Dnes Pondělí - polojasno 24°C
Zítra Úterý - skorojasno 27°C
Pondělí 24. 6. 2024
Svátek má Jan
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Do Prahy dorazí na tři týdny ostrovní severská zima
31 říj
22 lis
Festivaly
Lofoty jsou souostroví při norském pobřeží tvořené asi 80 ostrovy. Foto: Skandinávský dům

Do Prahy dorazí na tři týdny ostrovní severská zima

31. 10. 2023 - 22. 11. 2023
Od 31. října do 22. listopadu pořádá Skandinávský dům čtrnáctý ročník festivalu severské kultury Dny Severu, jehož letošním tématem jsou ostrovy, ať už v doslovném, či přeneseném smyslu slova. Jako každý rok na festival zavítá několik severských spisovatelů. Ze Švédska Clara Törnvall, z Islandu Sigríður Hagalín Björnsdóttir a Jón Kalman Stefánsson. Informovala o tom organizátorka festivalu Anežka Soukupová. V programu nebudou chybět ani filmová promítání či blok cestovatelských přednášek.

Festival zahájí 31. října v Brně a 2. listopadu v Praze beseda se švédskou autorkou Clarou Törnvall (1976) o světě lidí s diagnózou poruchy autistického spektra. „Autorka ve svém knižním debutu Autistky. O ženách na spektru mísí osobní vyprávění s prvky literatury faktu a předkládá zcela unikátní pohled na tuto problematiku. V Brně jí bude partnerkou v diskuzi vysokoškolská pedagožka genetiky člověka Julie Dobrovolná, v Praze bude druhým hostem spisovatel a dříve také asistent ve stacionáři zaměřeném na lidi s poruchou autistického spektra Martin Selner,“ uvedla Soukupová.

Hlavní literární večer letošního ročníku festivalu přivítá islandskou partnerskou spisovatelskou dvojici Sigríður Hagalín Björnsdóttir a Jóna Kalmana Stefánssona. „V jejich dílech hraje důležitou roli islandská příroda, přítomnost i minulost islandského venkova, tradiční způsoby obživy a každodennost, zároveň ovšem i metafyzické otázky po smyslu života, touhy a sny,“ přiblížila Jitka Jindřišková, která se podílí na dramaturgii festivalu.

Islandští autoři se setkají se čtenáři v Brně 7. listopadu a v Praze 9. listopadu. Ve středu 8. listopadu Jón Kalman Stefánsson uvede promítání filmu Letní světlo, a pak přijde noc v pražském kině Edison Filmhub.

Literární program doplní 14. listopadu Severský literární salón online. Překladatel z dánštiny a angličtiny, propagátor Arktidy a dobrodruh a cestovatel Zdeněk Lyčka pohovoří o zbrusu nové knize grónských pohádek a pověstí Pes s drdolem.

Kromě literárních besed, které spojuje téma ostrovy, nabídne Skandinávský dům v Praze i Brně také filmové projekce. Letos to budou snímky Dvojí život Danii z Faerských ostrovů a norská komedie Bombastický Johan.

Na divoké i malebné ostrovy se návštěvníci vydají během Cestovatelského podvečera, kdy je čtyři znalci Severu a nadšení cestovatelé v Městské knihovně v Praze prostřednictvím bohaté obrazové dokumentace zavedou na čtyři kouzelná místa.

Závěrečným bodem programu festivalu bude komponovaný večer Cesta na Sever. „V severských mořích leží mnoho ostrovů a souostroví exotických názvů, kam běžní turisté nezavítají zase tak často. A přece se tam už před mnoha lety vydávali i čeští cestovatelé a řada z nich nám své dojmy zanechala v literární podobě. Ponoříme se tedy do zápisků z jejich cest, které doplní promítání starých i současných fotografií,“ sdělila Jindřišková. 

