Dnes Pondělí - zatazeno -4°C
Zítra Úterý - oblacno 0°C
Pondělí 4. 12. 2023
Svátek má Barbora
Vánoční nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz, do konce roku za zvýhodněné ceny.
Do Prahy dorazí na tři týdny ostrovní severská zima
31 říj
22 lis
Festivaly
Lofoty jsou souostroví při norském pobřeží tvořené asi 80 ostrovy. Foto: Skandinávský dům

Do Prahy dorazí na tři týdny ostrovní severská zima

31. 10. 2023 - 22. 11. 2023
Od 31. října do 22. listopadu pořádá Skandinávský dům čtrnáctý ročník festivalu severské kultury Dny Severu, jehož letošním tématem jsou ostrovy, ať už v doslovném, či přeneseném smyslu slova. Jako každý rok na festival zavítá několik severských spisovatelů. Ze Švédska Clara Törnvall, z Islandu Sigríður Hagalín Björnsdóttir a Jón Kalman Stefánsson. Informovala o tom organizátorka festivalu Anežka Soukupová. V programu nebudou chybět ani filmová promítání či blok cestovatelských přednášek.

Festival zahájí 31. října v Brně a 2. listopadu v Praze beseda se švédskou autorkou Clarou Törnvall (1976) o světě lidí s diagnózou poruchy autistického spektra. „Autorka ve svém knižním debutu Autistky. O ženách na spektru mísí osobní vyprávění s prvky literatury faktu a předkládá zcela unikátní pohled na tuto problematiku. V Brně jí bude partnerkou v diskuzi vysokoškolská pedagožka genetiky člověka Julie Dobrovolná, v Praze bude druhým hostem spisovatel a dříve také asistent ve stacionáři zaměřeném na lidi s poruchou autistického spektra Martin Selner,“ uvedla Soukupová.

Hlavní literární večer letošního ročníku festivalu přivítá islandskou partnerskou spisovatelskou dvojici Sigríður Hagalín Björnsdóttir a Jóna Kalmana Stefánssona. „V jejich dílech hraje důležitou roli islandská příroda, přítomnost i minulost islandského venkova, tradiční způsoby obživy a každodennost, zároveň ovšem i metafyzické otázky po smyslu života, touhy a sny,“ přiblížila Jitka Jindřišková, která se podílí na dramaturgii festivalu.

Islandští autoři se setkají se čtenáři v Brně 7. listopadu a v Praze 9. listopadu. Ve středu 8. listopadu Jón Kalman Stefánsson uvede promítání filmu Letní světlo, a pak přijde noc v pražském kině Edison Filmhub.

Literární program doplní 14. listopadu Severský literární salón online. Překladatel z dánštiny a angličtiny, propagátor Arktidy a dobrodruh a cestovatel Zdeněk Lyčka pohovoří o zbrusu nové knize grónských pohádek a pověstí Pes s drdolem.

Kromě literárních besed, které spojuje téma ostrovy, nabídne Skandinávský dům v Praze i Brně také filmové projekce. Letos to budou snímky Dvojí život Danii z Faerských ostrovů a norská komedie Bombastický Johan.

Na divoké i malebné ostrovy se návštěvníci vydají během Cestovatelského podvečera, kdy je čtyři znalci Severu a nadšení cestovatelé v Městské knihovně v Praze prostřednictvím bohaté obrazové dokumentace zavedou na čtyři kouzelná místa.

Závěrečným bodem programu festivalu bude komponovaný večer Cesta na Sever. „V severských mořích leží mnoho ostrovů a souostroví exotických názvů, kam běžní turisté nezavítají zase tak často. A přece se tam už před mnoha lety vydávali i čeští cestovatelé a řada z nich nám své dojmy zanechala v literární podobě. Ponoříme se tedy do zápisků z jejich cest, které doplní promítání starých i současných fotografií,“ sdělila Jindřišková. 

