčen, že je to cesta správným směrem a je potřeba v ní pokračovat.

malesicky-park-nahled

Malešický park

Pokud někdo pojede navštívit Prahu 10 jako ,,turista“, kam byste mu doporučoval zajít?
Praha 10 je zajímavá městská část. Má své dominanty, ale i zakoutí, které si každý kdo, zde žije, uchovává jen pro sebe a své nejbližší.

Určitě bych ukázal zrekonstruovaný Vršovický zámeček. Vzal bych každého do Malešického parku, který je nejkrásnějším parkem v Praze. Unikátním místem na Praze 10 je volno časový areál Gutovka, kam když je krásné počasí zamíří několik set lidí denně. Pro mě srdcovou záležitostí je okolí Hamerského rybníka, kam často chodím a vzpomínám na své dětství, které jsem zde prožil. Zeptám se, kolik je krásnějších existujících ulic než, je naše Kodaňská?

Jak Praha 10 pečuje o historické dědictví, které na tomto území zanechali předci?
Samozřejmě, že cílem městské části je tato historická místa udržovat v co nejlepším stavu tak, aby mohla sloužit veřejnosti. Hmatatelným důkazem je rozsáhlá rekonstrukce ulice Moskevská, která má být dokončena v tomto roce.

Zároveň s rekonstrukcí Vršovického zámečku bude dán do důstojného stavu střed Vršovic, který představuje důležité historické dědictví desáté městské části.

capkova-vila16-nahled

Atmosféra Čapkovy vily

Zastupitelé desáté městské části aktuálně schválili ustanovení pracovní skupiny k vile bratří Čapků. Koupí vily Karla Čapka převzala městská část Praha 10, odpovědnost za velkou část historického dědictví po tomto velikánovi českého národa. Mým přáním je šetrně zpřístupnit vilu Karla Čapka široké i odborné veřejnosti, tak aby nedošlo k poškození historického mobiliáře.

Nebude to jednoduchý úkol, ale věřím, že s řadou odborníků, kteří tvoří tým pracovní skupiny se vše podaří. Vše by mělo být součástí mé myšlenky pojmenování Prahy 10, jako Praha 10 město bratří Čapků.

Cítíte se být pražským patriotem?
Jsem pražským patriotem, mám rád Prahu, neznám krásnější město. Jsem však člověk, který si zamiloval Prahu 10. Za 16 let, co jsem v zastupitelstvu této městské části, jsem s touto částí Prahy srostl, znám její krásy a poznal jsem i problémy, které každé město, i to naše doprovází.


Další články
Nahoru