PROGRAM FESTIVALU V PRAZE:

 

2. 11. 19:00 (Ne)viditelní autisté: Clara Törnvall a Martin Selner (Skautský institut na Staromáku)

4. 11. 17:00 Cestovatelský podvečer: Divoké i malebné ostrovy severní Evropy (Městská knihovna v Praze)

9. 11. 19:00 Ohně a tma: Sigríður Hagalín Björnsdóttir a Jón Kalman Stefánsson (KKAFE)

15. 11. 18:30 Promítání: Dvojí život Danii (Kino Evald)

21. 11. 19:00 Promítání: Bombastický Johan (Edison Filmhub)

22. 11. 18:00 Cesta na Sever: ostrovy (Dům čtení – Městská knihovna v Praze) 

PROGRAM FESTIVALU ONLINE:

14. 11. 20:00 Severský literární salón online: Pes s drdolem (Facebook Skandinávského domu) 

DOPROVODNÁ AKCE FESTIVALU:

8. 11. 16:00 Promítání: Letní světlo, a pak přijde noc + úvod Jón Kalman Stefánsson (Edison Filmhub)

Více informací: https://www.skandinavskydum.cz/dny-severu-2023 


Autor: Hla

Letní slavnosti staré hudby

20. června 2024 v 08:31

Festival Letní slavnosti staré hudby začne za necelý měsíc v Praze. Od 16. července do 6. srpna opět rozezní historické sály i kostely hudbou dávno minulých staletí. Nabídne poklady z hudebních archivů, netradiční hudební nástroje i strhující hudební kreativitu.

Festival současného pohybového umění KoresponDance začíná

19. června 2024 v 11:25

První dny Mezinárodního festivalu současného tance, pohybového divadla a nového cirkusu KoresponDance čekají diváky již tento týden. Ve středu 19. června poprvé probudí génia loci Horácké galerie v Novém Městě na Moravě choreografka Soňa Ferienčíková a performerka Stéphanie NDuhirahe. O den...

Praha 2: Festival sportu pro Dvojku

19. června 2024 v 07:35

Přehlídka sportovních aktivit z městské části Praha 2 a okolí pro děti i dospělé se koná v pátek 21. června od 9 do 14 hodin v Sokole Královské Vinohrady. Vstup je zdarma.

Praha 6: Hanspaulský festival

18. června 2024 v 07:15

V neděli 23. června opět pod Hanspaulským zámečkem zazní hudba.

VědaFest aneb Dejvice opět ožijí vědou

14. června 2024 v 08:21

Letošní dvanáctý ročník VědaFestu na téma Věda vzdělává zaplní už za týden, tedy ve středu 19. června, od půl deváté ráno do sedmi hodin večer Vítězné náměstí v Dejvicích. V jednodenní akci se opět spojí nejen vědecké instituce napříč republikou a stejně jako v předešlých ročnících ukážou, že...

Praha 13 zve na Den zdraví na Slunečním náměstí

14. června 2024 v 07:07

Praha 13 zve na jednodenní festival zdraví a zdravého životního stylu – Den zdraví, který nabídne bohatý program partnerů akce, informace ze světa zdraví a prevence proti nemocem. Děti si mohou zasoutěžit o zajímavé ceny.

Den otevřených dveří Prakab a festival KoresponDance

13. června 2024 v 09:21

Společnost Prakab zve na Den otevřených dveří a druhý den festivalu KoresponDance.

PesFest 2024 v parku Na Pankráci

12. června 2024 v 11:22

Jedenáctý ročník festivalu pro psa a jeho rodinu PesFest v neděli 16. června v parku Na Pankráci v Praze 4

Festival jak víno v Praze 3

12. června 2024 v 07:19

Farmářský trh na Jiřáku se v sobotu 15. června od 10 hodin podruhé promění na trh vína, pozvaní jsou vinaři z Francie, Gruzie, Portugalska, Itálie, ale i z Mělníka a stálice z jižní Moravy jako vinařství Volařík a další.

Hudební festival: Staroměstské mosty mezi městy

5. června 2024 v 08:49

Festival Staroměstské mosty mezi městy se uskuteční v pátek 7. června od 14:00 do 18:00 hodin v parku za Staroměstskou radnicí.

Hudebně-divadelní piknik v Praze 4: Festival Habrovka

3. června 2024 v 09:56

Festival bloumající veřejnosti Habrovka se bude konat 7. a 8. června v zahradě kostela sv. Františka z Assisi v Praze 4 – Krči. Dvoudenní program nabízí nejen řadu lahůdek z oblasti hudby a divadla, ale i výstavu nebo workshop pro děti.

Festival Tanec Praha představuje program

1. června 2024 v 11:49

Mezinárodní festival současného tance a pohybového divadla Tanec Praha 2024 se odehraje od 2. do 27. června na několika pražských scénách a ve více než 20 městech a obcích České republiky. 

Andělské Pivobraní

1. června 2024 v 10:35

Setkání pěti spřátelených pražských pivovarů, kde se bude slavit láska k pivu, dobrému jídlu a skvělé zábavě.

Další články
Nahoru