PROGRAM FESTIVALU V PRAZE:

 

2. 11. 19:00 (Ne)viditelní autisté: Clara Törnvall a Martin Selner (Skautský institut na Staromáku)

4. 11. 17:00 Cestovatelský podvečer: Divoké i malebné ostrovy severní Evropy (Městská knihovna v Praze)

9. 11. 19:00 Ohně a tma: Sigríður Hagalín Björnsdóttir a Jón Kalman Stefánsson (KKAFE)

15. 11. 18:30 Promítání: Dvojí život Danii (Kino Evald)

21. 11. 19:00 Promítání: Bombastický Johan (Edison Filmhub)

22. 11. 18:00 Cesta na Sever: ostrovy (Dům čtení – Městská knihovna v Praze) 

PROGRAM FESTIVALU ONLINE:

14. 11. 20:00 Severský literární salón online: Pes s drdolem (Facebook Skandinávského domu) 

DOPROVODNÁ AKCE FESTIVALU:

8. 11. 16:00 Promítání: Letní světlo, a pak přijde noc + úvod Jón Kalman Stefánsson (Edison Filmhub)

Více informací: https://www.skandinavskydum.cz/dny-severu-2023 


Autor: Hla

Začíná festival Den poezie

6. listopadu 2023 v 09:38

Již 25. ročník Dne poezie – festivalu poezie, který se koná ve zhruba padesáti městech po celé republice po dobu dvou týdnů kolem narozenin velkého českého romantického básníka K. H. Máchy – přinese poezii do knihoven, škol, kaváren, kulturních institucí, galerií, kin, divadel i do...

Festival Whisky Life

28. října 2023 v 09:59

Nejen pro milovníky whisky se na Novoměstské radnici v Praze 2 koná festival Whisky Life v pátek 3. a v sobotu 4. listopadu.

Frame Prague Comics Art Festival

23. října 2023 ve 13:30

Frame Prague Comics Art Festival je jediným komiksovým festivalem v Praze, zaměřeným na to nejlepší ze současného autorského komiksu, ilustrace a self-publishingu. Cílem festivalu je 4. a 5. listopadu představit veřejnosti malá nakladatelství, dynamickou komunitu autorů a tvůrčích kolektivů, kteří...

Den pro Trojskou kotlinu 2023

13. října 2023 v 07:27

Pátý ročník Dne pro Trojskou kotlinu pokračuje v tradici tvorby prostoru k setkávání. Letošní festival se nese v duchu spolupráce organizací, které spojuje snaha o soustavné oživování upozaděných oblastí skrze kulturní, umělecké a urbanistické intervence. 

Signal Festival letos na téma Ekosystémy

10. října 2023 v 09:23

Signal Festival vstupuje do druhé dekády své existence. Od 12. do 15. října bude zkoumat nové ekosystémy plné uměleckých děl z oblasti light designu, vizuálního a digitálního umění, umělé inteligence, ale i konceptuálního umění. Spojuje historické kulisy Prahy s nejnovějšími technologiemi a...

Festival delikátních chutí v Praze 2

5. října 2023 ve 20:05

V neděli 8. října ochutnáte známé i neznámé pokrmy z několika kontinentů. Začíná se v 10 hodin.

To nejlepší z Apenin míří do Prahy

3. října 2023 v 09:29

To nejlepší z italské pouliční kuchyně bude k mání v Holešovické tržnici v rámci nové gurmánské série představující kuchyně všech druhů a vůní světa. Koncept Pop-up dnů bude tentokrát zaměřen na Apeninský poloostrov, který však rozhodně není jen o světovém besteselleru pizze. A tak v Tržnici bude...

Pivní festival Desítka na Desítce se vrací

20. září 2023 ve 22:55

V sobotu 23. září se na Kubánském náměstí v Praze 10 uskuteční festival pro všechny milovníky zlatavého moku. První ročník festivalu Desítka na Desítce loni zaznamenal mezi návštěvníky úspěch. Druhý ročník bude pokračovat v jeho šlépějích. Na návštěvníky čeká 12 minipivovarů, bezpočet stánků...

Festival Strahov OpenAir rozezní Strahov v čele s kapelou Wohnout

20. září 2023 ve 22:42

Výjimečný hudební zážitek nabídne 27. září od 14:30 hodin již 26. ročník festivalu Strahov OpenAir, který do areálu strahovských studentských kolejí přiveze široký výběr interpretů v čele s kapelou Wohnout. Součástí bude také food festival, který nabídne chutě z různých částí světa na jednom...

Butky Park provoní food festival a roztančí brazilská samba

19. září 2023 v 08:50

Butky Park, nový volnočasový areál v sousedství pražského obchodního centra Galerie Butovice a Prokopského údolí, v sobotu 30. září rozehraje symfonii všech smyslů při food festivalu, latinskoamerických tancích i cestovatelském vyprávění. Vstup je zdarma.  

Praha 14 zve na Posvícení u Doubravky

19. září 2023 v 08:30

Rozsvícení rozhledny, program pro děti, koncerty nebo iluzionistickou show připravila Praha 14 na sobotu 23. září.

Další články
Nahoru